Всім нам відома кімнатна фіалка, а точніше узамбарська фіалка, у науці має назву «сенполія». Ця квітка, що родом з Африки, була відкрита наприкінці ХІХ століття й дуже швидко набула популярності як кімнатна рослина. І це не дивно – наразі вже виведено понад 32 тисячі її сортів, що вражають кольоровою гамою квітів (існують і двоколірні). За будовою вони бувають:
прості,
напівмахрові,
махрові,
з гофрованими пелюстками.
ЩО ПОТРІБНО ДЛЯ ПОВНОЦІННОГО РОСТУ?
Додало балів популярності фіалки й те, що за нею доволі просто доглядати. Головне – надати їй відповідне місце в домі. У цьому випадку вона успішно протистоятиме хворобам і буде квітнути все літо, а якщо забезпечити їй додаткове освітлення, то й майже цілий рік. Загалом, узамбарська фіалка, або сенполія, полюбляє невеликий горщик, гарне освітлення, пухкий субстрат, нечастий полив та регулярне підживлення. Тепер розберемося в цих питаннях докладніше.
Субстрат має бути піщаним, тобто в ньому не має затримуватися вода, інакше маємо ризик загнивання коренів. Саме тому на дно горщика обов’язково потрібно насипати шар дренажу.
ДО ВІДОМА! Взагалі зволоження – це найбільш слабке місце рослини. Якщо ви забудете її полити, навряд чи вона якось сильно постраждає (тому сенполію вважають ідеальною кімнатною рослиною всі ті, хто багато подорожує), а от перезволоження ґрунту нерідко призводить до загнивання коренів рослини, після чого вона довго відновлюється або взагалі гине.
Полив здійснювати достатньо 1–2 рази на тиждень, залежно від сезону. Орієнтуйтеся на верхній шар ґрунту: повністю висох – саме час його зволожити. Ще одна особливість – наповнювати водою піддон. Не можна зволожувати листя та розетку! А от повітрю сенполія надає перевагу саме зволоженому, проте розпиляти воду можна поряд із нею, а не на неї!
Світло: вранішнє та вечірнє сонце рослині до вподоби, полуденні сонячні промені для неї занадто інтенсивні – вони спричиняють на листі опіки, що мають вигляд вигорілих плям, а це не додає фіалці декоративності.
Підживлення обов’язкове.
Робити це потрібно з березня по жовтень, тобто в активний період вегетації. Краще використовувати рідкі добрива для квітучих рослин, додаючи їх у воду для поливу (для сенполій потрібна половина дози!).
Сенполія – вічнозелена рослина, тобто в неї немає яскраво вираженого періоду cпокою, однак і їй потрібен відпочинок. Він припадає на зиму, оскільки в цей час для рослини занадто мало світла для росту та цвітіння. У цей період важливо дещо скоротити полив та припинити підживлення.
Для підживлення радимо застосовувати ЖИВЕ ДОБРИВО на основі природних азотофіксуючих бактерій, фунгіцидних бактерій широкого спектра дії, фосфор- і каліймобілізуючих ґрунтових та інших корисних бактерій. Цей препарат забезпечить рослину збалансованим живленням і тим самим покращить декоративність та ще й підвищить її загальну стійкість до хвороб.
ПЕРЕД ЗАСТОСУВАННЯМ розведіть 35 мл препарату в 10 л води та поливайте фіалки таким розчином раз на 7–10 днів.
ВАЖЛИВО! Листове підживлення для сенполії не підходить, лише кореневе!
ЯКЩО РОСЛИНА ЗАХВОРІЛА…
Така напасть трапляється нечасто і, як правило, через несприятливі для фіалки умови, що діють на неї тривалий час. Протяги, різкі коливання температури повітря, перезволоження призводять до послаблення стійкості рослини. Найчастіше сенполія потерпає від сірої гнилі, фітофторозу та фузаріозу. Аби подолати хворобу, треба застосувати фунгіцид МІКОХЕЛП, що має не лише захисну, а й стимулюючу дію.
ПЕРЕД ВИКОРИСТАННЯМ розведіть 5 мл препарату МікоХелп® у 1 л води.
ПОЛИЙТЕ рослину ПІД КОРІНЬ.
СЕКРЕТИ ЦВІТІННЯ
Світловий день фіалки – 10–12 годин, тому, якщо ви бажаєте, аби ваша фіалка цвіла майже цілий рік, забезпечте її додатковим освітленням за необхідності (приміром, взимку).
Температура повітря – у межах 18–25 °С
Помірний полив
Регулярне підживлення
ДО ВІДОМА!
Сенполія не любить різких змін температури повітря та протягів, тому її на літо не бажано виносити в сад.