"П'ятниця, ранок. Що важливого?" - Тетяна Геращенко

"П'ятниця, ранок. Що важливого?" - Тетяна Геращенко

Бажаю здоров'я і дякую за ніч Захисникам України.
Героям слава! Слава! Слава!
*
У Криму активісти руху "Жовта стрічка" за декілька днів пов'язали 350 стрічок з українською символікою, які символізують опір окупації
*
Байден попередив про загрозу демократії, що виходить від Дональда Трампа
Виступаючи в Аризоні, Джо Байден попередив, що Дональд Трамп і його союзники становлять загрозу американській демократії
*
Комітет Палати представників: слухання у справі про імпічмент Байдена
Білий дім стверджує, що розслідування необґрунтоване і викликане політичними міркуваннями напередодні виборів 2024 року
*
Байден: екстремістський рух MAGA не поділяє основних принципів нашої демократії
У четвер президент відвідує штат Аризона
*
Глава Держдепу Ентоні Блінкен пояснив, що мають на увазі США й інші цивілізовані країни, коли заявляють про необхідність досягти в Україні стійкого та справедливого миру, а також як це узгоджується з поглядами українців.
Про це держсекретар США розповів під час заходу в The Atlantic у Вашингтоні.
«Це передбачає дві речі. Справедливий – у тому сенсі, що він відображатиме ґрунтовні принципи, які лежать в основі Статуту ООН – територіальну цілісність, суверенітет, незалежність України», - сказав очільник Держдепу.
*
Можливий урядовий шатдаун ускладнить роботу Пентагону
У разі закриття роботи уряду, у примусові відпустки відправляться сотні тисяч цивільних службовців, а відсутність фінансування сповільнить темпи військового планування і модернізації армії та флоту, попередили сьогодні в Міноборони США
*
Палата представників США відкинула дві поправки про скорочення допомоги Україні
Конгресмен Метт Гетц домагався повного припинення виділення бюджетних коштів на військову допомогу Києву
*
США розгорнуть у Нагірному Карабасі групу для координації реагування на гуманітарну кризу
Глава Агентства з міжнародного розвитку (USAID) Саманта Пауер висловила занепокоєння з приводу безпеки жителів Нагірного Карабаху і більш ніж 50000 осіб, які втекли до Вірменії
*
Остін в Анголі заявив, що Африка має велике значення для США
Міністр оборони США вперше приїхав до цієї країни
*
Трамп не намагатиметься передати справу із суду в Джорджії на федеральний рівень
За словами адвокатів експрезидента, це рішення дасть змогу спростити участь Трампа в судовому процесі
*
Республіканські кандидати в президенти кинули виклик Трампу на дебатах у Каліфорнії
Сам експрезидент проігнорував телевізійну дискусію і замість цього провів політичний мітинг у Мічигані
*
Спікер канадського парламенту Ентоні Рота подав у відставку після гучного скандалу з привітанням 98-річного українського ветерана Другої світової війни Ярослава Гуньки.
Цей випадок став справжнім подарунком для російської пропаганди – український президент аплодує ветерану СС "Галичина".
Одночасно це запрошення стало елементом політичної кампанії у сусідній Польщі – міністр освіти Пшемислав Чарнек виступив із вимогою розглянути питання про можливість екстрадиції українського ветерана в Польщу, звинувативши його у знищенні цивільних поляків на Волині у 1943 році (зауважимо – не надавши жодних доказів цього).
Наразі є всі підстави сподіватися, що скандал вже вичерпано і він не вплине на підтримку України з боку Канади.
Разом із тим ці події показали вразливість української сторони.
Ані президент України, ані інші представники держави не ризикнули коментувати ситуацію, щоб не дати додаткових підстав для звинувачень у спробах виправдання нацизму.
Невдале запрошення
22 вересня у парламенті Канади відбувся виступ президента України Володимира Зеленського під час його північноамериканського турне. На засіданні також був присутній прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо.
Виявилося, що спікер парламенту Ентоні Рота запросив 98-річного ветерана Другої світової війни Ярослава Гуньку на це засідання, де подякував за службу, назвав його "героєм війни" і запропонував присутнім віддати йому пошану оплесками.
Спочатку таке запрошення виглядало досить символічним – Гунька є українцем, але канадським громадянином, він проживає в місті Норт-Бей у провінції Онтаріо, звідки родом сам спікер Палати громад.
