"Огляд міжнародних подій за добу" - Олег Шарп

"Огляд міжнародних подій за добу" - Олег Шарп

Шольц у Києві, Бербок у Пекіні - що це значить?

Зеленський запросив до Києва лідера консервативної опозиції, головного суперника Шольца у боротьбі за посаду наступного глави німецького уряду, голови ХДС/ХСС Фрідріха Мерца. За деякими відомостями, Мерц збирається в Україну вже найближчими днями, і Шольц мав на меті його випередити, щоб проілюструвати політику соціал-демократів щодо України.

Проте, політика Берліну залишається незмінною - з одного боку, надавати Україні масовану військову допомогу без обмеження в часі, з іншого - робити це так, щоб сама Німеччина не виявилася залученою до війни з росією. Проте, на відміну від Шольца його суперник Мерц вважає, що Німеччина слідом за США, Британією та Францією має дати Києву дозвіл бити німецькою зброєю вглиб росії, і не виключає постачання ракет TAURUS. Висновок однозначний - зменшення допомоги Києву в осяжній перспективі з боку Німеччини не буде, і це добре.

Візит Бербок до Пекіну знаходиться у тому ж ключі, що і Шольца до Києва - продемонструвати зовнішньополітичну активність цього уряду з акцентом на миротворчі зусилля. Але до інавгурації Трампа говорити про успішність таких зусиль зарано.

Зеленський послав росію на три букви? (Гра на електорат - В.С.)

Сміливо, але навіщо ці емоції? Путін дуже мстива нелюдь - і більше вже, здавалось, мстити нікуди, але краще доводити свою силу діями, а не словами...

Сирія.

Після успішного наступу на Алеппо повстанці розширили операцію на провінції Ідліб та Хама. Проасадівські сили вже трохи прийшли до тями, а тому російська авіація посилили удари по районах, які контролюють повстанці. Під удар у тому числі потрапили житлові райони та лікарня в Ідлібі, є загиблі та серед цивільного населення. Чи зможуть урядові сили зупинити наступ, багато в чому залежатиме від допомоги, яку Асад отримає від росії та Ірану. Путін поки морозиться, але додаткові сили для відправки до Сирії готує. Його програма-мінімум - не дати повстанцям захопити військові бази рф на Середземноморʼї.

У будь-якому випадку, баланс сил у Сирії змінився: Туреччина стає головним гравцем, тоді як міць росії та Ірану слабшають. І хоча Ердоган сьогодні заявив, що «він тут ні до чого», путін на нього дуже образився і навіть не брав слухавку, коли йому телефонував турецький очільник.

А тим часом путін терміново змінює військове командування в Сирії, щоб його бази не виявилися скинутими в море. Загалом, ситуація розвивається стрімко та однозначно – у корисному для нас напрямі.

Грузія.

Прем'єр-міністрї Іраклі Кобахідзе несподівано заявив, що влада нібито не припиняла процес євроінтеграції. Він сказав, що готовий підписати угоду про початок переговорів щодо вступу до ЄС "вже сьогодні", якщо буде така пропозиція.

Вже не проти? Бачать, що ситуація стає критичною, і включили задню. Якщо опозиція повірить цьому маніпулятору, через тиждень він заявить протилежне - на що тільки не підеш, щоб зберегти владу! Тож, як бачимо, чергової "стурбованості" ЄС і США вже замало. Потрібні рішучі дії і санкції проти чинної проросійської грузинської влади, як і чіткі вимоги до проведення повторних парламентських виборів.

Стисло про інше.

▪️США оголосили новий пакет військової допомоги для України на 725 млн дол. Також Салліван пообіцяв до середини січня поставити нам "сотні тисяч артснарядів, тисячі ракет та інші критичні озброєння."

Тут все стабільно, Вашингтон у прискореному порядку намагається максимально наситити Київ зброєю до інавгурації Трампа.

▪️ У ПАР та КНР після погроз Трампа заявили, що БРІКС не планує спільну валюту.

Тупо злякались 100-відсоткових мит. Тільки москва щось там пробелькотіла про те, що нікого не біїться, інші відверто відхрестилися. Ще один доказ, що БРІКС - аморфне, декларативне утворення, як нічого у цьому світі не вирішує.

▪️Країни Азії все більше нафти купують в Саудівської Аравії і все менше в росії. Основна причина - посилення західних санкцій щодо танкерів російського тіньового флоту.

Ну, якщо врахувати, що Трамп пообіцяв взагалі "знищити" російський тіньовий флот, то вектор взято правильний. Хоча, чого Трамп тільки не обіцяв! Хай хоч одну свою обіцянку виконає...

▪️ Одразу декілька російських телеграм-каналів повідомили, що у кремлі готові обговорювати з командою Трампа розміщення західних миротворців в Україні у разі "заморозки" конфлікту. Джерела у керівництві адміністрації путіна, нібито, стверджують, що ця тема "може почати обговорюватися в ході контактів зі спецпосланцем президента Трампа Кітом Келлогом".

Ну, так, щоб одразу повірити - так ні. Але ці ж джерела стверджують, що Захід посилює тиск на рф з усіх боків заради уникнення великої війни в Європі. Одним із ключових аспектів є ослаблення рубля, викликане санкціями та внутрішніми проблемами, що ставить під загрозу фінансову стабільність країни. Крім того, пошкодження трубопроводу "Дружба" створює додаткові труднощі для російської економіки. Також одним із таких заходів став тиск на країни БРІКС, де США загрожують запровадженням 100% мит на нові валютні ініціативи, що може підірвати єдність блоку та його вплив на глобальній арені. Плюс сирійський чинник.

Десь занадто оптимістично. Але най буде...

▪️ І останнє. Прем'єр Британії Кір Стармер вперше заявив, що для припинення війни в Україні необхідне проведення переговорів. При цьому він додав, що для закінчення бойових дій Лондону необхідно допомагати Києву.

Редактор з міжнародної політики телеканалу Sky News Домінік Уогхорн, реагуючи на виступ пана Стармера, відзначив згадку про переговори як «значну зміну з боку прем'єра». Уогхорн звернув увагу, що ще у листопаді Кір Стармер у спільній заяві з президентом Франції Макроном не згадував про переговори.