"Україна запропонувала ЄС посилення санкцій проти Росії, а США вагаються" - Юрій Ніколов

"Україна запропонувала ЄС посилення санкцій проти Росії, а США вагаються" - Юрій Ніколов

«Reuters» викотило сенсаційну новину. Виявляється в Офісі нашого президента знають про всю нікчемність європейський санкцій, які обіцяла «Коаліція охочих зганять в Київ на вихідні». Тому наші внесли європейцям свою «білу книгу» пропозицій що варто робити насправді. І на цьому хороші новини, на жаль, кінчаються. Бо просять накласти вторинні санкції на покупців рашистської нафти, а це Індія і Китай. З якими європейці взагалі не збираються воювати, а навпаки крутяться довкола думки «з ким дружить, коли США нас покине остаточно».

Чесно, маю глибокий скепсис стосовно рішучості європейців. Це наслідок спостережень за їхніми діями, а не болтовньой. Але розумію, що санкції на покупців рашистської нафти – це вже мабуть єдиний інструмент впливу, що лишився на всьому білому світі. Тому думаю, що нашу «білу книгу» пропозицій було б варто доповнити таким абзацом:

«А якшо ви побоїтесь накласти санкції на покупців рашистської нафти, то тоді готуйте приймати нові мільйони біженців з нових окупованих територій України. Бо коли нас їбуть одних – ми не дуже крєпчаєм».


Ексклюзив: Україна запропонувала ЄС посилення санкцій проти Росії, а США вагаються

Україна звернеться до ЄС наступного тижня з проханням розглянути нові великі кроки для ізоляції Москви, включаючи арешт російських активів і введення санкцій для деяких покупців російської нафти, оскільки президент США Дональд Трамп відмовився від посилення санкцій.

У раніше не опублікованій українській білій книзі, яка буде представлена ЄС, міститься заклик до 27 членів блоку зайняти більш агресивну і незалежну позицію щодо санкцій, оскільки невизначеність нависає над майбутньою роллю Вашингтона.

Серед 40 сторінок рекомендацій були заклики прийняти законодавство, яке б прискорило конфіскацію активів ЄС у осіб, що потрапили під санкції, і відправити їх в Україну. Підсанкційні особи могли б потім вимагати компенсації від Росії.

ЄС має розглянути низку кроків, щоб зробити свої санкції більш потужними за межами власної території, включаючи націленість на іноземні компанії, які використовують його технології для допомоги Росії, а також «запровадження вторинних санкцій проти покупців російської нафти».

Такі вторинні санкції, які можуть вдарити по таких великих покупцях, як Індія та Китай, стали б серйозним кроком, на який Європа досі не поспішала. Трамп публічно обговорював це питання перед тим, як прийняти рішення поки що не діяти.

Біла книга також закликає ЄС розглянути можливість використання більшої кількості правил більшості при прийнятті рішень щодо санкцій, щоб запобігти блокуванню окремими країнами-членами заходів, які в іншому випадку вимагають одностайності.

Після розмови з Путіним у понеділок Трамп вирішив не запроваджувати нові санкції проти Росії, зруйнувавши надії європейських лідерів і Києва, які тижнями лобіювали його посилення тиску на Москву.

Трамп говорив з українськими та європейськими лідерами після своєї розмови з Путіним і сказав їм, що не хоче запроваджувати санкції зараз і хоче дати час для переговорів, повідомила Reuters людина, знайома з розмовою.

У вівторок ЄС і Великобританія все одно запровадили додаткові санкції проти Росії, заявивши, що вони все ще сподіваються, що Вашингтон приєднається до них. Але європейці відкрито обговорюють, як вони можуть продовжувати тиск на Москву, якщо Вашингтон більше не буде готовий брати участь.

«КАТАЛІЗУВАТИ ЄС»

Публічно Україна намагається уникати будь-яких натяків на критику Вашингтона відтоді, як президент Володимир Зеленський у лютому отримав прочуханку від Трампа в Білому домі.

У Білій книзі щодо санкцій наголошується на «безпрецедентності» санкцій, запроваджених ЄС, і говориться про їхній потенціал, який дозволяє зробити більше. У ньому також міститься сувора оцінка прихильності адміністрації Трампа до координації зусиль на сьогоднішній день.

«Сьогодні на практиці Вашингтон припинив участь майже у всіх міжурядових платформах, присвячених санкціям та експортному контролю», - йдеться у звіті.

Вашингтон сповільнив роботу в моніторинговій групі з дотримання цінових обмежень на російську нафту, розпустив федеральну цільову групу, яка займалася переслідуванням порушників санкцій, і перевів значну кількість експертів з питань санкцій в інші сектори, додали у звіті.

У звіті зазначається, що було розроблено два потенційно великих пакети санкцій США - один урядом, а інший про-трампівським сенатором Ліндсі Гремом, - але «неясно», чи підпише Трамп будь-який з них.

Невизначеність щодо позиції США сповільнила темпи економічних контрзаходів і багатосторонньої координації, але «не повинна спонукати Європейський Союз послабити санкційний тиск», - йдеться в повідомленні.

«Навпаки, вона повинна стимулювати ЄС взяти на себе провідну роль у цій сфері».

«ВЕЛИКИЙ СТРАЙК»

Україна стурбована тим, що відхід Вашингтона від західного консенсусу щодо санкцій може викликати коливання і в ЄС, який традиційно вимагає консенсусу для прийняття важливих рішень.

«Вихід США з режиму санкцій (був би) величезним ударом по єдності ЄС. Величезним», - сказав високопоставлений український урядовець в інтерв'ю Reuters.

ЄС не може повністю замінити вагу Сполучених Штатів у здійсненні економічного тиску на Росію. Значною мірою вплив американських санкцій зумовлений домінуванням долара у світовій торгівлі, з яким євро не може зрівнятися.

Тим не менш, послаблення американських санкцій для Росії не призведе до значного повернення іноземних інвесторів та інвестицій, якщо Європа залишиться непохитною, вважає Крейг Кеннеді, експерт з питань російської енергетики в Центрі Девіса в Гарварді.

«Європа має набагато більше козирів, ніж ви можете собі уявити», - сказав він.