"Нові санкції ЄС проти Росії спрямовані на більш ефективне обмеження цін на нафту" - Юрій Ніколов

"Нові санкції ЄС проти Росії спрямовані на більш ефективне обмеження цін на нафту" - Юрій Ніколов

Пам’ятате як в травні Коаліція охочих зганяти в Київ на вихідних грозилась Путєну ужасающімі санкціями? Мовляв, от нехай тільки дьоргнеться – як ввідьом нємєдлєнно! Після тих погроз Макрон Мерц і Стармер поїхали додомку. І ось прийшов аж липень, поки ввели. «Блумберг» і «Reuters» однозначні в висновках: такоє.

Мовляв, Путєну і раніше обмежували цінову стелю по нафті, але він тупо перейшов на тіньові танкери і гнав нафту вище стелі в таких же обсягах. А ці танкери тупо нікому відслідковувати-карати, і американці давно забили на цю історію. В ітогу вийшло по класиці: строгость законов компєнсіровалась іх нєісполнєнієм. Грандіозно канєшн.


Нові санкції ЄС проти Росії спрямовані на більш ефективне обмеження цін на нафту

У п'ятницю Європейський Союз ухвалив 18-й пакет санкцій проти Росії за війну в Україні, включаючи заходи, спрямовані на нанесення подальших ударів по російській нафтовій та енергетичній промисловості.

ЄС встановить змінне обмеження цін на російську нафту на рівні 15% нижче середньої ринкової ціни, заявили дипломати ЄС, прагнучи поліпшити в основному неефективне обмеження в 60 доларів, яке група семи провідних економік світу намагалася ввести з грудня 2022 року.

Бюлетень Reuters Tariff Watch — це ваш щоденний путівник по останнім новинам світової торгівлі та тарифів. Підпишіться тут.

«ЄС щойно затвердив один із найсильніших на сьогодні пакетів санкцій проти Росії», — заявила глава зовнішньої політики ЄС Кая Каллас.

«Ми будемо продовжувати підвищувати витрати, щоб припинення агресії стало єдиним шляхом для Москви».

ЦІНОВИЙ ЛІМІТ G7 НА СЬОГОДНІ НЕЕФЕКТИВНИЙ

Проте Росії поки що вдається продавати більшу частину своєї нафти — життєво важливого джерела державних фінансів — за ціною, вищою за попередній ліміт, оскільки за чинним механізмом незрозуміло, хто повинен контролювати його виконання. Трейдери сумніваються, що нові санкції ЄС суттєво вплинуть на експорт російської нафти.

Прес-секретар Кремля Дмитро Пєсков зневажливо відреагував на рішення ЄС, яке за поточних цін має на меті обмежити ціну російської нафти приблизно 47,60 доларами за барель. У п'ятницю ф'ючерси на нафту марки Brent незначно подорожчали до близько 70 доларів.

«Ми неодноразово заявляли, що вважаємо такі односторонні обмеження незаконними і виступаємо проти них», — сказав Пєсков журналістам.

«Але водночас, звичайно, ми вже набули певного імунітету від санкцій, ми пристосувалися до життя в умовах санкцій».

Пакет також забороняє операції, пов'язані з російськими газопроводами «Північний потік» під Балтійським морем, а також з російським фінансовим сектором.

Каллас заявила, що 105 суден російського «тіньового флоту» — термін, який західні чиновники використовують для позначення суден, які Москва використовує для обходу нафтових санкцій, — були внесені до чорного списку, разом із китайськими банками, які «дозволяють обходити санкції», назви яких вона не назвала.

Президент України Володимир Зеленський назвав це рішення «необхідним і своєчасним», оскільки Росія посилює повітряну війну проти українських міст і сіл.

Міністр закордонних справ Андрій Сибіга додав: «Позбавлення Росії доходів від нафти має вирішальне значення для припинення її агресії».

США ВІДМОВЛЯЮТЬСЯ ПІДТРИМАТИ ЄВРОПУ В ПИТАННІ ОБМЕЖЕННЯ ЦІН

Європейський Союз і Велика Британія протягом останніх двох місяців наполягали на зниженні обмеження G7 після того, як падіння ф'ючерсів на нафту зробило рівень 60 доларів за барель в основному неактуальним.

Але США чинили опір, змусивши ЄС діяти самостійно, але з обмеженими повноваженнями для забезпечення виконання цього заходу, зазначають аналітики та нафтотрейдери.

Оскільки долар домінує в глобальних нафтових транзакціях, а американські фінансові установи відіграють центральну роль у клірингу платежів, ЄС не може блокувати торги, відмовляючи в доступі до доларового клірингу.

Угода про новий пакет ЄС була затримана на кілька тижнів, оскільки прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо вимагав поступок щодо окремого плану поступового припинення залежності ЄС від російської нафти і газу.

У четвер ввечері Фіцо оголосив, що припиняє свою опозицію.

Такі країни, як Греція, Кіпр і Мальта, висловили занепокоєння щодо впливу обмеження цін на нафту на їхні судноплавні галузі. Але Мальта, остання з трійки, яка трималася, також приєдналася до угоди в четвер.