Про що нам говорять рейтинги? Спробую розкласти на пальцях. Щойно зразу дві агенції – «Рейтинг» і КМІС опублікували рейтинги політичних сил та статистику по багатьох ключових питаннях. Що ми з них дізналися?
По-перше – рейтинг Зеленського знову впав, але це вже стало нормою, він падає усі останні місяці. Враховуючи наявні економічні тренди – процес триватиме й надалі. Рейтинг Порошенка на цьому тлі – не змінився.
По-друге – явно добрала голосів опозиційна платформа «За життя» Медведчука-Бойка. Це уже дуже цікаво. Протягом кінця квітня і травня стався добрячий розворот у настроях низки відомих «ватних» блогерів – великого містифікатора Андрія Портнова, колишнього ігромана-хроніка Шарія та інших дуже цікавих осіб – всі вони кинулися просторікувати про коаліцію «Слуга Порошенка» та наполегливо критикують Зеленського за «відсутність посадок». Позаяк ніяких інших гучних подій за цей період не сталося – ризикну припустити, що мало місце перетікання «ватного» електорату Зеленського до Медведчука і Бойка. Що, знову таки триватиме надалі – на шпагаті довго не всидиш.
А от далі логіка зникає і починається суцільна містика.
За «Рейтингом» до заслуг Зеленського занесли боротьбу з коронавірусом, дещо гірше - об’єднання країни, міжнародна політика, зміцнення обороноздатності, соціальний захист населення, оновлення кадрів у владі, реформування освіти (несподівано - !), а негативно оцінили зменшення впливу олігархів на політику, земельну та медичну реформи, боротьбу із корупцією, економічний розвиток та припинення вогню на Донбасі.
КМІС дав більш детальну картинку, з якої вийшло таке.
Більшість українців вважають, що влада погано забезпечила лікарні й медиків тестами на КОВІД та засобами індивідуального захисту, але – більше половини громадян вважають що влада успішно протистоїть коронавірусу. Більшість українців погодилися, що влада неуспішна в запобігання можливих економічних труднощів в Україні, не схвалюють дії Кабміну, вважають дії президента Зеленського неефективними в протидії корупції, у справі припинення війни та у протидії економічній кризі. І водночас – більшість опитаних схвалюють дії та заяви президента Зеленського.
Рейтинги говорять самі за себе – навіть за КМІС рейтинги Зеленського майже удвічі вищі ніж у будь-кого з його конкурентів, за «Рейтингом» - й поготів. Що ж відбувається? А відбувається от що.
По-перше, українці вперто не хочу голосувати за будь-кого з політиків з історією. Високий рейтинг Зеленського, це значною мірою високий антирейтинг всіх старих політиків, і далеко не тільки Петра Порошенка. Рейтинги Юлії Тимошенко не ростуть так само, та й ОПЗЖ високо не злітає. Ба-більше, якщо серед проросійського електорату помітні певні міграції від «Слуги народу» до ОПЗЖ та «Партії Шарія», то в демократичному таборі все глухо. Та частина прибічників, яка вважає себе патріотами України, перетікати до Порошенка або до інших партій демтабору – не хоче. Характерна й деталь, яку надав «Рейтинг» - Володимир Зеленський зараз набрав би більше 70% голосів у другому турі незалежно від того хто був би його опонентом – Бойко, Тимошенко або Порошенко. А це означає що Зеленський певною мірою президент-альтернатива політикам попереднім.
Все це наводить на другий висновок – українці чекають нову «свіжу фігуру» на заміну Зеленському. Фігуру, здатну з одного боку знову всіх звабити обіцянками, а з іншого – таку з якою ще не пов’язане розчарування. Фігуру якій вони повірять, і в яку повірять – що вона швидко вирішить в їхній країні, за них, всі їхні проблеми. Ба-більше, прибічники ЄС та НАТО чарівника, що зробить «як у Європі», шукають набагато більш уперто ніж «вата», якій треба просто у Росію. Така реальність.
Абсолютно більшість українців – як діти, вони чекають казки і того хто їм її принесе. Мушу навіть їх обрадувати, за всіма трендами економіки, казку вони таки здобудуть. І навіть до виборів.
Щоправда – жахливу. Інфантилізм – завжди був дорогим задоволенням.