Едвард Лукас сказав на повний голос те, про що зараз бояться навіть думати.
Що НАТО не має сценаріїв відповіді на можливу атаку Росії. Що воно беззубе і безборонне проти наглої і агресивної Росії.
Автор аналізує конкретні можливі сценарії, показуючи повну неспроможність НАТО в Європі.
Українці вважають, що вступ у НАТО є нашою основною метою і гарантією. Я також за це – бо нема нічого кращого, щоби назавжди відсепаруватися від Росії.
Але чи членство в НАТО зможе нас захистити у випадку наступної російської атаки? Напевно, що ні.
Тому Едвард Лукас пропонує дієві, прагматичні способи протистояти цій загрозі.
Тут український гугл-переклад.
.........
НАДТО МАЛО, ЗАНАДТО ПІЗНО
Чому насувається велика війна, яка розвалить НАТО
ЕДВАРД ЛУКАС
20 ЛИСТОПАДА 2024 РОКУ
(Мій виступ минулого вечора на обіді з приводу послаблення безпеки, Лондон)
Мені пощастило пам’ятати холодну війну. Це були жахливі моменти. Але ми були частиною сильного альянсу. Ми були більшими, сильнішими і багатшими за наших супротивників. Наша система спрацювала. Їхня - ні. У нас були ідеї, в які ми вірили. І ми вели справжню війну проти супротивника - рівного, якого ми пам’ятаємо.
Зараз нічого з цього не відповідає дійсності. Наш альянс розділений і розсіяний. Ми вже були свідками примхливої ненадійності минулих адміністрацій США. Ця, мабуть, буде ще гіршою. Інші економічні та політичні моделі, здається, працюють краще, ніж наша. І наші збройні сили не готові до війни, яка насувається.
Я все життя попереджав про це. У 1980-х я проводив кампанію проти комунізму та висвітлював крах комунізму. Мене заарештували, побили, допитували та депортували комуністичні сили таємної поліції. Після 1991 року, живучи в країнах Балтії, мені було абсолютно зрозуміло, що Росія не є перспективним ринком, що розвивається, і надійним партнером у сфері безпеки, якими їх зображує загальноприйнята думка. Нею керували шахраї та тіньові сили з укоріненою імперіалістичною позицією, що становило найбільшу небезпеку для її сусідів. Коктейль брудних трюків, застосованих у країнах Балтії та інших країнах, включав пропаганду, підкуп, фізичне залякування, підривну діяльність, диверсію та психологічну війну. Звучить знайомо? Росія також використовувала історію як зброю, фальшиво звинувачуючи інші країни в нацизмі, ігноруючи той факт, що її власна імперія насправді тримається на основі масових вбивств, поєднаних з брехнею.
Вони нас попереджували. Такі люди, як колишній президент Естонії Леннарт Мері під час виступу в 1994 році в Гамбурзі. Його передбачливе попередження про небезпеку, що радянська ностальгія є основою нового кремлівського імперіалізму, настільки розлютило лідера російської делегації, що він пішов, грюкнувши за собою дверима.
Цікаво, чи хтось здогадається, ким він був? Ось підказка. Керував комітетом зовнішньоекономічних зв'язків міста Санкт-Петербурга. Путін Володимир Володимирович.
У цю неісторичну епоху нам може бути важко зрозуміти, що політизована інтерпретація минулого зараз є тараном путіністської ідеології, особливо в твердженнях, що Україна насправді не є справжньою країною. Майбутні історики будуть дивуватися, чому історична війна Путіна в Україні не була передбачена та попереджена.
Бо на кожному попередньому етапі протистояти Путіну було б дешевше й легше, так само як ми могли б уникнути безрозсудної залежності від Китаю.
Але ми зазнали невдачі.
Зараз наша країна та її союзники зіткнулися з найсерйознішою кризою оборони та безпеки за весь час життя кожного в цій залі. Це призведе до жахливих, можливо, катастрофічних витрат. Але цю ціну поки що не заплатили ні ми, ні інші країни того, що я називаю комфортним Заходом. Її заплатили мільйони українців. Мертві, покалічені, травмовані, загиблі та вигнані, їхні шанси на життя зруйновані.
