Слава Україні!
Слава захисникам України та усієї сучасної цивілізації!
(Примітка: для тих, хто читає цей текст будь-якою мовою, крім української: ви читаєте його в автоматичному перекладі, він написаний українською).
* Протягом кількох останніх днів стало значно більш зрозумілим, що збирається робити Трамп у перші 100 днів свого президентства (термін, яким у США зазвичай вимірюють продуктивність роботи новообраних президентів). Зокрема, стала значно більш зрозумілою позиція Трампа щодо України та російської агресії проти України (яку новообраний президент жодного разу у жодному інтерв’ю, у жодному твіті так і не назвав російською агресією).
Отже, відбулись наступні події.
Минулої середи спікер Палати Представників Джонсон відмовився розглядати запит Білого Дому на виділення додаткових $24 мільярдів на допомогу Україні.
Минулого четверга Трамп дав велике інтерв’ю ведучій каналу NBC Крістен Велкер, яке було повністю показано у неділю у програмі «Зустріч з пресою». У цьому інтерв’ю Трамп обмалював свої першочергові кроки та, зокрема, і своє ставлення до України.
У суботу Трамп зустрівся у Парижі з президентами Макроном та Зеленським. Майбутній президент після зустрічі написав доволі красномовний твіт у своїй соцмережі Truth Social.
У неділю Трамп дав телефоном інтерв’ю газеті Нью-Йорк Пост, у якому говорив про Україну та війну.
У понеділок Трамп зустрівся у Мар-а-Лаго, своєму маєтку у Флориді, з угорським прем’єр-міністром Орбаном та його міністром закордонних справ Сіярто.
У вівторок Трамп опублікував у своїй соцмережі Truth Social образливий твіт – образливий для Канади та канадійського прем’єр-міністра Джастіна Трюдо.
А тепер можна зробити на підставі цього всього певні висновки. Спочатку про світові, міжнародні аспекти, потім про внутрішні, американські.
* В інтерв’ю NBC Трамп сказав, що Україна, напевно, буде отримувати меншу допомогу, ніж отримує, що Україну та США розділяє «така маленька річ – океан». А війну треба закінчувати. Отже, з цього можна зробити висновок, що новообраний президент явно схильний до ізоляціонізму у зовнішній політиці та що Україна не викликає в нього ентузіазму.
У неділю інтернет видання Axios з посиланнями на джерела в оточенні Трампа написало, що новообраний президент не хотів зустрічатися у Парижі з президентом України та що президент Макрон доклав багато зусиль, щоб переконати Трампа провести таку зустріч.
Трамп нічого не заявляв після зустрічі, але у неділю написав твіт у Truth Social, як він зазвичай і робить, щоб повідомити, що він насправді думає.
Ось дослівний переклад цього твіту:
«Асад пішов. Він утік зі своєї країни. Його покровитель — Росія, Росія, Росія на чолі з Владіміром путіним — більше не була зацікавлена його захищати. Не було жодної причини для Росії бути там із самого початку. Вони втратили будь-який інтерес до Сирії через Україну, де майже 600 тисяч російських солдатів були поранені або загинули у війні, яка ніколи не мала початися і може тривати нескінченно. Росія та Іран зараз у послабленому стані: одні через Україну та погану економіку, інші через Ізраїль і його військовий успіх.
Так само Зеленський і Україна хотіли б домовитися й зупинити це безумство. Вони втратили 400 тисяч солдатів і багато мирних жителів. Потрібно негайно оголосити припинення вогню і розпочати переговори. Занадто багато життів безглуздо втрачено, занадто багато сімей зруйновано, і якщо це триватиме, все може перерости у щось значно масштабніше й значно гірше. Я добре знаю Владіміра. Це його час діяти. Китай може допомогти. Світ чекає!»
Також у неділю Трамп додав до цього твіту в інтерв’ю телефоном газеті Нью-Йорк Пост:
«Він (Зеленський) хоче укласти мир. Це щось нове. Він хоче припинення вогню. Він хоче досягти миру. Ми не обговорювали деталей. Він вважає, що настав час, і путін також повинен це зрозуміти, тому що він програв — коли втрачаєш 700 тисяч людей, час діяти. Це не закінчиться, поки не буде миру. Я формулюю концепцію, як покласти край цій безглуздій війні».
От так. Українські життя, згідно Дональда Трампа «безглуздо втрачено». І війна, згідно Трампа, «безглузда». Треба сказати, що Трамп і американських військових, які загинули на полі бою, називав «невдахами й дурнями» (про що свідчив його колишній міністр внутрішньої безпеки та колишній керівник апарату Білого Дому генерал у відставці Джон Келлі). Щодо «безглуздості» війни, то з чийого боку вона безглузда? Україна захищає свою свободу, гідність та своє право на існування, на життя. Це безглуздо?
Якщо ж відволіктися від стилю висловлювань новообраного президента та спробувати розібратися у сутності, то виходить наступне. Трамп вважає, що його заклик до припинення вогню збігається з бажаннями президента України. Трамп також вважає, що цей його заклик неодмінно бути почутий «Владіміром» (путіним), якого він «добре знає», після чого вогонь буде одразу припинено. А тим часом Трамп «сформулює концепцію» того, «як покласти край цій безглуздій війні».
Що це за концепція, ми поки що не знаємо. Але Трамп зустрівся у понеділок з Орбаном. У зустрічі з Орбаном брали участь також Ілон Маск та майбутній радник Трампа з національної безпеки Майк Волтц. Сам Трамп цю зустріч поки що не коментував, однак і Орбан, і його міністр закордонних Трамп Сіярто висловили бурхливі позитивні емоції. А Сіярто анонсував «місію миру-2», яка відбудеться вже протягом наступного тижня, з чого можна зробити висновок, що Орбан знову здійснить вояж до Києва, Москви та Пекіна.
