Вчора я був на партійних зборах ЄС в Києві на Лаврській. Поки один охоронець на вході шукав мене в списку, інший голосно говорив по телефонубіля мене.
«Ну шо, Люда. Всьо. Парламєнт уже ізбралі, вот тєпєрь заживьом…»
Це остання фраза, яку літній дядько сказав по телефону і поклав слухавку. Я підходжу до нього і питаю:
- Добрий день. А скажіть, от Ви проголосували за «Слугу народу» - чого Ви очікуєте від депутатів цієї політичної партії в Парламенті?
Дядько трохи смутився: «А звідки Ви дізналися, що я за «Слугу» голосував»?
«Досвід» - посміхаюсь я.
- Ну, я чекаю, щоб недоторканість відмінили. Тоді депутати не будуть красти і в мене буде більша пенсія.
- Хммм… Я щось не дуже зрозумів, тобто депутатів від «розкрадання бюджету» втримуватиме скасована депутатська недоторканість?
- Ну так, а хіба ні?
- Окей, а скажіть мені, як в принципі депутати крадуть з бюджету? Ну, я розумію, коли депутат – власник заводу і не платить податки, чи отримує дотації космічні. Це я розумію. Але ж таких в раді не більше 40 чоловік. А щодо інших? Як вони крадуть? Як може вкрасти телеведучий? Спортсмен? Журналіст? Громадський діяч? Безробітний? Вчителька?
- Нууууу, я не знаю, як. Але ж крадуть. Точно крадуть.
- Окей, тоді наступне запитання. Ви казали, що якщо депутати не будуть красти, у Вас буде більша пенсія. А Ви в курсі, що вкрасти щось з пенсійного фонду, якщо гроші туди вже поступили, просто не реально? І якщо депутати, як ви кажете, перестануть красти, то бюджет пенсійного фонду від цього не збільшиться ані на гривню. Як і Ваша пенсія.
(довга пауза, дядько чухає потилицю)
- Так вони ж обіцяли, що коли прийдуть, то пенсія буде більша.
- Хто обіцяв?
- Ну той, Зеленський…
- Ні, він такого ніколи не казав. Він лише казав, що пенсія наразі мала і це погано для людей. І все.
- Так, а як тоді пенсію зробити більшою? Що треба?
- А чого Ви в мене це запитуєте, а не в того, за кого голосували?
- А як я їх спитаю, я їх ніколи не бачив…
(щоб трохи підбадьорити дядька, продовжую)
- Пенсійний фонд в основній своїй масі наповнюється з податків, які платить бізнес. Чим більше людей буде офіційно отримувати зарплату – тим більше грошей буде в пенсійному фонді. Тобто депутати від Слуги народу мають в першу чергу розробити та подати законопроекти, які б сприяли розвитку бізнесу. Там є різні варіанти – дерегуляція, звільнення від сплати податку на прибуток новостворених підприємств чи підприємців, посилення відповідальності за «зарплати в конвертах», зниження облікової ставки НБУ для того, щоб були доступні кредити для бізнесу і так далі. Але ці кроки дадуть свої перші результати лише через 1,5 – 2 роки. До цього часу буде навіть гірше. Бо зниження облікової ставки призведе до знецінення облігацій внутрішнього займу і їх не будуть купляти, а саме цими облігаціями зараз латають дірки в бюджеті. Тобто без них буде великий касовий розрив, який треба буде закривати урізанням державних програм. А звільнення від податку на прибуток призведе до дефіциту обласних бюджетів, який треба буде покривати з бюджету державного.
- Тобто мені пенсію підвищать лише через 2 роки? Так навіщо я за них голосував? А Ви не знаєте, вони хоча б недоторканість відмінять? - З надією в голосі сказав дядько.
І мені якось стало його дуже шкода. А скільки в нас по Україні ще таких «романтиків», які переконані, що успішність країни досягається правильно заповненим бюлетенем на виборах раз на п’ять років, а не щоденної важкою працею кожного громадянина.
Амінь, котікі. На вас вся надія. Хоч недоторканість зніміть.