1. Частка російських клієнтів у кіпрських банках після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну скоротилася майже вдвічі — до 0,35%, а обсяг депозитів із рф знизився з 2,21% до 1,53% від загального обсягу вкладів.
- Цей спад безпосередньо пов'язаний із санкціями, введеними ООН, ЄС, США та Великобританією у відповідь на війну в Україні.
- З 2022 року через санкції кількість клієнтів банків Кіпру з росії скоротилася на 13 тисяч, кількість рахунків зменшилася на 35 тисяч, що призвело до втрат у розмірі 2 млрд євро.
- Кіпрські банки активно демонструють поворот до жорсткішого контролю, дистанціюючись від колишніх менш прозорих практик, які залучали тіньових вкладників, у тому числі російських олігархів.
- Місцеві чиновники підкреслюють, що прозора фінансова система, вільна від таких операцій, створить умови для надходження законних міжнародних інвестицій.
2. Робота американської компанії в росії спонукає Конгрес вимагати посилення санкцій.
- Конгресмени вимагають від адміністрації Байдена посилити санкції щодо російської нафтосервісної галузі, стверджуючи, що чинні правила дозволяють крупній американській компанії підживлювати військову машину путіна.
- Вони також вимагають від Мінфіну та Держдепу пояснити, чи санкціонували вони угоди, в ході яких х'юстонська компанія SLB, більш відома під своєю колишньою назвою Schlumberger, імпортувала в росію обладнання на суму $17,5 млн у період із серпня по грудень минулого року.
- Проте західні політики уникають введення всеосяжних санкцій щодо нафтосервісних послуг у росії, побоюючись, що це призведе до припинення експорту викопного палива та стрибка світових цін на нафту.
- У липні 2023 року SLB оголосила про те, що «припиняє постачання продукції та технологій до росії з усіх підприємств по всьому світу у відповідь на розширення міжнародних санкцій». Проте документи свідчать про продовження імпорту.
- Російський бізнес SLB також підписав нові контракти минулого року після виходу двох найбільших американських конкурентів Baker Hughes та Halliburton, які продали свої російські підрозділи місцевим менеджерам.
- З грудня 2023 року компанія розмістила в росії більше 1300 оголошень про роботу, набір співробітників тривав аж до цього тижня.
- У п'ятницю SLB повідомила про 13-відсоткове зростання прибутку в третьому кварталі, випередивши очікування аналітиків.
3. Велика Британія тисне на Китай щодо постачання зброї для росії.
- Міністр закордонних справ Великої Британії Девід Леммі закликав Китай розслідувати заяви про постачання його компаніями зброї російським військам в Україні після того, як Сполучені Штати наклали санкції на безліч китайських компаній.
- Він заявив, що постачання Китаєм обладнання до росії «ризикує зашкодити відносинам Китаю з Європою, водночас допомагаючи підтримувати війну росії».
- «Міністр закордонних справ закликав Ван І вжити всіх заходів для розслідування та запобігання постачанню китайськими компаніями збройних сил росії», — йдеться в заяві.
- Заява британського міністра пролунала на фоні рішення США ввести санкції проти китайських компаній, що виробляють зброю для росії.
- Китай заперечує звинувачення США, заявляючи, що «ніколи не надавав летальної зброї жодній стороні конфлікту між росією та Україною», і вказуючи на «строгий» експортний контроль.
4. Світ все ще тримається за російську енергію - на свій страх і ризик.
- За два з половиною роки війни в Україні зусилля Заходу щодо усунення Європи від російської нафти та газу та ізоляції Кремля зайшли в глухий кут.
- Енергетичний перехід у Євросоюзі триває, але він також забезпечує прикриття для продовження, а в деяких випадках збільшення закупівель російських енергоносіїв, які фінансують бойові дії в Україні.
- Західні санкції припинили діяти. 2024 року росія переживає небувалий рік. Зростання ВВП перевищує 4%, безробіття перебуває на рекордно низькому рівні, а призов до армії та зарплати солдатів, у свою чергу, сприяють рекордному зростанню зарплат.
- Певною мірою це пов'язано з тим, що Кремль вливає гроші у військово-промисловий сектор, щоб підтримати військові дії в Україні — 40% державних витрат зараз спрямовані на оборону та безпеку.
- Друга половина полягає у тому, що світ не відмовився від російської енергії.
- Ембарго на російські енергоносії — не більш як театр. Найяскравіший приклад — Австрія, де російський газ, як і раніше, становить переважну більшість імпорту енергоносіїв.
- Але навіть там, де імпорт трубопровідного газу в ЄС припинився, дорожчий російський ЗПГ так і не був заборонений, тому його закупівлі зросли майже на 20%, внаслідок чого росія стала другим за величиною продавцем газу на континент і гарантувала Кремлю вищі прибутки.
- Нафтові танкери так званого «тіньового флоту», що перевозять російську нафту, вже кілька місяців заходять безпосередньо до європейських портів, порушуючи санкції Заходу.
- Загалом ЄС заплатив росії понад 196 мільярдів євро за нафту, газ та вугілля з лютого 2022 року, гроші, які підтримували Кремль у потоці.
- Нездатність зупинити росію від продовження її спустошливої війни в Україні має реальні та трагічні наслідки.
- Ще не пізно стримати росію, повністю ізолювати її від світових енергетичних ринків, але політичної волі мало.
5. Китай у вересні знову змінив структуру нафтового імпорту на тлі падіння світових цін, збільшивши частку постачання сировини із Саудівської Аравії, свідчать дані Головного митного управління КНР.
- Якщо в серпні за середньої ціни Brent приблизно $80/бар. Пекін віддав перевагу постачанням з рф та Малайзії, на які поширюються дисконти, то у вересні з падінням вартості еталонного сорту до $74/бар. імпорт був розподілений рівномірніше між найбільшими постачальниками нафти.
- росія у вересні знизила постачання нафти до Китаю до серпня на 4,5%, з 2,21 млн б/д до 2,11 млн б/д. Це відповідає 8,66 млн. тонн за місяць. Витрати Пекіна на російську нафту минулого місяця становили $4,65 млрд.
- Саудівська Аравія після суттєвого зниження експорту нафти до КНР у серпні зуміла наростити постачання в країну минулого місяця майже на 45%, з 1,25 млн б/д до 1,81 млн б/д. В абсолютному вираженні це відповідає 7,43 млн. тонн при витратах за них у $4,38 млрд.
Більше на https://t.me/Omelyan_News