Західні партнери зосереджені на пошуках "запасного виходу" для російських олігархів та кремлівської номенклатури. Ця пропозиція мала б сформулювати їм спосіб позбутися багаторічного диктатора в обмін на певний імунітет.
Червоний Пекін намагатиметься зберегти при владі свого кремлівського васала після його поразки у війні з Україною. Вашингтон, відповідно, добиватиметься зміни керманича у Московії. Ордер Міжнародного кримінального суду (МКС) - перший крок у цьому сценарії. Ось, наприклад, Bloomberg вважає, що Путін може постати перед судом у двох випадках:
Цілковитої поразки Московії, внаслідок чого Путіна піймають переможці. Це дуже складний у реалізації підхід, бо навіть після виходу ЗСУ на кордони 1991 року путінський режим має всі шанси втриматися.
Внаслідок внутрішніх потрясінь у Московії, що призведуть до арешту Путіна його наступниками. Другий сценарій є реалістичнішим, і постанова МКС допомагає підготувати ґрунт для арешту Путіна та його видачі Гаазі.
Чіткого плану "кремлівського перевороту" наразі немає, США лише тестують свої домашні заготовки. Ось американський дипломат, колишній посол США в РФ (і співзасновник міжнародної санаційної групи Єрмака-Макфола) Майкл Макфол опублікував ідею знімати санкційну анафему з російських мільярдерів за трьох «якщо»:
якщо вони виступили проти Путіна і війни;
якщо віддали 50% статків на Фонд відновлення України;
якщо припинили займатись бізнесом у РФ.
Макфол вже дав кілька інтерв'ю, в яких розповідав про свою ідею, також написав великий блог.
Його логіка проста: якщо російських олігархів загнати в РФ, вони далі працюватимуть на Путіна, тому треба дати їм шанс "виправитись". Очевидно, потім будуть підказки, як можуть "виправитись" і кремлівські старці.
Це дуже смішно, але оральний соратник бункерного Пєсков гнівно розкритикував намір скасування санкцій проти нинішніх фінансових спільників.
Поки рано говорити, що «стратегія покаяння» від Макфола є чимось готовим до реалізації. Це швидше індикатор, що ідея «запасного виходу» для кремлівської челяді обговорюється.
До речі: у світових медіа виходять чимало публікацій з персональними меседжами до московського правителя. Нагадуючи, як судді Гааги знаходили спільників Мілошевича навіть на занедбаних фермах, журналісти формулюють югославський урок для Путіна: «Ти можеш тікати, але не можеш сховатися… сьогоднішні підлеглі завтра можуть стати твоїми тюремниками».
Про всяк випадок нагадаю: операція "Валькірія" - це кодова назва військового плану, розробленого німецькими військовими під час ІІ світової війни. Головною метою цієї операції було захоплення контролю над Німеччиною та її армією шляхом знищення керівного ешелону нацистської партії, у тому числі й самого Адольфа Гітлера. Організатори розраховували, що після захоплення влади зможуть провести окрему мирну угоду з Англією та США, ведучи боротьбу лише з Радянським Союзом.