1. Центробанк спрогнозував відтік капіталу з росії у 2022 році у розмірі $243 млрд.
Це утричі більше, ніж у 2021 році.
Серед причин експерти відзначають наступні чинники:
- Повернення зовнішніх боргів. Коли ситуація у країні суттєво погіршилася у березні, російські компанії поспішили погасити свої борги перед іноземними кредиторами.
- Надприбутки та залишки на рахунках експортерів. Енергоресурси подорожчали — у результаті їхні російські експортери мають надприбутки, величезну валютну виручку. Але далеко не всі ці гроші конвертуються у рублі — левова частка залишається на рахунках у іноземних банках.
- Виведення коштів іноземцями. З 24 лютого закордонні інвестори почали активно забирати свої гроші, продавали державні облігації та акції російських компаній.
- Купівля валюти росіянами. Мешканці росії, побоюючись девальвації рубля, стали купувати долари та євро в рази частіше та більше, ніж роком раніше. Мова і про готівку, і про безготівковий варіант. Багато хто відправляв за можливості гроші за кордон родичам — на думку експертів, це мінімум $10-15 млрд.
2. Частка валютних депозитів фізосіб в росії у червні знизилася до 11,5%, оновивши мінімум 2007 року.
- Майже нульові ставки та прагнення банків обмежити свої валютні операції шляхом запровадження комісій за обслуговування валютних рахунків робили депозити у валюті значною мірою непривабливими для вкладників.
- Це призвело до того, що валютизація роздрібного депозитного портфеля знизилася з 14,0 до 11,5% і оновила історичний мінімум кінця 2007 року (12,9%).
3. Чистий прибуток «Русалу» у першому півріччі знизився на 16,7%.
"Русал" - російська алюмінієва компанія, один з найбільших у світі виробників первинного алюмінію та глинозему.
- Згідно зі звітністю компанії, продаж алюмінію знизився на 11,8%, до 1,7 млн т.
- Виробництво глинозему впало на 19,6% до 3,3 млн т, виробництво бокситів - на 11,7%, до 6,7 млн т.
- Виторг компанії за перше півріччя впав на 55%.
- Прибуток від продажу також скоротився на 55%.
4. У росії зникають імпортні ліки та препарати.
- росіяни, яким потрібні імпортні ліки все частіше вдаються до «аптечних турів»: до Казахстану їдуть за інсуліном, а до Грузії та Вірменії — за антидепресантами, контрацептивами та ліками від епілепсії.
5. Китай відмовився від російської руди: поставки впали на 40%.
- Експорт залізної руди з рф до Китаю за перші 6 місяців 2022 року впав на 40% у грошовому вимірі і на 20% у фізичному обсязі.
- На падіння експорту вплинуло зниження цін на руду у першій половині року.
- Середні котирування у січні — червні знизилися у річному вимірі на 26% до $135 за тонну.
- Падіння світових цін на сталь та європейське ембарго призвели до того, що у червні-липні ряд російських компаній працювали з негативною рентабельністю.
6. Литва вимагає заборонити в'їзд росіянам за шенгенськими візами в усьому ЄС.
- Рішення Естонії заборонити в'їзд до країни росіянам, які мають естонські шенгенські візи, схвалює Литва, але вважає, що захід буде ефективнішим, якщо його запровадити у всьому Євросоюзі.
7. Уряд Данії не виключає обмежень для в'їзду російських туристів до Євросоюзу.
- Міністр у справах інтеграції Коре Дюбвад вважає, що це має бути спільне рішення ЄС.
- 2 серпня Естонія ухвалила рішення закрити кордони для громадян рф із шенгенськими візами, виданими республікою.
- Ініціативу щодо заборони в'їзду до ЄС для росіян 13 серпня підтримала Литва.
8. Австрійська група компаній Mondi, що займається виробництвом паперу та упаковок, уклала угоду на €1,5 млрд про продаж російського дочірнього підприємства «Монді Сиктивкар», що належить компанії Augment Investments Limited.
- Укладання угоди залежатиме від того, чи схвалить її урядова комісія з контролю за іноземними інвестиціями та антимонопольними погодженнями.
9. Міноборони Естонії заявило про плани закрити Фінську затоку для російських кораблів.
- Військові відомства Естонії та Фінляндії вирішили створити спільну систему ПРО – це дозволить «закрити» Фінську затоку для російських кораблів.
- Восени 2021 року Естонія придбала для берегової оборони ізраїльські протикорабельні ракети Blue Spear із дальністю 290 км.
- Фінські військові мають шведські протикорабельні ракети з дальністю понад 100 км.