У щомісячному огляді Міжнародного енергетичного агентства зазначається, що експорт російської нафти у березні 2023 року виріс до найвищого рівня з квітня 2020 року.
Але при цьому передбачувані доходи скоротилися на 43%, порівняно з 2022 роком, — до $12,7 млрд.
Теж немало – але суттєво менше, ніж у критичний період 2022 року. Це показує правильність обраної стратегії цінових обмежень. Але також і необхідності продовжувати роботу.
Адже економіка росії зберігає запас міцності. Однак робота зі спрямування її до дна триває.
1. Обмеження фінансів і торгівлі.
- Австрійська група Raiffeisen Bank International, через яку проходить 40-50% транскордонних платежів росії, пообіцяла продовжити скорочення російського бізнесу.
2. Втрати економіки.
- Міністр економіки Німеччини Роберт Хабек заявив, що Федеральний уряд звертається до Європейської комісії із закликом включити у перелік об’єктів для санкцій цивільний атомний сектор росії. - Чехія та Польща також не хочуть співпрацювати із «росатомом».
- Через санкції на рф загальмувалося суднобудування. У стадії будівництва зависли 324 судна.
3. Пошук лазівок.
- Туреччина, ОАЕ та Грузія лідирують за кількістю угод з нерухомістю, здійснених російськомовними покупцями у 2022 році. У Європі російські інвестори обирають Кіпр, Іспанію та Грецію, а в Азії – Таїланд.
У цьому зв'язку минулорічні ініціативи щодо обмеження в'їзду росіян до інших країн виглядають дуже актуальними.
4. Перекриття лазівок.
- Посли країн Великої сімки надіслали Федеральній раді Швейцарії листа, в якому поставили під сумнів те, що Берн робить достатньо для виконання санкцій проти росії.
- ОАЕ почали вводити санкції проти росіян. Клієнти другого банку Еміратів, Emirates NBD почали отримувати листи з попередженням, що їхні активи буде переведено на окремий сегрегований рахунок, якщо вони не є резидентами Євросоюзу, Європейської економічної зони чи Швейцарії.
- У США готують санкції проти угорських чиновників. Документ може бути представлений Конгресу вже у травні. Дратувати провідні країни постійними витівками можна лише до межі.
На відміну від російських чи білоруських бонз, посадовці європейських країн вельми вразливі до персональних санкцій.
5. Самопочуття рашистів.
- Велика побутова техніка на росії подорожчала на 8-10% - насамперед через обмеження постачань.
І далі ж буде...