"У продовження історії з російськими металами" - Антон Швец

"У продовження історії з російськими металами" - Антон Швец

Не так давно Штати та Британія заборонили імпорт російських металів. Алюмінію, міді та нікелю. Під найбільшим впливом опинилися компанії Русал і Норнікель. Ось вони нагадали про себе і відреагували на ці санкції.

Почнемо з Русалу. Там попросили екстрену допомогу кремля. Просять закупити в росрезерв майже половину обсягу експорту за 2023 рік і звільнити підприємства, що займаються кольоровою металургією, від експортного мита. Переживають, що санкції можуть підрізати майже третину їхнього експорту. А загалом виробництво може впасти на чверть від поточних обсягів.

А ось у Норнікеля ситуація цікавіше. Ці хочуть перенести один зі своїх заводів у Китай. Ближче до технологій і ринку збуту. Мова йде про Мідний завод під Норильськом. Зараз, через відсутність поставок західних технологій і відмови закордонних підрядників, росіяни не можуть цей завод модернізувати. І так само не можуть завершити свою сіркову програму.

Трохи про цю сіркову програму. Це екопроєкт, який має знизити викиди діоксиду сірки на підприємствах Норнікелю. До 2027 росіяни хотіли знизити ці викиди в 10 разів. Ну бо Норильськ стоїть на першому місці в рейтингу найбрудніших місць росії.

Так ось, це рішення про перенесення заводу прийняли якраз після введення санкцій. Совпадєніє? Тепер до середини 2027 планують побудувати завод у КНР. Норнікель постачатиме новому заводу 2 млн тонн концентрату через Північний морський шлях. А частину доходів у вигляді дивідендів планують повертати на внутрішній ринок росії. Хочуть збільшити доходи Норнікеля на 20%.

Загалом обстановка у цих компаніях стабільна. «Агрессивные попытки США принудить третьи страны, такие как Турция и Китай, к разрыву связей с Россией еще больше усложняют ситуацию. Это представляет собой прямую угрозу нашей цепочке поставок, особенно учитывая взаимосвязанный характер глобальных производственных сетей». Імпортозамєщєніє нє вишло.