Згідно з поясненнями самого Роти, цей крок мав би показати тяглість у боротьбі за незалежність України.
Проте деякі організації знайшли тут геть інший символізм. Одразу після події єврейська організація CIJA (Центр Ізраїлю та єврейських справ) висловила своє занепокоєння щодо офіційного вшанування Ярослава Гуньки.
Ця організація є найбільш відомою та найбільш гучною проізраїльською лобістською групою в Канаді, яка активно відстежує та коментує питання, пов’язані з єврейською політикою пам’яті та політикою держави Ізраїль загалом.
CIJA звернула увагу на те, що ветеран служив у 14-й українській гренадерській дивізії "Галичина", яку звинувачують у причетності до геноциду євреїв. Це призвело до широкого медійного резонансу, який перетік у політичний скандал у Канаді.
Спікер Ентоні Рота вибачився за своє рішення запросити Гуньку. Він заявив, що пізніше дізнався більше інформації, яка змусила його пошкодувати про своє рішення. Однак через суспільну критику 26 вересня Рота зрештою подав у відставку.
І це не дивно, адже тиск на спікера був справді потужним.
До подання у відставку його одразу закликала не лише опозиційна Консервативна партія, а й рідна Ліберальна. Зокрема, від команди Трюдо з критикою виступила міністерка закордонних справ Мелані Жолі, зазначивши, що обговорювала інцидент також з українською стороною.
У партії Трюдо таким чином намагалися захистити від скандалу самого прем'єра. Адже лідер консерваторів П’єр Пульєвр поклав політичну відповідальність за цей інцидент саме на Трюдо.
Зрештою, хоча в офісі прем’єра наголошували, що все ж рішення Роти було прийнято одноосібно, Трюдо був вимушений публічно оголосити, що засмучений з того випадку.
"Це було жахливим збуренням пам'яті мільйонів людей, які загинули під час Голокосту", – сказав він, додавши, що вшанування Гуньки було "глибоко, глибоко болючим" для євреїв, поляків, ромів, ЛГБТ-спільноти та інших груп, яких нацистський режим винищував у роки Другої світової війни.
Старі звинувачення
Попри те, що на Нюрнберзькому трибуналі не було надано ніяких доказів, які б свідчили про винуватість дивізії "Галичина" та її бійців у злочинах проти людяності, і не відбулося її визнання як злочинної, політичні емоції зберігаються у різних країнах десятиліттями.
Не стала винятком і Канада.
Ще 1985 року в Канаді було порушено питання про можливе обвинувачення дивізії "Галичина" у злочинах проти людяності. Справа стосувалася заклику частини канадських парламентарів перевірити можливу присутність на території Канади ветеранів Другої світової війни, котрі, як стверджували, уникнули покарання за воєнні злочини.
До вимог розслідувати це питання приєднався Центр Симона Візенталя з Відня, який прямо заявив про переховування колишніх бійців дивізії в Канаді. Аналогічні звинувачення офіційно висував і СРСР.
Тему переховування можливих злочинців радо підхопили канадські та деякі світові ЗМІ, і тогочасний уряд на чолі із Браяном Малруні під тиском громадськості був змушений розпочати розслідування.
Уряд створив спеціальну комісію з розслідування у справах воєнних злочинців у Канаді.
В історію вона увійшла під неофіційною назвою Комісія Дешена (за прізвищем колишнього судді Верховного суду Квебеку Жуля Дешена, котрий її очолив). Комісія склала списки бійців дивізії "Галичина" і проводила розслідування по кожній з осіб.
За понад рік роботи виявилося, що із 217 ветеранів, що були в списках, 187 осіб ніколи не перетинали кордон Канади, 11 вже померли, двоє виїхали в іншу країну, 16 визнані не винними в інкримінованих злочинах проти людяності, а одну людину не знайшли.
Таким чином Комісія Дешена дійшла висновку про необґрунтованість звинувачень як колишніх бійців, так і самої дивізії, а разом із тим – і щодо уряду Канади, який начебто приховував воєнних злочинців.
Щоправда, згодом, вже наприкінці 1990-х, кільком особам висунули цивільні звинувачення про неправдиві свідчення під час роботи комісії, однак більшість із них виправдали, а ще частина вже померли на час розслідувань.