З цього, а також з заклику Трампа до допомоги Китаю випливає, що Трамп, судячи з усього пристає на китайсько-бразильський, а точніше «китайський план» – припинення вогню на лінії фронту без надання Україні гарантій безпеки. З цим, до речі, позитивно корелює і рішення Трампа не виділяти зараз нові асигнування на допомогу Україні, яке протранслював спікер Джонсон. З цим так само позитивно корелює і заява Орбана після його попередньої зустрічі з Трампом навесні, що «повернувшись у Білий Дім, Трамп не дасть Україні ні цента».
Незрозумілим залишається лише, чому Трамп вважає, що путін на це погодиться? Щоб розуміти, чого очікувати від путіна, треба лише подумки поставити себе на його місце. Він мріє знищити Україну. Це його ідея-фікс, він цим живе. До того ж, його принизили у Сирії. А він образливий. Так чому ж він має пристати на заклик Трампа чи Орбана? Його друг товариш Сі вже його до цього закликав, а він не погодився.
Усе це каже лише про одне. Новообраний президент США знаходиться, як і знаходився раніше, у віртуальному світі, який він собі намалював. У якому він «робить Америку великою знову», а світ має виглядати таким, яким йому хочеться його бачити.
Його колишній головний радник з економіки Гарі Кон розповідав, що пояснював йому, що економічні реалії роблять абсолютно неможливим, щоб у Пенсильванії знову запрацювали великі металургійні заводи. А Трамп відповідав на це, що хоче, щоб запрацювали. А раз він хоче, то мають запрацювати.
І такий самий підхід у новообраного президента до всього. Він хоче. Значить, у його розумінні так має бути.
20 січня Дональд Трамп стане 47-м президентом США. Він буде продовжувати транслювати через твіти та розповідати в інтерв’ю про те, чого він «хоче». Але, крім цього, йому доведеться визначати політику та ухвалювати рішення. Від його рішень буде багато чого залежати. Якщо рішення будуть ухвалюватися на підставі намальованої власноруч віртуальної реальності, відповідними будуть і якість таких рішень, і досягнення на їхній підставі.
* У вівторок новообраний президент опублікував серед багатьох інших два наступні твіти у своїй мережі Truth Social:
«Було приємно повечеряти нещодавно з губернатором Джастіном Трюдо з Великого штату Канада. З нетерпінням чекаю на нову зустріч із губернатором, щоб продовжити наші глибокі обговорення тарифів і торгівлі, результати яких будуть справді вражаючими для всіх!»
«Як працює Байденоміка. Баденоміка: 1. Ви платите податки. 2. Я (Байден) надсилаю їх Україні. 3. Україна надсилає їх назад Хантеру. 4. Хантер віддає їх мені. 5. Я надаю помилування Хантеру».
Тут, як бачите, одразу про все. Вдруге за останній тиждень Трамп принижує Канаду та її прем’єр-міністра (ще минулого тижня Трамп написав, що якщо Канада та Мексика не хочуть запровадження ним тарифів, то нехай вступають у США, як нові штати).
Ну, а щодо того, як Трамп представив допомогу Україні, то і коментувати немає чого.
Так, ми повертаємося у політику, яка визначається твітами. Саме у твітах новообраний президент висловлює себе – висловлює те, про що він реально думає. Оголошує про призначення та звільнення міністрів та послів. Формулює політику.
За це проголосували 77 мільйонів135 тисяч 225, або 49.9% американських виборців.
* Новообраний президент в інтев’ю NBC також окреслив те, що він збирається робити на самому початку своєї діяльності.
- Масова депортація іммігрантів, які незаконно перетнули кордон, але звернулися за притулком, що надало їм законні підстави знаходитися у США та навіть право на працевлаштування на період розгляду їхніх справ. Не обговорюючи гуманітарну, точніше антигуманітарну складову, подібна депортація призведе до суттєвої нестачі робочої сили у США на роботах, якими американці не хочуть займатися.
- Тарифи на імпортні товари, тарифи на весь імпорт до США. Він вкотре збрехав, що тарифи будуть платити країни-експортери, хоча насправді ці тарифи – ввізні мита будуть платити американські споживачі. Це призведе до великої інфляції.
- Зниження податків на доходи заможних американців та великих корпорацій. Згідно аналізу економістів це призведе до збільшення суверенного боргу країни на $7.75 трільйонів і наступні 10 років.
- Скасування громадянства за народженням у США. Це повністю абсурдна заява. Громадянство за народженням зафіксовано у Конституції. Змінити Конституцію указом президента не можна. Знайти 2/3 голосів в кожній з палат Конгресу за подібну зміну та 3/4 штатів, які би ратифікували таку поправку до Конституції, неможливо. Якщо він спробує видати подібний указ, його негайно буде скасовано у суді.
- Усі члени спеціального комітету Палати Представників з розслідування обставин спроби державного перевороту 6 січня 2021 року, а також усі співробітники комітету мають сидіти за гратами. Тут немає чого коментувати. Для того, щоб у країні розпочалися незаконні арешти, в ній треба здійснити державний переворот, скасувати дію Конституції, підпорядкувати суди президенту. Але якщо уявити, що здійснено переворот, то можливо взагалі все, що завгодно.
І так далі, і таке інше. На сьогодні все.
Дякую усім, хто прочитав.
Українські Друзі, обіймаю та люблю вас усіх. Бережіть один одного, дуже вас прошу.
Україна є і буде завжди.
А зло буде переможене та покаране. І це неодмінно.