Якби я був мешканцем Європи чи США, то читаючи їхню пресу зараз вже б прийшов до однозначного висновку. Війна Путєну програна, Україна має здаватись, тим більш вона і сама вже хоче. А значить Зеленський має йти на капітуляцію слідом за вибором понад 50% виборців. Та й Путєн вже сформував рамку, в який Україні світить Малоросія (без НАТО, з роісською мовою, без своєї армії). А Захід шукатиме угоду, яка б дозволила йому не паритись щодо можливого удару Путєна по ньому. Тобто старе добре задобрювання дракона найкрасивішою дівчиною в селі в надії, що не в’їбе старосту.
А для нас це той саме трек: «Досвіданья ужас без кінця, привіт ужасний канєц».
Повторю. Все це в очах Заходу. Інавгурація в США 20 січня. Мабуть в той час і стане зрозуміло, скільки суб’єктності в очах Трампа і Путєна має Зеленський, Україна і ми з вами.
Даю відразу дві історії від «Reuters» і «The Economist», які призвели до такого висновку. Маєте повне право на обурення. Але єдине прошу – я всього-навсього гонець з поганими новинами. Я не ньюсмейкер.
Більшість українців зараз хочуть припинення війни
Опитування показують, що 52% хочуть переговорів. Деякі кажуть, що готові віддати землі Росії
За останні 30 днів російські солдати захопили близько 645 квадратних кілометрів української території, згідно з даними нашого щоденного військового трекера. У міру того, як вони просуваються вперед, втома від війни серед українців поглиблюється. Опитування, опубліковані 19 і 20 листопада соціологічною компанією Gallup, показують, що 52% українців підтримують якнайшвидше завершення війни, що є різким зростанням у порівнянні з 27% рік тому. Частка тих, хто налаштований воювати «до перемоги», впала з 63% у 2023 році до 38%. Навіть Володимир Зеленський, президент України, змінив тон: нещодавно він висловив надію на дипломатичне врегулювання наступного року. Це відображає зміну риторики після переобрання Дональда Трампа в Америці, який пообіцяв покласти край війні протягом 24 годин.
Опитування, проведені в серпні та жовтні 2024 року, показують, що підтримка продовження опору Росії впала в кожній частині України (див. карти). У столиці, Києві, дані Gallup показують, що підтримка впала на 39 відсоткових пунктів з 2022 року; у східних регіонах, близьких до лінії фронту, цифра ще більш вражаюча: лише 27% респондентів зараз виступають за продовження боротьби, порівняно з 63%, які хочуть, щоб війна закінчилася. Приблизно половина тих, хто підтримує переговори, відкриті до територіальних поступок - з 2014 року Росія захопила 19% української землі. Менше 40% з них виступають проти передачі будь-якої землі. (Соціологи не запитували, які саме території чи скільки землі слід віддати).
Чим пояснюється така втома? Величезні людські та економічні втрати від війни, без сумніву, лягли важким тягарем на плечі українців. Але зростаюче розчарування Заходом і тим, на яку підтримку може розраховувати Україна, також може відігравати певну роль. Дані Gallup показують, що частка українців, які вважають, що їхня країна вступить до НАТО протягом наступного десятиліття, впала з 69% у 2023 році до 51% у 2024 році. Пан Зеленський неодноразово закликав до негайного запрошення до військового альянсу. Володимир Путін, президент Росії, оголосив це червоною лінією для Росії - і поки що деякі члени НАТО, включаючи Америку та Німеччину, не бажають її перевіряти.
Підтримка американського лідерства серед українців також зменшилася, оскільки військова допомога США була втягнута у внутрішню політику США. (Ґеллап провів своє опитування до того, як президент Джо Байден послабив обмеження на використання Україною американської зброї, в тому числі ракет великої дальності ATACMS).
Повернення пана Трампа до Білого дому в січні, ймовірно, призведе до скорочення допомоги, а його адміністрація може чинити тиск на Україну, щоб змусити її прийняти мирну угоду. Опитування Gallup свідчить про те, що дедалі більше українців погоджуються з цим. Звісно, інше питання, чи погодиться пан Путін на будь-яку угоду.