Подарунок для росіян. І для поляків
Однак попри існування судових рішень, ставлення до діяльності дивізії "Галичина" продовжує бути неоднозначним та достатньо заполітизованим.
Історія вшанування Ярослава Гуньки показує, що подібні інциденти будуть використовувати в зручних для себе обставинах різні сторони.
Цей скандал із радістю підхопила російська пропаганда, поширюючи наративи про "українських нацистів".
А також про Захід, який їх офіційно вітає. І така поведінка росіян – не новина.
Теперішні події дуже нагадують 2017 рік, коли за допомогою прокремлівських сайтів Russian Insider і The New Cold War в західному інфополі були поширені статті про родину тодішньої міністерки закордонних справ Канади Христі Фріланд.
В них активно просувалися звинувачення щодо її дідуся Михайла Хом’яка, який начебто в період Другої світової співпрацював із нацистською владою в окупованому Кракові й через очолювану ним українську газету поширював нацистську пропаганду.
Фріланд всіляко відкидала ці звинувачення, стверджуючи про відверті вигадки та дезінформацію з російського боку. Західні медіа також активно обговорювали ці вкиди, але зрештою погодилися, що немає жодних даних, які б підтвердили цю інформацію.
Втім, якщо до російських нападок українці вже звикли, то досить неочікуваною була реакція Польщі. Посол у Канаді Вітольд Дзельський підтримав обурення CIJA щодо запрошення Гуньки і також звинуватив дивізію "Галичина", але вже не лише в знищенні євреїв, а й поляків.
Проте після публічного вибачення Ентоні Роти польський дипломат заявив, що розуміє ненавмисні дії спікера та вважає інцидент вичерпаним.
Більш гострою була реакція МЗС Польщі – заступник міністра Аркадіуш Мулярчик назвав цей випадок ганебним.
Ще далі пішов міністр освіти Польщі Пшемислав Чарнек, відомий своїми скандальними заявами.
"Я звертаюся до пана директора Інституту національної пам'яті Польщі Кароля Навроцького з проханням терміново вивчити документи і з'ясувати, чи перебуває Ярослав Гунька у розшуку за злочини щодо польського народу та поляків єврейського походження", – заявив він.
Втім, така заява міністра має в першу чергу передвиборчий характер – парламентські вибори у наших сусідів пройдуть 15 жовтня.
Тож можна сподіватися, що після виборів офіційна Варшава не буде використовувати цю ситуацію як ще один привід, пов’язаний з Україною, для своїх електоральних баталій.
Уроки для України
Чи цей скандал вплине на українсько-канадські відносини?
Швидше за все, інцидент не матиме істотного впливу на співпрацю двох країн та на канадську допомогу Україні в часи війни.
Ті, хто хотів отримати суспільний резонанс, його отримали.
Ба більше, таке швидке звільнення спікера парламенту свідчить про те, що уряд Трюдо вирішив якомога скоріше закрити питання, не втягуючись у довгі дебати, і не зменшувати і так доволі низький рівень підтримки населення.
Разом з тим ця ситуація повинна насторожити саму Україну.
Нам вкрай потрібно активізувати просвітницьку діяльність стосовно дивізії "Галичина", оскільки будь-які її згадки, попри низку судових рішень, одразу дають зелене світло для низки спекуляцій.
Міжнародні команди істориків та юристів вже давно кваліфікували факти колаборації різних організацій та осіб із нацистською владою та вчинення злочинів проти людяності, як і факти відсутності такої колаборації й таких злочинів.
В таких питаннях варто займати більш жорстку, однак документально підтверджену позицію.
Водночас ми мусимо розуміти, що подібні ситуації все ж викликатимуть суспільний та медійний резонанс, і їх використовуватимуть зацікавлені у критиці України.
І це суттєво ускладнює стратегію для Києва, як реагувати на такі скандали. А в тому, що вони ще будуть, сумніватися не доводиться.
*
Британські медики навчають українців, як рятувати життя під обстрілами
*
Міністр оборони України Рустем Умєров провів зустріч зі своїм візаві – Держсекретарем з питань оборони Великої Британії Грантом Шаппсом, який перебуває у Києві з робочим візитом.
Це вже друга зустріч пана Гранта Шаппса з Міністром оборони України з моменту його призначення на посаду, що свідчить про неабиякий інтерес британського гостя до України та її оборонного відомства.