Жертовність українців виграла нам час. Але ми його витратили. Ми не допомогли їм тоді, коли наша допомога була би найбільш ефективною. Якби ми були рішучі, а не гальмували, то Україна не опинилася б у такому становищі, як зараз: її лінія фронту руйнується, її люди виснажені, її опалювальна та енергетична інфраструктура зруйнована, і попереду буде ще гірше внаслідок укусів зими.
Наші санкції проти Росії провалилися. Ми отримали фантастичні заголовки – заморожування резервів центрального банку, зупинка потоків природного газу, обмеження цін на нафту, ганьблення західних компаній, щоб вони пішли з Росії, навіть змушування Абрамовича продати Челсі.
Але ці заголовки вводили в оману. Ми не змогли забезпечити дотримання цих санкцій, а Росія ухилилася від них. Наші державні органи були занадто плоскостопими. Бракувало нашої політичної волі. Ми не хотіли прийняти біль, чи ризик.
Це не спрацювало навіть для нашої власної безпеки. Нас уже атакують з боку Росії тим, що раніше називали «актівнимі мероприятіямі». Тепер у нас є новий, більш модний жаргон, наприклад «гібридна війна», агресія сірої зони або підкилимна війна. Але як би ми це не називали, це відбувається прямо зараз. Ми бачимо вибухи та побиття, отруєння та підпали, атаки на нашу критичну інфраструктуру – трубопроводи, кабелі, бази даних та комп’ютерні системи.
Це напади на членів НАТО, на які у НАТО немає відповіді. Що нам робити, якщо Росія завдасть шкоди British Airways? Подаватимемо в суд? Випустимо перехресний прес-реліз? Вислати російського дипломата? Нанести ракетний удар? Або все прикрити/заплющити очі. Справа в тому, що у нас немає засобів для відповіді на ці напади, і Росія це знає.
І ось у чому річ. НАТО налаштована на війну, в якій ми не збираємося вести. Це навіть не так добре — воно майже повністю залежить від американців у всьому, від запасів боєприпасів до дозаправки в повітрі. Але він не налаштований для війни, яку ми зараз ведемо. Росія це знає. Ми цього не робимо. Ми все ще живемо в комфортному світі тридцятирічної давності. Росія вважає, що може безкарно посилювати активні дії.
І тепер ми стикаємося із трьома жахливими складними наслідками.
Перший – поразка України. Я не знаю, чим закінчиться ця війна, але серйозна та зростаюча небезпека полягає в тому, що Україну змушують, через суміш необережності та цинізму, пожертвувати землею та безпекою заради тимчасового перемир’я. Результатом стане гігантська Боснія на східному кордоні Європи. Держава, що не відбулася, або держава, що зазнає краху, наповнена шалено розлюченими травмованими людьми, непридатна для інвестування, нежиттєздатна, легка здобич для маніпуляцій і втручання та джерело мільйонів біженців — п’ять мільйонів цієї зими, якщо енергосистема відмовить, 25 мільйонів наступного року, якщо Україна буде змушена капітулювати.
Друга велика небезпека – розповсюдження ядерної зброї. Путін довів, що ядерний шантаж працює. Якби Україна зберегла ядерну зброю, Росія б не наважилася на неї напасти. Якби Захід не злякався бряцання ядерною зброєю Росії, ми б дали Україні те, що їй було потрібно, коли вона цього потребувала. Гарантії безпеки, які ми дали Україні, нічого не варті. Чому Японія, Південна Корея, Тайвань чи — якщо на те пішло — Польща — повинні зараз вірити в американські ядерні гарантії?
