От і цей понеділок почався на ринку з розпродажів. Що правда, цього разу китайський штучний інтелект виявився непричому. Та і любий інтелект також. Бо причиною падіння стало те, що WSJ, консервативний діловий журнал, симпатизуючий республіканцям, назвав «найтупішою торгівельною війною в історії». Що правда, також її можна було назвати і найкоротшою торгівельною війною в історії. Бо Дональд Трамп, а без нього звісно не обійшлося, повторив трюк Барона Мюнхгаузена, який спочатку оголосив війну, а потім до обіда її закінчив. Отак і президент США, спочатку розпочав торгівельну війну з Мексикою і Канадою, але вже пообіді її закінчив, повісивши собі чергову медаль за перемогу. І мита на рівні 25% так і не запрацювали. А ринки прийшли до тями і почали відновлюватись. Що правда, з Китаєм поки інша історія, але там з обох боків поки що скоріш схоже на пристрілку, ніж на справжню торгівельну війну. Чого тільки вартує антимонопольне розслідування Пекіна проти Google який в Китаї взагалі не відкривається. А митами ЄС поки що тільки погрожують.
Так чи інакше, ринки налякалися. І судячи з усього не в останній раз. Не просто так перші три тижні Трампа поки відчуваються як кілька років. Принаймні, поки інвестори і спекулянти не звикли. Адже в першій термін Трампа було так само. І закаляти зараз потрібно в першу чергу нервову систему. Щоб витримувати витівки як президента США, так і його найближчого посіпаки. З Маском, який на цьому тижнів знов розвів бурхливу діяльність, в тому числі у традиційному розповсюджені фейків, взагалі цікава історія. І навіть аналітики JP Morgan у своїх звітах вже з підозрою ставляться до вартості акцій Тесли, які показово зростають в ті моменти, коли вони мали б падати. Якщо, звісно, дивитись на звітність компанії, а не на обіцянки менеджменту. І що системно штовхає акції компанії вгору в той момент, коли логіка каже їм падати, може стати предметом розслідування відповідних органів. Якщо вони наважаться їх проводити, по хвальоні інститути в США поки що не можуть отямитись і продемонструвати свою силу. А чим далі, тим цікавіше може бути. Бо продажі Тесли в перші місяці року почали стрімко падати, демонструючи реакцію європейців на поведінку безумного Маска. І нарешті ми можемо констатувати, що поведінка власника почала впливати на бізнес. Так чи інакше, тиждень ринки закінчують в дуже позитивному настрою. Індекс S&P500 відкривається у п’ятницю на відмітці 6083, на 12 пунктів вище, ніж тиждень тому.
Не повністю відновилась від розмов про торгівельні війни нафта. Ціна на барель бренту залишається нижче 75 доларів. А ціна на російську марку Urals так і в принципі опустилась нижче 60 доларів за барель, торгуючись нині в рамках встановленої санкціями стелі. Проте загальні коливання поки що залишаються в межах похибки. А ОПЕК+ офіційно пообіцяв, що в них є план і вони будуть його притримуватись. Щоб там не просив у них президент США. І чекати від них більш прихильної поведінки певно не варто, особливо після чергових божевільних ідей Трампа щодо сектора Гази і переселення звідти кількох мільйонів людей, що має дозволити побудувати красиве казино з красивою золотою вивіскою із знайомим прізвищем на ній. А от де ринки відчувають віру в успіх Трампа, то це в питанні швидкого миру між Україною і Росією. На цьому тижні з’явилась інформація, що план миру вже чи то написаний, чи то сформований в голові у Трампа, і його скоро президентую. Можливо навіть у Мюнхені наступними вихідними. Можливо навіть з ним туди поїде Кіт Келлог, який, що правда, вже ці чутки спростував. Але ринок на ці спростування вже не звернув уваги, ставлячи на те, що немає диму без вогню, і все це разом стало драйвером зростання не тільки українського сегменту. Почав зростати Райфайзенбанк, почали купляти акції угорських лоукостерів, які, як вважається, мають значно виграти від зупинки війни, що не дивує, враховуючи майбутні масштаби перельотів з України до Європи і назад як тільки ця можливість з’явиться. Ба більше, на варшавській біржі стався міні зомбі апокаліпсіс, де на 30% зросли у вартості акції кількох українських компаній, які мають всі активи на окупованих територіях і які давно вже підходять під фразу з Гри престолів "Що вже мертво померти не може". Не кажучи вже про українські єврооблігації. Де активно купляли суверенні борги на тлі позитивних очікувань. В результаті суверенні єврооблігації за тиждень додали 3-4 пункти і такі вдалі тижні ми давно не бачили в українському сегменті. Ще більш активно зростали корпоративні єврооблігації, особливо вирізнялись єврооблігації ДТЕКа. Наче мирний план не тільки написаний, але вже і підписаний, як Путіним, так і Зеленським. Продовжуючи затяжний «Трамп трейд», який почався з моменту перемоги останнього на виборах. І тільки час покаже, наскільки ця стратегія відображає реальність.
