У той час як вся Європа переживає через повернення Дональда Трампа, угорський лідер Віктор Орбан перебуває в радісному настрої, повідомляє Reuters.
«Дуже потрібна перемога для світу!», — написав лідер угорських націоналістів у соціальній мережі X за кілька хвилин після того, як Трамп оголосив про свою перемогу.
️Орбан сподівається, що його тісні особисті зв’язки з Трампом підвищать його авторитет у політично роздробленій Європі та зміцнять підтримку його ультраправих союзників у той час, коли він стикається із серйозними перешкодами у себе вдома.
️Орбан, який стає все більш ізольованим у ЄС за свої зв’язки з росією та протидію військової допомоги Україні, похвалив Трампа як «людину миру», яка швидко припинить протистояння. У середу вони поговорили телефоном, і Орбан написав у соціальних мережах: «У нас великі плани на майбутнє».
️Перемога Трампа може зменшити ізоляцію Орбана в Європі, оскільки Орбан прагне виступати посередником між Вашингтоном і Європою. Це відповідатиме самопроголошеній «мирній місії» Орбана, яка засмутила лідерів Європейського союзу в липні, коли він відвідав Москву та Київ, не повідомивши ЄС і НАТО. Він завершив цю місію зустріччю з Трампом у Мар-а-Лаго, після чого заявив, що після перемоги Трампа діятиме «як мирний брокер негайно».
«Орбан побачить себе в ролі шептуна Трампа і використовує це, щоб отримати більше важелів впливу в ЄС», – сказав журналістам президент та засновник Eurasia group Ян Бреммер.
️ЄС не хоче, щоб Орбан грав провідну роль у дискусіях, пов’язаних із безпекою чи Україною. Але, оскільки Трамп погрожує ввести 10-відсоткові тарифи на весь імпорт, вони сподіваються, що Орбан зможе надати вагу в дискусіях про торгівлю.
«Ми відкриємо кілька пляшок шампанського, якщо Трамп повернеться», — сказав Орбан на брифінгу минулого місяця під час візиту до Європейського парламенту.
У середу Орбан заявив, що з поверненням Трампа до влади Європі доведеться переглянути свою стратегію щодо України. Торік Трамп заявив, що може закінчити війну «за 24 години», але не сказав, як саме.
«Орбан… сподівається, що його вага як політичного діяча буде набагато важливішою, ніж раніше», — сказав директор аналітичного центру Political Capital у Будапешті Петер Креко.
Знаходячись при владі з 2010 року, а до цього – з 1998-2002 років, Орбан зараз стикається з рідкісними проблемами всередині країни — новою і сильною опозиційною партією та економікою, що стагнує. Повернення Трампа, ймовірно, призведе до того, що політичний тиск з боку Вашингтона ослабне через його обмеження свободи ЗМІ та прав ЛГБТК.
Відносини між Будапештом і Вашингтоном зіпсувалися і при президенті Джо Байдені через зв’язки Орбана з Москвою і затягування ратифікації заявки Швеції на вступ до НАТО.
Виступаючи в середу, посол США в Угорщині Девід Прессман сказав, що Орбан поставився до виборів у США «як до карткової гри в казино», поставивши під загрозу свій союз зі Сполученими Штатами, так рішуче підтримавши Трампа. «Він зробив дуже велику ставку. Незалежно від того, чи вважає він, що виграв чи програв, він грав не за гроші, а за американо-угорські відносини», — сказав Прессман.
За словами деяких аналітиків, з приходом Трампа до влади можливості для маневру Орбана напередодні національних виборів 2026 можуть розширитися. Але хоча зараз Орбан передбачає повернення до «золотого віку» американо-угорських відносин, є й зворотний бік: торговельна політика Трампа, у тому числі запропоновані тарифи на імпорт автомобілів, які можуть завдати шкоди економіці Угорщини. За даними Європейської асоціації автовиробників, у 2021 році на автомобільний сектор припадало 12,3% робочих місць в Угорщині. Трамп заявив, що запровадить 10-відсоткові тарифи на імпорт із усіх країн та 60-відсоткові мита на імпорт з Китаю.
«Ера Трампа 2.0 може принести серйозний головний біль європейської промисловості», — заявив економіст ING Пітер Віровач, після гнітючих даних щодо обсягу виробництва в Угорщині.