З початку широкомасштабного вторгнення рф в Україну задокументовано близько 5000 випадків застосування росармією боєприпасів з хімічними речовинами.
З лютого 2023 року застосування росіянами небезпечних хімічних речовин набуло системного характеру.
За жовтень 2024 року підрозділами радіаційної, хімічної, біологічної розвідки Сил підтримки Збройних Сил України зафіксовано 323 випадки використання боєприпасів, що містять небезпечні хімічні сполуки невстановленого типу.
Які інструменти використовують окупанти під час хіматак?
Зафіксовано чимало фактів застосовування російськими військовими хімічних гранат К-51 та РГР, які містили небезпечний хлорбензальмалонодинитрил (CS), або газ «Сирень» – бойову отруйну речовину, що належить до групи іритантів комплексної дії. Її потрапляння в організм викликає блювоту, запаморочення, сильне запалення очей, носа, горла, дихальних шляхів, конвульсії. Усі симптоми виникають раптово, а при отруєнні у великій концентрації людина може померти за лічені хвилини.
Граната К-51 була розроблена в срср наприкінці 1970-х років. Отруйна речовина наповнювалася у корпус гранати у порошкоподібному стані і перетворювалася на газ при її спрацьовуванні. На відміну від К-51, граната РГР виділяє газ вже при її кидку. окупанти наносять ураження такими гранатами через скиди з безпілотників.
З грудня минулого року ворог почав застосовувати нову хімічну гранату – РГ-Во з хлорацетофеноном (CN), або «Черьомухою». При тому, що її дратівлива дія проявляється слабкіше, ніж у CS, сама речовина є більш токсичною – хлорацетофенон в 3-10 разів небезпечніший за іритант. У приміщенні або в бліндажі ця речовина при досягненні концентрації 11 мг-хв/л може спричинити загибель усіх присутніх за 5 хвилин. Тобто, приблизно 70 крапель хлорацетофенону вистачить, щоб вбити дорослу людину. Надійним засобом захисту від таких газів є протигаз.
Хлорацетофенон заборонено для застосування в бойових умовах як отруйну речовину згідно з міжнародним правом за Женевським протоколом, який було підтверджено Генеральною Асамблеєю ООН 1969 року.
Проте, незважаючи на це, гранати РГ-Во (які так і розшифровуються – «ручная граната — вещество отравляющее») виготовляються на російських підприємствах, зокрема в науковому центрі «Прикладна хімія» та Науково-дослідному інституті прикладної хімії. Хоча рф відзвітувала про знищення всіх своїх запасів хімічної зброї ще у вересні 2017 року.
Таким чином, бойове застосування росією заборонених хімічних речовин вчергове свідчить про хронічну зневагу рф до норм міжнародного права. Застосування хімічної зброї заборонене Конвенцією про заборону розробки, виробництва, накопичення, застосування хімічної зброї та про її знищення від 13 січня 1993 року, яка була підписана і ратифікована рф в 1997 році.
Під час проведення 107-ї сесії Виконавчої ради Організації із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ) українською делегацією було представлено фактологічні дані щодо використання росією на території України заборонених хімічних речовин проти українських військ.
Надані Україною докази були ретельно проаналізовані двома незалежними одна від одної сертифікованими лабораторіями ОЗХЗ, які підтвердили випадки застосування рф боєприпасів, які містять небезпечні хімічні речовини, зокрема хлоробензальмалононітрил (CS), хлорацетофенон (CN), а також хлорпікрин та меркаптани (малодоранти).
У травні 2024 року Сполучені Штати Америки оголосили про нові санкції проти росії за порушення глобальної заборони на хімічну зброю через застосування проти українських солдатів хлорпікрину.
У жовтні 2024 року до санкційної політики приєдналася Великобританія.
«Велика Британія не сидітиме, склавши руки, поки Путін і його мафіозна держава грубо порушують міжнародне право, включаючи Конвенцію про заборону хімічної зброї», – заявив глава МЗС Великої Британії Девід Леммі.