А ось ще одна тема, де можливий великий розворот в США. Це про так званих «прокинувшихся», чи то «розбуджених». Ну типу американці сторіччями були расистами і рабовласниками, і сексистами, і гомофобами. А потім вжух! і рєзко прокинулись. І почали всякі компенсації і запобіжники запроваджувати. Брати на роботу по квотам – стільки то негрів, стільки то інших. Ну і тепер, коли до влади повертаються консерватори-трампісти – починається ресентимент на ресентимент.
Ось вам історія від «Файненшл таймс» про те, як в США саме фінансовими інструментами вирішили зачморити «Старбакс» за його привілегії різнокольоровим при наймі на роботу.
Новий «антипрокидальний» ETF обрав Starbucks своєю першою ціллю
Новий фонд, що має на меті покарати «розбуджені» компанії, зробить Starbucks своєю першою ціллю, оскільки політично вмотивовані інвестори намагаються заробити на виборах Дональда Трампа.
Активно керований фонд, який Azoria Partners планує запустити на початку наступного року, виключатиме компанії з індексу S&P 500, які включають питання різноманітності, справедливості та інклюзивності у свої процеси найму на роботу.
Фонд представив свій план щодо Starbucks у четвер на курорті Трампа Мар-а-Лаго у Флориді.
Згідно із запрошенням, яке потрапило в розпорядження FT, захід мали відвідати Кеті Вуд і Кевін Робертс, ідеолог проекту «Проєкт 2025» для уряду Трампа. Вуд і Робертс не відповіли на прохання про коментар.
«Американці, незалежно від того, голосували вони за президента Трампа чи ні, не хочуть інвестувати в компанії, які проводять наукові експерименти, що не сплять», - сказав Джеймс Фішбек, один із засновників Azoria, в інтерв'ю, маючи на увазі практику найму, яка враховує різноманітність. «Ми представляємо тут акціонерів, а квоти на найм людського капіталу - це шкода для всіх акціонерів».
Мережа кав'ярень з ринковою капіталізацією близько 110 мільярдів доларів США заперечила в заяві для Financial Times, що вона має «цілі або квоти на будь-якому етапі процесу найму». Мережа заявила, що політика, на яку посилається «Азорія», що включає досягнення расового та етнічного розмаїття принаймні 30 відсотків серед співробітників компанії, є прагненням, а не квотами, і що термін її дії нещодавно закінчився, і вона не була відновлена.
Новий фонд є останньою спробою інвесторів, які підтримують Трампа, протидіяти DEI та екологічним, соціальним і управлінським ініціативам великих американських компаній, а також отримати вигоду від майбутньої зміни уряду у Вашингтоні.
Акції Starbucks, яка має близько 40 000 кав'ярень по всьому світу, цього року відставали від більш широкого ринку, але з серпня зросли на сподіваннях, що новопризначений генеральний директор Брайан Ніккол змінить ситуацію з бізнесом, який зазнає труднощів.
Новий фонд, створений Фішбеком і його співзасновником Azoria Асафом Абрамовичем, має список з трьох десятків інших компаній, які він виключить з реєстру, якщо вони не відмовляться від своєї політики DEI.
Робертс, президент аналітичного центру Heritage Foundation, і Вуд, засновник Ark Investment Management, повинні були виступити на заході на курорті Трампа в четвер.
Фонд Фішбека ще не управляє жодними грошима, а це означає, що кампанія проти Starbucks не має достатньої фінансової ваги, щоб впливати на рішення рітейлера. Потужний активістський фонд Elliott Management нещодавно придбав велику частку в мережі, що допомогло прискорити заміну її генерального директора на початку цього року.
На відміну від активістських хедж-фондів, які купують частки в компаніях, щоб агітувати за зміни, Azoria просуватиме свій порядок денний, виключаючи компанії зі свого індексу та публічно заявляючи, що політика DEI шкодить ціні їхніх акцій.
Стратегія запозичена у так званих екологічних, соціальних та управлінських фондів, які виключали інвестиції в галузі, що забруднюють навколишнє середовище, і піддавалися нападкам з боку багатьох консерваторів.
Новий ETF Азорії планує запустити на початку наступного року під тикером SPXM, що розшифровується як S&P Meritocracy. У своєму виступі на заході в Мар-а-Лаго Фішбек заявив, що акції компаній S&P 500, які враховують різноманітність при прийомі на роботу, виявилися гіршими за своїх конкурентів.
Деякі дослідження суперечать цьому, зокрема, минулорічний звіт McKinsey, який показав, що компанії у верхньому квартилі расової різноманітності на 39% частіше демонструють кращі результати, ніж ті, що знаходяться в нижньому квартилі.
Фішбек, який раніше працював у хедж-фонді Greenlight Capital і загруз у юридичній суперечці з його засновником Девідом Ейнхорном, є одним з інвесторів з Уолл-стріт, які прагнуть заробити на консервативному зсуві після повернення Трампа в Білий дім.
Інші політично заангажовані інвестори зробили набагато більше, ніж могли. Інвестор-активіст Engine No. 1 забезпечив собі три місця в раді директорів ExxonMobil у 2021 році, організувавши кампанію проти нафтової компанії, хоча контролював лише активи вартістю 240 млн доларів.
Фішбек стверджував, що прийом на роботу на основі етнічного та расового розмаїття є політичним актом, який зашкодить акціонерам.
Він сказав: «Припиніть це лайно. Наймайте найкращих і найрозумніших. Не вибачайтеся за це, заробляйте гроші, віддавайте їх акціонерам і робіть правильні речі».