Де реальність вже внесла корективи, так це на лондонський біржі, де торгуються акції компанії Феррекспо. На цьому тижні тут зіткнувся «Трамп» трейд з «українські силові органи» трейд. Після перемоги на виборах Трампа було дуже багато охочих зробити спекулятивну ставку на швидкий мир і вони шукали якісь ліквідні українські активи, які можна купити, не приїжджаючи для цього в Україну. І знайшли акції Феррекспо. Які за дуже короткий час виросли в ціні майже втроє. І приваблювала таке спекуляція дуже багатьох, в тому числі неофітів, які і на карті ніколи не могли показати, де ж знаходиться та Україна. Не кажучи про особливості роботи українських силових органів. І коли вони прочитали повідомлення компанії про суд, на якому українська поліція звинувачує компанію у крадіжці величезної кількості щебня на загальну суму, яка перевищує не тільки всі розумні межі, але й можливості щось із цим щебнем зробити, то перелякались не на жарт і кинулись продавати. Може на хвилинку їм здалося, що цей щебінь – то і є ті самі рідкоземельні метали, яких так багато в Україні (як кажуть) і про які почав мріяти навіть Дональд Трамп. Бо спробуй вкрасти звичайного щебня на 3 млрд доларів. Всіх вагонів в Україні не буде достатньо, щоб його кудись вивести. І це точно має бути якісь дуже дорогий щебінь, бо інакше чого б це поліція так переживала. На піку паніки акції компанії впали в ціні майже на 40%. Привчаючи нових інвесторів до особливостей інвестування в Україну.
На внутрішньому ринку ніякої ейфорії через потенційний швидкий мир не видно. Може тому, що всередині України в нього вірять набагато менше людей, ніж ззовні. Проте гривня цього тижня продовжила укріплюватись. І при цьому вуличний курс укріплювався випереджаючими термінами, скорочуючи спред до міжбанківського ринку. В результаті, ранок п’ятниці офіційний курс гривні вже знаходиться на рівні десь 41,45. А кешевий ринок знаходиться дуже близько, торгуючись в діапазоні 41,50-41,55 гривень за долар. Причому не можна сказати, що це Нацбанк якось сильно старається. Просто дефіцит долара на міжбанку значно знизився. Парадоксально, але ніякого суспільного інтересу таке укріплення національної валюти не викликає. На відміну від випадків падіння курсу національної валюти, коли навіть мізерні коливання викликають широкий резонанс і істерику. Дуже подібно до цін на яйця. Проте останні зараз більше хвилюють американців, ніж українців. Принаймні тимчасово. Проте деякі соц опитування вже фіксують, що українців хвилюють ціни в супермаркетах вище, ніж війна. Що ставить дуже багато запитань до пересічних українців, далеких від лінії фронту, ментально і географічно. Риторичних, звісно.