Ексклюзив: Путін, який піднімається в Україні, бачить контури мирної угоди з Трампом
Володимир Путін відкритий до обговорення угоди про припинення вогню в Україні з Дональдом Трампом, але виключає будь-які значні територіальні поступки і наполягає на тому, щоб Київ відмовився від амбіцій вступити до НАТО, повідомили Reuters п'ять джерел, обізнаних з думкою Кремля.
Новообраний президент США Трамп, який пообіцяв швидко покласти край конфлікту, повертається до Білого дому в часи піднесення Росії. Москва контролює частину України розміром з американський штат Вірджинія і просувається найшвидшими темпами з перших днів вторгнення 2022 року.
У першому детальному звіті про те, на що погодиться президент Путін у будь-якій угоді, укладеній за посередництва Трампа, п'ять нинішніх і колишніх російських чиновників заявили, що Кремль може в цілому погодитися на заморожування конфлікту вздовж лінії фронту.
За словами трьох з них, які побажали залишитися анонімними, щоб обговорити делікатні питання, може бути можливість для переговорів щодо точного розподілу чотирьох східних областей - Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської.
Хоча Москва стверджує, що ці чотири області є частиною Росії, захищеною ядерною парасолькою країни, її війська на місцях контролюють 70-80% території, а близько 26 000 квадратних кілометрів все ще утримуються українськими військами, свідчать дані з відкритих джерел про лінію фронту.
Росія також може бути відкритою для виведення військ з відносно невеликих ділянок території, які вона утримує в Харківській і Миколаївській областях, на півночі і півдні України, сказали двоє чиновників.
Цього місяця Путін заявив, що будь-яка угода про припинення вогню повинна відображати «реалії» на місцях, але він побоюється нетривалого перемир'я, яке лише дозволить Заходу переозброїти Україну.
«Якщо не буде нейтралітету, важко уявити собі існування будь-яких добросусідських відносин між Росією і Україною, - сказав Путін 7 листопада на Валдайській дискусійній групі.
«Чому? Тому що це означало б, що Україна буде постійно використовуватися як інструмент в чужих руках і на шкоду інтересам Російської Федерації».
Два джерела заявили, що рішення президента США Джо Байдена, який залишає посаду, дозволити Україні запустити американські ракети ATACMS вглиб Росії може ускладнити і затримати будь-яке врегулювання - і посилити вимоги Москви, оскільки прихильники жорсткої лінії наполягають на отриманні більшого шматка України. У вівторок Київ вперше застосував ракети для удару по російській території, що викликало негативну реакцію Москви, яка розцінила цей крок як серйозну ескалацію.
Якщо не буде досягнуто домовленості про припинення вогню, сказали обидва джерела, то Росія продовжуватиме воювати.
«Путін вже сказав, що заморозити конфлікт ніяк не вдасться, - сказав речник Кремля Дмитро Пєсков в інтерв'ю Reuters за кілька годин до того, як росіяни повідомили про удари ЗРК «Атака». «І дозвіл на запуск ракет є дуже небезпечною ескалацією з боку Сполучених Штатів».
Міністерство закордонних справ України не відразу відповіло на запит про коментар для цієї статті.
Директор з комунікацій Трампа Стівен Чунг розповів Reuters про нового президента США: «Він є єдиною людиною, яка може об'єднати обидві сторони для мирних переговорів і працювати над припиненням війни та зупиненням вбивств».
Мільярдер з нерухомості Трамп, автор книги 1987 року «Трамп: мистецтво угоди», заявив, що буде говорити безпосередньо з Путіним, намагаючись укласти мирну угоду, хоча не надав жодних подробиць про те, як він може примирити ворогуючі сторони, які не демонструють жодних ознак того, що відступатимуть.
Президент України Володимир Зеленський заявив, що його країна не заспокоїться, поки кожен російський солдат не буде вигнаний з її території - в межах кордонів, які вона отримала після розпаду Радянського Союзу в 1991 році, - хоча вищі американські генерали публічно заявили, що це дуже амбітна мета.
14 червня Путін виклав свої початкові умови для негайного припинення війни, відкрити нову вкладку: Україна повинна відмовитися від своїх амбіцій щодо НАТО і вивести всі свої війська з усієї території чотирьох українських областей, на які претендує і які здебільшого контролює Росія.