Третя і найбільш нагальна небезпека для НАТО. Що станеться, якщо Росія здійснить нищівну гібридну атаку на одного з наших союзників? Уявіть собі найманці, або нерегулярних солдатів, які перетинають кордон у країнах Балтії, Польщі чи Фінляндії, у поєднанні з радіоелектронною боротьбою, яка приземлює літаки та руйнує критичну інфраструктуру. Уявіть, що бомби вибухають у Ризі, Таллінні та Вільнюсі від імені тіньових «фронтів визволення». Уявіть собі вбивство їхніх політичних і бізнес-лідерів найнятими бандитами. Ці країни справедливо вбачатимуть у цьому загрозу свого існування, що вимагає збройної відповіді.
І що буде робити Росія? Брязкатиме ядерною шаблею. Нею буде сказано, що будь-яка відповідь НАТО зустріне швидку і нещадну відповідь.
Тож за нинішніх обставин НАТО скаже «ні», нічого не зробить.
Ви можете уявити собі, що Німеччина зараз погоджується на ракетні удари по Калінінграду? Сумніваюся. Чи погодиться Білий дім, щоби військові кораблі НАТО здійснили морську блокаду Санкт-Петербурга? Сумніваюся. Чи погодилися б ми в Британії розгорнути нашу наступальну кіберзброю проти російської електромережі чи систем протиповітряної оборони? Я теж в цьому сумніваюся.
І в цей момент НАТО закінчилося, здулося.
Ми набагато ближче до цього, ніж ми собі уявляємо.
Усім ізоляціоністам в цій аудиторії я би також додав, що наша власна оборона в цій країні жалюгідно слабка. Оборонна доктрина Фінляндії передбачає, що країна повинна бути здатна воювати сама і без сторонньої допомоги протягом трьох-чотирьох місяців. Британія не може воювати сама протягом чотирьох днів. До кінця першого тижня війни, а можливо й раніше, наша ППО буде повністю вичерпана. Російські бомби і ракети посипалися би на наші міста, як тепер щоночі в Україні. І ми мали би лише наше ядерне стримування як останню можливу відчайдушну відповідь.
І ось тут проблема. Ця зброя працює лише за згодою американців. Ви справді вірите, що Джо Байден, чи Дональд Трамп дозволять нам ризикувати ядерним апокаліпсисом у війні, де самим Сполученим Штатам нічого не загрожує?
Ми знову і знову стаємо жертвами магічного мислення. Ми віримо, що система озброєнь, яку ми запровадимо в Україну, змінить правила гри. Ми вважаємо, що наші санкції підірвуть російську економіку. Ми віримо, що російський народ підніметься на повстання проти війни, що режим розколеться, що Сі Цзіньпін змусить Путіна зупинитися.
Ми не розуміємо, що Путін уже виграв найважливішу битву. Він випробував Захід і виявив його неспроможним. Він хоче скасувати врегулювання безпеки, що настало в Європі після 1991 року. Він хоче, щоб НАТО розпалося, а американці пішли геть. І він на шляху до цього.
Так що ж нам робити?
По-перше, перестати захоплюватися Дональдом Трампом. Я не фанат. Я, мабуть, єдина людина в цій кімнаті, яка насправді стукала в двері, щоби спробувати його зупинити. Мій досвід у Пенсільванії кілька тижнів тому не залишив у мене жодних сумнівів щодо слабкості кампанії Харріс. Але ми повинні пам’ятати, що президентство Байдена було катастрофічним. З того часу, як Джордж Буш розпочав глобальну війну з терором, стало зрозуміло, що наша безпека тут, у Європі, є другорядним пріоритетом для Сполучених Штатів.
Але ми не впоралися з цими викликами. Десятиліттями ми економили на оборонних видатках і підносили видавання бажаного за дійсне до форми мистецтва. Зараз ми пожинаємо наслідки.
