Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск прямо попередив, що Європа вступила у "передвоєнну добу" і якщо Україна зазнає поразки від Росії, ніхто в Європі не зможе почуватися в безпеці.
30 бер. 2024 08:36:00
Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск прямо попередив, що Європа вступила у "передвоєнну добу" і якщо Україна зазнає поразки від Росії, ніхто в Європі не зможе почуватися в безпеці.
"Я не хочу нікого лякати, але війна - це вже не поняття з минулого, - сказав він європейським ЗМІ. - Вона реальна, і вона почалася більш ніж два роки тому".
Його слова пролунали у момент, коли новий шквал російських ракет посипався на Україну.
Польща заявила, що підняла літаки НАТО для захисту свого повітряного простору.
Останніми тижнями Росія посилила ракетні атаки на Україну. Військово-повітряні сили України заявили, що збили 58 безпілотників і 26 ракет, а прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що удари пошкодили енергетичну інфраструктуру у шести областях - на заході, у центрі та на сході країни.
Туск, який у минулому обіймав посаду президента Європейської ради, сказав, що президент Росії Володимир Путін без будь-яких доказів звинуватив Україну у причетності до терористичної атаки в "Крокус Сіті Холлі" і "очевидно відчуває потребу виправдати дедалі більш жорстокі удари по цивільних цілях в Україні".
Він зазначив, що на початку цього тижня Росія вперше атакувала Київ гіперзвуковими ракетами вдень.
У своєму першому іноземному інтерв’ю після повернення на посаду прем’єр-міністра Польщі наприкінці минулого року Туск звернувся до європейських лідерів з прямим закликом зробити більше для зміцнення оборони Європи.
Незалежно від того, хто переможе на президентських виборах США у листопаді, Джо Байден або Дональд Трамп, Європа, за словами Туска, стане більш привабливим партнером для Сполучених Штатів, якщо вона буде більш самодостатньою у військовому плані.
Зараз Польща витрачає 4% свого економічного виробництва на оборону, а кожна інша європейська країна має витрачати 2% ВВП. Європейському Союзу в цілому потрібно психологічно приготуватися боротися за свою безпеку.
Відколи Росія розпочала повномасштабну війну в Україні, її відносини із Заходом досягли найнижчого рівня з найгірших часів "холодної війни", хоча цього тижня президент Путін заявив, що Москва "не має агресивних намірів" щодо країн НАТО.
За його словами, припущення, що Росія нападе на Польщу, країни Балтії чи Чехію, є "повною нісенітницею".
І все ж він також попередив, що якщо Україна використовуватиме західні бойові літаки F-16 з аеродромів в інших країн, вони стануть "законними цілями, де б вони не перебували".
Туск не перше попереджає про "передвоєнну епоху". Раніше цього місяця він зробив схожу заяву, звертаючись до правоцентристських європейських лідерів.
Однак він розповів, що прем’єр-міністр Іспанії Педро Санчес попросив інших лідерів ЄС припинити використовувати слово "війна" у своїх заявах на саміті, тому що люди не хочуть відчувати загрозу. Туск, за його словами, відповів, що в його частині Європи війна більше не є абстрактною ідеєю.
Закликаючи терміново надати Україні військову допомогу, він попередив, що наступні два роки війни вирішать усе: "Ми живемо в найкритичніші часи з моменту закінчення Другої світової війни".
Він розповів про фотографію на стіні свого сімейного будинку в Польщі. На ній люди сміються на пляжі в Сопоті, поблизу Гданська, де народився Туск, на південному узбережжі Балтики.
Знімок зроблений 31 серпня 1939 року, сказав він, а за десять годин і за 5 км від того місця почалася Друга світова війна.
"Я знаю, що це звучить моторошно, насамперед для людей молодого покоління, але ми повинні морально звикати до приходу нової доби. Передвоєнної", – попередив він.
Попри страшні попередження, Туск був більш оптимістичним щодо того, що він назвав справжньою революцією у поглядах Європи.
Коли він вперше був прем’єр-міністром Польщі з 2007 по 2014 рік, мало хто з європейських лідерів, окрім Польщі та країн Балтії, усвідомлював, що Росія є потенційною загрозою.
Він похвалив кількох європейських лідерів і наголосив на важливості співпраці у сфері безпеки між Польщею, Францією та Німеччиною – альянсу, відомого як Веймарський трикутник.
Він також навів приклад Швеції та Фінляндії - колись зразків пацифізму та нейтралітету, а тепер членів НАТО.