ГАРАНТІЇ БЕЗПЕКИ, ОБМЕЖЕННЯ ЧИСЕЛЬНОСТІ АРМІЇ
Хоча Росія не допустить вступу України до НАТО або присутності військ НАТО на українській землі, вона відкрита до обговорення гарантій безпеки для Києва, за словами п'яти нинішніх і колишніх посадовців.
Серед інших українських поступок, на яких може наполягати Кремль, - згода Києва обмежити чисельність своїх збройних сил і зобов'язання не обмежувати використання російської мови, кажуть люди.
Дмитро Саймс, який емігрував до США з Радянського Союзу в 1973 році і є одним з найбільш авторитетних російських експертів з питань Америки, вважає, що угода про припинення вогню може бути укладена відносно швидко, щоб покласти край війні, яка забрала життя сотень тисяч солдатів і призвела до переміщення мільйонів мирних жителів.
Але ширшу, довготривалу угоду, яка б враховувала інтереси безпеки як України, так і Росії, буде надзвичайно складно укласти, додав він.
«Великої угоди, на мою думку, буде дуже важко досягти, оскільки позиції обох сторін дуже далекі одна від одної».
СУВОРА ПРАВДА: РОСІЯ ПЕРЕМАГАЄ
Росія контролює 18% території України, включаючи весь Крим, півострів, який вона анексувала у 2014 році, 80% Донбасу - Донецьку та Луганську області - і понад 70% Запорізької та Херсонської областей. Вона також утримує трохи менше 3% Харківської області та шматок Миколаївської.
Загалом, Росія володіє понад 110 000 квадратних кілометрів української території. Україні належить близько 650 квадратних кілометрів Курської області Росії.
На внутрішньому ринку Путін може продати угоду про припинення вогню, в результаті якої Росія утримує більшу частину території Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей, як перемогу, що забезпечила захист російськомовних на сході України і зберегла наземний міст до Криму, як стверджує одне з джерел в Україні.
Майбутнє Криму як такого не підлягає обговоренню, заявили всі російські чиновники.
Один з чиновників, високопоставлене джерело, обізнане з дискусіями на вищому рівні в Кремлі, сказав, що Захід повинен буде прийняти «сувору правду» про те, що вся підтримка, яку він надав Україні, не змогла завадити Росії перемогти у війні.
Путін, колишній підполковник КДБ, який спостерігав за розпадом Радянського Союзу, перебуваючи в Дрездені, прийняв рішення про вторгнення в Україну самостійно, маючи лише обмежену кількість порад від крихітної групи довірених радників, повідомили агентству Reuters 10 російських джерел, обізнаних з мисленням Кремля.
За словами п'яти нинішніх і колишніх чиновників, він також матиме вирішальний голос щодо будь-якого припинення вогню.
Глава Кремля представляє те, що він називає «спеціальною військовою операцією» в Україні, як переломний момент, коли Москва нарешті протистояла тому, що він вважає зарозумілістю Заходу, який розширив НАТО на схід до кордонів Росії і втрутився в політику країн, які Москва вважає своїм власним подвір'ям, включаючи Грузію і, що особливо важливо, Україну.
Київ і Захід заявляють, що вторгнення було спробою захопити суверенну українську територію.
Відповідаючи на запитання, як могло б виглядати можливе припинення вогню, два російських джерела послалися на проєкт угоди, який був майже схвалений у квітні 2022 року після переговорів у Стамбулі, і який Путін публічно називав можливою основою для угоди.
Згідно з цим проектом, копія якого потрапила в розпорядження Reuters, Україна має погодитися на постійний нейтралітет в обмін на міжнародні гарантії безпеки від п'яти постійних членів Ради Безпеки ООН: Великобританії, Китаю, Франції, Росії та США.
Один з російських чиновників заявив, що не буде ніякої угоди, якщо Україна не отримає гарантій безпеки, додавши: «Питання в тому, щоб не допустити, щоб Україна отримала гарантії безпеки: «Питання полягає в тому, як уникнути угоди, яка замикає Захід на можливу пряму конфронтацію з Росією одного дня».