Тому замість того, щоби нарікати на кінець трансатлантичних відносин, ми повинні будувати щось інше. Давайте визнаємо, що НАТО занадто велика, занадто повільна, занадто різноманітна і занадто розділена. Натомість давайте створювати коаліції, коаліції бажаючих, спроможних і усвідомлюючих загрози. До цього закликає прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск. І пам’ятайте, що Польща тепер у звичайних термінах стає все більш боєздатною військовою силою, ніж Британія. Ядром цього могли б стати Об’єднані експедиційні сили, очолюваний Великобританією альянс десяти країн Північної Європи та Балтії плюс Нідерланди. Ми повинні зробити це в JEF-Plus, залучивши такі країни, як Польща, Чехія та Румунія.
Хто би до неї не потрапив, перед такою коаліцією стоїть п'ять нагальних завдань.
Перша: Непереможна армія України. Це означає забезпечення її зброєю із власних запасів, її закупівлю на відкритому ринку та, насамперед, інвестиції у власну оборонну промисловість України. Україні потрібні такі основні засоби, як артилерійські снаряди, протиповітряні, протикорабельні та протитанкові системи та боєприпаси. Їй потрібні високоточні удари великої дальності, засоби радіоелектронної боротьби, управління, розвідка, спостереження та розвідка. Це не просто змінить ситуацію на полі бою та підвищить ослаблений моральний дух України. Це сигнал Путіну, що ми налаштовані серйозно. Пам’ятайте, економіка Росії за розміром дорівнює економіці Італії. Ми у багато разів більші та сильніші, якщо ми вирішимо об’єднати та використовувати свою силу та розмір.
По-друге, арештувати заморожені російські активи. Це можливо і законно. 300 мільярдів доларів у заморожених активах центрального банку Росії більш ніж достатньо, щоб Україна виграла війну та розпочала фінансування реконструкції. Це в чотири рази перевищує військову допомогу США Україні з 2022 року та приблизно три чверті загальної допомоги Заходу на сьогодні. Знову ж таки, це вдарило би по моральному духу росіян і підтримало б Україну.
По-третє, розширити протиповітряну оборону над Західною Україною та використовувати її для прикриття військ коаліції на землі: щит над західною Україною дозволить українським засобами ППО зосередитися на захисті цілей, розташованих далі на схід. Це абсурд, що російські ракети та безпілотники летять до наших кордонів, а в деяких випадках і до нашого повітряного простору та нашої території, і ми надто налякані, щоб щось зробити. Під цим щитом ми повинні розмістити війська нашої коаліції на українській території, як пропонує президент Макрон, щоби допомогти навчити українські збройні сили, забезпечити матеріально-технічну підтримку та підтримку з розмінування і продемонструвати нашу відданість перемозі та безпеці України.
По-четверте, перезавантажте наші засоби оборони та стримування. Йдеться не лише про збільшення військових витрат. Особисто я дуже скептично ставлюсь до купівлі дорогоцінних товарів, поки ми не виправимо нашу зламану систему закупівель. Переважна потреба не в нових «іграшках», а в більшій кількості боєприпасів і кращій логістиці. Все, що залишиться, має піти на протиповітряну оборону. Ми також повинні змусити наші санкції працювати. Але, безумовно, найважливіша частина, якої не вистачає, — це стійкість до цих підкилимних, гібридних атак. Нам потрібно об’єднати всі дії як у цій країні, так і з нашими союзниками, щоб зробити росіян менш ефективними та покарати винних.
По-п'яте, допомогти Сполученим Штатам щодо Китаю. Ми не можемо надто багато зробити у військовому плані в індо-тихоокеанському регіоні. Справді, я би стверджував, що ми повинні припинити намагатися щось такого зробити. Але що ми можемо зробити, так це допомогти США підвищити стійкість ланцюжків поставок, відновити нашу технологічну перевагу, протидіяти проникненню Китаю в діаспору, а також відстоювати Тайвань.
Сильною стороною цього підходу є те, що він насправді підвищує ймовірність, що США залишаться в Європі. Чим більший тягар безпеки альянсу ми розділимо, тим правдоподібніше для американців буде сприймати нас як союзників серйозно.
Для цього ще не пізно. Але вже скоро може бути.