Одним із найвідоміших українців за епохи Відродження був Юрій Котермак родом із Дрогобича. Цей виходець із незаможної ремісничої сім’ї став одним із перших українських філософів, астрономів, астрологів, а також першим серед східних слов’ян доктором медицини і професором. Учнем прославленого українця був польський астроном Ніколай Копернік, творець геліоцентричної моделі Сонячної системи.
Наприкінці 1468 року молодий українець вступив до Ягеллонського університету в Кракові, і за три роки одержав учені ступені бакалавра та магістра. Потім він продовжив освіту в знаменитому Болонському університеті, де прослухав курс медицини та вільних мистецтв і став доктором філософії. Приблизно в цей же час він читав у Болоньї лекції з астрономії. Колеги-вчені високо оцінили діяльність Юрія Котермака, і в 1481 році він був обраний ректором Болонського університету, а в 1488 році — професором Ягеллонського університету в Кракові.
У 1483 році вийшла друком перша книга вченого, що носила незвичайну назву «Прогностична оцінка поточного 1483 року». У цій своєрідній праці Юрій Котермак використовував астрономічні, географічні, історичні та філософські знання для оцінки й передбачення подій у Європі. Книга, написана латиною, мовою середньовічної науки, була видрукувана типографським способом, що лише недавно з’явився, і стала першою книгою українця, виданою в Європі. У трактаті вченого вперше було наведено географічні координати Дрогобича, Львова, Москви, Вільнюса та Кафи (Феодосії), передбачені з точністю до хвилини всі місячні та сонячні затемнення протягом наступного року. Передмову до цієї праці написано віршами, і вона є першим відомим зразком латиномовної поезії українського автора.
Прогнози Котермака спиралися не лише на широко розповсюджену в ті часи астрологію. У своїй книзі він говорив про те, що фатальні події історії, зокрема війни, не є наслідком руху небесних тіл — вирішальне слово завжди залишається за людьми, і висловив припущення, що людський розум здатний пізнати закономірності Всесвіту.
Учений надав підтримки друкареві Швайпольту Фіолю — німцю з міста Нейштадта, якого переслідувала інквізиція. А в 1491 році в Кракові, в друкарні Фіоля, було надруковано слов’янською мовою на кошти Юрія Котермака богослужбові книги «Октоїх» і «Часослов» — на сімдесят три роки раніше, ніж російський першодрукар Іван Федоров видав у Москві свій «Апостол».
До наших днів дійшли два астрологічні трактати Юрія Котермака й уціліла в єдиному примірнику книга вченого, присвячена Україні.
Помер Юрій Дрогобич у Кракові.