У зустрічі також взяв участь давній друг України – начальник Штабу оборони Великої Британії адмірал Тоні Радакін.
Рустем Умєров подякував Гранту Шаппсу, уряду та народу Великої Британії за дієву підтримку України з першого дня повномасштабного вторгнення рф, наголосивши, що Велика Британія є справжнім другом України, а двосторонні відносини в оборонній сфері мають значний потенціал до розширення.
«Важливий візит до Києва мого колеги, Держсекретаря з питань оборони Великої Британії, Гранта Шаппса.
Подякував нашим британським друзям за непохитну підтримку України. Поінформував про поточну ситуацію на фронті та термінові потреби. Зосереджуємося на протиповітряній обороні, артилерії, системах боротьби з безпілотниками», - сказав Рустем Умєров.
Міністр оборони України поінформував британську делегацію про першочергові потреби Сил оборони України. Зокрема, про необхідність посилення спроможностей української протиповітряної оборони, потребу в артилерійських системах і засобах дальнього ураження для продовження деокупації українських територій.
Іноземних гостей ознайомили з поточною безпековою ситуацією в Україні, розповіли про наслідки постійних ракетних ударів та дронових атак з боку російської федерації по цивільних об’єктах та критичній інфраструктурі.
Сторони також детально обговорили перспективні напрями двостороннього співробітництва, зокрема реалізацію двосторонніх проєктів у найближчій перспективі і на майбутнє для посилення спроможностей Збройних Сил України.
Зокрема, у фокусі уваги була підготовка українських військовослужбовців під керівництвом британських інструкторів. В цьому контексті було обговорено питання навчання українських інструкторів за програмою “train the trainers”.
В рамках зустрічі також обговорено реалізацію спільних проєктів в галузі військово-технічного співробітництва, розвитку українського флоту, досягнення належного рівня оперативної сумісності між Збройними Силами України та їх союзниками з держав-членів НАТО.
Держсекретар з питань оборони Великої Британії висловив слова підтримки всьому українському народу та наголосив на продовженні всебічної та довготривалої допомоги нашій державі у боротьбі проти російської агресії.
«Ми продовжуємо схиляти голову перед мужністю та стійкістю українського народу. Британія стоятиме пліч-о-пліч з Україною і продовжуватиме надавати підтримку, доки вона не переможе», - сказав Грант Шаппс.
*
Україна утримує ініціативу у війні - адмірал
Лондон упевнений, що Київ зможе отримати перемогу у агресивній війні, яку Росія розв'язала проти України.
Удари України по Чорноморському флоту РФ є прикладом того, як Київ утримує ініціативу у війні. Про це у четвер, 28 вересня заявив начальник Штабу оборони Великої Британії адмірал Тоні Радакін, який перебуває з візитом в Києві, повідомляє Радіо Свобода.
"Нещодавні удари по Чорноморському флоту - ще один приклад того, як Україна утримує ініціативу. Путін втратив контроль над війною, яку він розпочав", - заявив він.
За словами Радакіна, партнери обговорюють нові зобов’язання щодо військової допомоги, які були взяті на Рамштайні минулого тижня. Вони допоможуть зміцнити та втримати стійкість України протягом зими та після неї.
Крім того, Радакін висловив впевненість, що Україна переможе.
"Цей візит разом із моїми візитами влітку зміцнили моє переконання, що Україна переможе. Велика Британія залишатиметься з нею на кожному кроці", - підкреслив він.
*
Берлін і Рим підтримують розширення ЄС
Російська війна проти України зробила нагальним завданням розширення та реформування ЄС
*
Токаєв: Казахстан не допомагатиме РФ обходити західні санкції
За підсумками переговорів із німецьким канцлером Олафом Шольцем президент Казахстану також заявив про готовність збільшити постачання нафти до Німеччини
*
У Швеції судять вихідця з РФ за незаконну розвіддіяльність
Сергію Скворцову, заарештованому в листопаді 2022 р., інкримінують передання Москві західних технологій
*
Федеральний прокурор Швейцарії заявив, що висунув дочці колишнього президента Узбекистану обвинувачення в отриманні хабарів і керівництві злочинною організацією під назвою "Офіс"
*
Служба державної безпеки Латвії (VDD) після 24 лютого 2022 року відкрила 40 кримінальних проваджень стосовно підтримки агресивної зовнішньої політики Росії
*
Парламент Латвії переважною більшістю голосів підтримав Концепцію нацбезпеки, яка серед іншого передбачає з 2026 року заборону Латвійському телебаченню та Латвійському радіо мовлення російською мовою
*
Міжнародним партнерам бракує політичної волі, аби надати Україні все необхідне для повернення всіх її територій, у тому числі Криму.
