В общім, московські журналісти «Reuters» на основі офрек розмов з якимись рашистами, що «знайомі з ситуацією у Кремлі», написали статтю про те, що Путєн вже задоволений результатами СВО (окупував достатньо) і зараз нібито піддається тиску від власних олігархів щодо рішалова по замир’ю з Трампом.
Чесно, я взагалі не в курсі що в голові у Путєна. Цю історію могли накрутити журналістам прихильники яструбиного курсу Роіссі. Щоб Путєн прочитав, що він там під когось прогинається і вже завершив війну – і псіханув «Царь я ілі кто?!»
А може просто якісь інтриги внутрішньокремлівські по усуненню якихось гравців типу Набіулліної.
Справді не знаю. Але точно розумію, що це не сигнал Путєна Трампу про готовність до переговорів. В їхньому світі сигнали передаються не через «Рейтерс».
Тому просто будьте в курсі розвитку піар-компаній.
Ексклюзив: Путін все більше стурбований економікою Росії, в той час як Трамп наполягає на угоді щодо України
Президент Владімір Путін дедалі більше стурбований викривленнями в економіці Росії воєнного часу, в той час як Дональд Трамп наполягає на припиненні конфлікту в Україні, повідомили Reuters п'ять джерел, обізнаних із ситуацією.
Російська економіка, рушійною силою якої є експорт нафти, газу та корисних копалин, активно зростала протягом останніх двох років, незважаючи на численні раунди західних санкцій, запроваджених після вторгнення Росії в Україну в 2022 році.
Але в останні місяці внутрішня активність стала напруженою через дефіцит робочої сили та високі відсоткові ставки, запроваджені для боротьби з інфляцією, яка прискорилася під впливом рекордних військових витрат.
За словами двох джерел, знайомих з думкою в Кремлі, серед частини російської еліти поширилася думка про бажаність врегулювання війни шляхом переговорів.
Трамп, який повернувся на посаду в понеділок, пообіцяв швидко вирішити конфлікт в Україні, найбільший в Європі з часів Другої світової війни. Цього тижня він заявив, що, якщо Путін не піде на переговори, ймовірні нові санкції, а також тарифи проти Росії, додавши, що Росія рухається до «великих проблем» в економіці. Високопоставлений помічник Кремля заявив у вівторок, що Росія поки що не отримала жодних конкретних пропозицій щодо переговорів.
«Росія, звичайно, економічно зацікавлена в переговорах про дипломатичне завершення конфлікту», - сказав в інтерв'ю Олег Вьюгін, колишній заступник голови Центрального банку Росії, посилаючись на ризик зростання економічних викривлень, оскільки Росія турбулентно збільшує військові та оборонні витрати.
Вьюгін не був одним з п'яти джерел, які говорили на умовах анонімності через чутливість ситуації в Росії. Масштаби занепокоєння Путіна щодо економіки, описані джерелами, і вплив цього на погляди всередині Кремля на війну, задокументовані тут вперше.
Агентство Reuters раніше повідомляло, що Путін готовий обговорити з Трампом варіанти припинення вогню, але за умови визнання територіальних надбань Росії в Україні і відмови України від вступу до очолюваного США військового альянсу НАТО.
Кремль не одразу відповів на прохання прокоментувати позицію Путіна щодо економіки та переговорів по Україні.
Трамп «зосереджений на припиненні цієї жорстокої війни» шляхом залучення широкого кола зацікавлених сторін, заявив речник Ради національної безпеки Білого дому Брайан Г'юз у відповідь на запитання Reuters. В останні тижні радники Трампа відмовилися від його слів про те, що трирічна війна може бути завершена за один день.
За кілька днів до інавгурації Трампа адміністрація президента США Джо Байдена запровадила найширший пакет санкцій, спрямований проти російських доходів від продажу нафти і газу, і цей крок підтримав радник Байдена з питань національної безпеки,
Джейк Салліван, сказав, що це дасть Трампу важелі впливу на будь-які переговори шляхом економічного тиску на Росію.
Путін заявив, що Росія може воювати стільки, скільки буде потрібно, і що Москва ніколи не схилиться перед іншою державою в питаннях ключових національних інтересів.
Російська економіка вартістю 2,2 трильйона доларів донедавна демонструвала неабияку витривалість під час війни, і Путін похвалив вищих економічних чиновників і бізнес за те, що вони обійшли найсуворіші західні санкції, коли-небудь накладені на велику економіку.
Після скорочення у 2022 році ВВП Росії зростав швидше, ніж у Європейському Союзі та Сполучених Штатах, у 2023 і 2024 роках. Цього року, однак, центральний банк і Міжнародний валютний фонд прогнозують зростання на рівні менше 1,5%, хоча уряд прогнозує дещо оптимістичніші перспективи.
Інфляція наблизилася до двозначного показника, незважаючи на те, що центральний банк підвищив базову процентну ставку до 21% у жовтні.
