"Останні новини та аналіз ринку нафти за 13 січня" - Юрій Ніколов

"Останні новини та аналіз ринку нафти за 13 січня" - Юрій Ніколов

Друзі, побачив, що багато наших дещо екзальтовано відреагували на американські санкції по рашистській нафті. Мовляв, ну щас піздєц всєму, будєм дамбіть Бамбас, Путєну обрізали кранік по гланди.

Тому я зібрав для вас реакції саме бізнесових видань.

Найоптимістичніший «Рейтерс», чиї анонімні джерела прогнозують рашистам проблеми через відмову китайців мати справу з зашквареними танкерами.

Повна протилежність «Волл стріт джорнел». Його джерела навпаки кажуть, що нафта пойорзає і все уляжеться.

«Блумберг» посередині між ними))) каже, що одні інвестбанкіри прогнозують трясцю Роіссі-матушкі, а інші – нічо серйозного.

В общім, це я до того, що за три роки вже навчився оцінювати санкції по їхньому результату, а не по першим переможним новинам. Не торопіться. А то прес-релізів про виготовлення українських ракет ми вже начитались точно по самі гланди.


Останні новини та аналіз ринку нафти за 13 січня

Нафта зросла до п'ятимісячного максимуму, оскільки нова хвиля санкцій США проти енергетичної галузі Росії загрожує скоротити поставки від одного з найбільших світових виробників.

West Texas Intermediate зросла на 3% до майже 79 доларів за барель. Минулого тижня США запровадили свої найагресивніші та наймасштабніші санкції проти російської нафтової галузі, спрямовані проти великих експортерів, страхових компаній та понад 150 танкерів. Група країн Європейського Союзу має намір наслідувати їхній приклад, запровадивши подальші обмеження на природний газ і посиливши контроль за дотриманням верхньої межі цін на нафту.

Оперативний спред WTI - різниця в ціні між барелями з поставкою в перший і другий місяць - торгувався на найвищому рівні з серпня, що свідчить про короткостроковий «бичачий» настрій.

Нові санкції, запроваджені напередодні вступу на посаду новообраного президента США Дональда Трампа, привертають увагу до Індії та Китаю, а нафтопереробники можуть бути змушені шукати альтернативні джерела постачання. Індія стала важливим покупцем російської нафти після вторгнення Москви в Україну у 2022 році, а Китай є найбільшим світовим імпортером нафти.

«Нові санкції США проти російської нафтової промисловості пішли далі, ніж очікувалося, - пишуть аналітики Morgan Stanley, зокрема Мартін Рац. «Знадобиться деякий час, щоб переварити ці заходи, але це створює ризики зниження поставок нафти, принаймні на деякий час».

За словами трейдерів, незалежні нафтопереробні заводи в Шаньдуні провели екстрені наради, щоб з'ясувати, чи зможуть вони продовжувати поставки нафти в дорозі, коли будуть оголошені штрафні санкції. В Індії представники нафтопереробних заводів заявили, що готуються до серйозних перебоїв, які можуть тривати до шести місяців, і що країна планує відмовитися від танкерів, які потрапили під санкції США.

Ціни на нафту добре розпочали рік, причому їхньому зростанню сприяла холодна погода, падіння запасів у США і припущення, що в найближчі місяці чиновники Трампа можуть посилити обмеження проти потоків з Ірану.

Широкий пакет санкцій від адміністрації Байдена, що залишає посаду, загрожує новими потрясіннями, потенційно змінюючи ринкові рамки для ОПЕК+, оскільки альянс планує почати послаблення обмежень на видобуток пізніше цього року після низки затримок.

    Що кажуть стратеги Bloomberg...

    «Це не перший раз, коли ринки готуються до перебоїв з поставками, але масштаб і обсяг цих санкцій створюють більші ризики. Якщо правозастосування посилиться або геополітична напруженість загостриться, ведмежий прогноз щодо нафти може швидко змінитися, що дасть бикам шанс повернути собі наратив на 2025 рік».

Стрибок цін також може стати викликом для центральних банків, включаючи Федеральний резерв, якщо він призведе до більш стійкої інфляції. Інвестори зменшують очікування щодо темпів зниження процентних ставок ФРС цього року, оскільки економіка США виявилася стійкою, а ціновий тиск зберігається.

Хоча залишається невизначеним, як обмеження вплинуть на фактичні потоки нафти для виробників, вантажовідправників, трейдерів і споживачів, деякі ранні ознаки перебоїв були очевидними. Три танкери, що перевозили понад 2 мільйони барелів російської нафти, плавали у водах біля східного Китаю після того, як на них наклали санкції.

Серед банків Citigroup Inc заявив, що може постраждати до 30% так званого тіньового флоту російських танкерів, що загрожує 800 000 барелів на день, хоча фактичні втрати можуть бути вдвічі меншими. Goldman Sachs Group Inc. заявив, що не змінив своїх очікувань щодо російських поставок, оскільки нафта може коштувати ще дешевше, щоб стимулювати купівлю.

Ширший альянс ОПЕК+, до якого входить і Росія, планує поетапно відновлювати видобуток з квітня після низки відстрочок, і його члени мають у своєму розпорядженні значні вільні потужності.

«Навіть якщо ОПЕК+ не відреагує негайно на потенційні перебої з поставками, очікується, що вони почнуть згортати скорочення видобутку в квітні, що може допомогти пом'якшити екстремальні цінові ралі, особливо якщо ціни на нафту марки Brent піднімуться вище 85 доларів», - зазначила Ребекка Бабін, старший трейдер з питань енергетики в CIBC Private Wealth Group.

Індекс відносної сили також показав ціни на рівні перекупленості, що вказує на те, що нафту очікує відкат.