Таку думку висловив депутат Бундестагу від опозиційного Християнсько-демократичного союзу Родеріх Кізеветтер на 18-й річній конференції «Київський діалог» у Берліні.
«Бракує політичної волі, аби Україна отримала все необхідне, щоб Росія забрала свої війська з Криму. Коли б Україна змусила росіян піти з Криму, це було б поразкою Путіна. Але ми, здається, найбільше побоюємося саме цього», - зауважив політик.
*
Льодовики Швейцарії втратили 10% свого об’єму льоду за останні два роки через високі літні температури та низьку кількість снігу взимку
*
Столтенберг: українці борються за свободу, Росія - за імперські омани
Генеральний секретар НАТО перебуває з неоголошеним раніше візитом у Києві
*
Міністерство оборони США утрималося від уточнення кількості американських танків Abrams, які планується передати Україні
*
Міністерство оборони США офіційно підтвердило початок курсів англійської мови в рамках програми підготовки українських пілотів до керування винищувачами F-16
*
Держдеп - Зброя, яку Україна отримує для протистояння російській агресії, використовується належним чином, і жодних випадків потрапляння її в чужі руки не виявлено
*
Міністр оборони Рустем Умєров обговорив зі своїм французьким колегою Себастьєном Лекорню подальшу оборонну співпрацю двох країн
*
Федеральне відомство з картелів Німеччини схвалило 28 вересня створення німецько-українського спільного підприємства з виробництва військової техніки
*
Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний обговорив з головнокомандувачем Обʼєднаних збройних сил НАТО в Європі та командувачем ЗС США в Європі генералом Крістофером Каволі ситуацію на фронті та першочергові потреби ЗСУ
*
ЗСУ: деякі "вагнерівці" повернулися на фронт в Україні
Представник ЗСУ заявив, що це суттєво не вплине на ситуацію
*
АТ "Укрзалізниця" збільшило кількість рейсів у супроводі воєнізованої охорони до дев'яти
*
Сили оборони України відбили атаки російських військ на Лиманському, Авдіївському, Мар’їнському та Шахтарському напрямках
*
У проєкті бюджету на 2024 рік уряд передбачив істотне переосмислення підходів до ветеранської політики та збільшив фінансування цього напряму на 7,5 млрд грн (що на 53% більше, ніж у 2023 році) – до понад 14 млрд грн
*
На складах ДП «Ліси України» накопичено понад 130 тис. кубометрів дров для проходження опалювального сезону 2023/2024 років
*
На Харківщині відбудовують зруйновані ворожими обстрілами амбулаторії у селі Руська Лозова та селищі Лісне
*
Міністерство охорони здоровʼя спільно з партнерами реалізує низку проєктів на платформі «Дія.Engine», завдяки якій можна створювати державні реєстри і керувати ними
*
Національне агентство з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, (АРМА) разом із правоохоронними органами проведе аудит витрат управителів арештованим майном
*
У межах обов’язкової евакуації населення з серпня 2022 року до безпечних регіонів переміщено 91 тисячу жителів Донецької області, серед них 11,5 тисячі дітей
*
Контррозвідка Служби безпеки затримала інформаторку російських спецслужб, яка передавала окупантам інформацію про Сили оборони на Донеччині
*
Суд за матеріалами СБУ призначив покарання у вигляді 15 років ув'язнення агенту російської розвідки, який збирав дані про розташування підрозділів Сил оборони й об’єктів критичної інфраструктури у Харкові і Чернівцях
*
Російського опозиціонера, політв’язня Володимира Кара-Мурзу, засудженого до 25 років позбавлення волі, вже вдруге відправили до штрафного ізолятора колонії №6 Омська
*
У нідерландському місті Роттердам 32-річний чоловік відкрив вогонь в аудиторії університетської лікарні Еразма та в сусідньому будинку
*
Файного дня і Перемоги нам всім