«Тут є певні проблеми, а саме інфляція, певний перегрів економіки», - сказав Путін на щорічній прес-конференції 19 грудня. «Перед урядом і центральним банком вже поставлено завдання знизити темпи», - сказав він.
«ВІЙСЬКОВІ ЦІЛІ ДОСЯГНУТІ»
Минулого року Росія здобула найбільш значні територіальні здобутки з перших днів війни, і зараз вона контролює майже п'яту частину України.
Путін вважає, що ключові цілі війни вже досягнуті, включаючи контроль над територією, яка з'єднує материкову частину Росії з Кримом, і ослаблення української армії, повідомило одне з джерел, знайомих з думкою в Кремлі.
Російський президент також визнає навантаження, яке війна чинить на економіку, сказало джерело, посилаючись на «дійсно великі проблеми», такі як вплив високих процентних ставок на невійськовий бізнес і промисловість.
Цього року Росія збільшила витрати на оборону до найвищого пострадянського рівня - 6,3% ВВП, що становить третину бюджетних видатків. Ці витрати були інфляційними. Разом з дефіцитом робочої сили у воєнний час це призвело до підвищення зарплат.
Крім того, уряд намагався збільшити податкові надходження, щоб зменшити бюджетний дефіцит.
Вьюгін, колишній заступник губернатора, заявив, що стабільно високі ставки чинитимуть тиск на баланси підприємств і банків.
Російський виробник вугілля і сталі «Мечел», що належить бізнесмену Ігорю Зюзіну і його родині, у вівторок заявив, що реструктуризував свій борг під тиском низьких цін на вугілля і високих процентних ставок.
ЗАНЕПОКОЄННЯ ПУТІНА
Розчарування Путіна було очевидним на зустрічі в Кремлі з бізнес-лідерами ввечері 16 грудня, де він розкритикував вищих економічних чиновників, за словами двох джерел, які знають про дискусії про економіку в Кремлі та уряді.
Одне з джерел, яке було поінформоване після зустрічі, повідомило, що Путін був явно незадоволений, коли почув, що приватні інвестиції скорочуються через вартість кредитів.
Кремль оприлюднив вступне слово Путіна, в якому він похвалив бізнес, але не назвав жодного з представників бізнесу, які брали участь у зустрічі, що проходила переважно за зачиненими дверима. Агентство Reuters підтвердило з одного джерела, що голова Центрального банку Ельвіра Набіулліна не була присутня на зустрічі.
У середу Путін заявив у телевізійному коментарі міністрам, що він нещодавно обговорював з бізнес-лідерами ризики зниження кредитної активності для довгострокового зростання, очевидно, маючи на увазі грудневу зустріч.
Деякі з найвпливовіших російських бізнесменів, включаючи генерального директора «Роснефти» Ігоря Сєчіна, генерального директора «Ростеха» Сергія Чемезова, алюмінієвого магната Олега Дерипаску та Олексія Мордашова, найбільшого акціонера сталеливарної компанії «Северсталь», публічно критикували високі відсоткові ставки.
Набіулліна зіткнулася з тиском не підвищувати ставки з боку двох найвпливовіших російських банкірів - її колишнього боса, голови Сбербанку Германа Грефа та голови ВТБ Андрія Костіна, - які побоювалися, що Росія рухається до стагфляції, повідомило одне з джерел, обізнане з дискусіями про економіку.
У своїх коментарях 19 грудня Путін закликав до «збалансованого рішення щодо ставки». Наступного дня, на своєму останньому засіданні з монетарної політики в цьому році, центральний банк залишив ставку на рівні 21%, незважаючи на очікування ринку, що вона буде підвищена на 200 базисних пунктів.
У своїй промові після цього рішення Набіулліна заперечила, що піддалася тиску. Вона сказала, що критика політики центрального банку зросла, коли ставки були високими.
Набіулліна, Греф і Костін не відразу відповіли на прохання прокоментувати цю історію.
НАБІУЛЛІНА
Набіулліна, колишня помічниця Путіна з економічних питань, яка також обіймала посаду міністра економіки, є однією з найвпливовіших жінок Росії: вона обіймає посаду голови центрального банку з червня 2013 року, і три джерела стверджують, що Путін їй довіряє.
Всього через кілька тижнів після введення військ в Україну в 2022 році Путін запропонував Набіулліній обійняти посаду голови центрального банку на третій термін. Її термін закінчується в 2027 році.
Її прихильники кажуть, що критики упускають основну причину інфляції - величезні витрати на війну - і кажуть, що без неї економічна стабільність опинилася б під загрозою.
Деякі законодавці закликають до її заміни, що є малоймовірним результатом, за словами двох співрозмовників.
«Ніхто в такій ситуації не змінюватиме голову центрального банку», - сказало одне з джерел, знайоме з дискусіями про економіку. «Авторитет Набіулліної незаперечний, президент їй довіряє».