Європейська комісія, виконавчий орган Європейського Союзу, очікує, що повноважні угорські органи проаналізують новий контракт на постачання газу в Угорщину з Росії, і що висновки про «безпеку постачання» також мають бути передані на вивчення Європейській комісії.
У роз'ясненні для Голосу Америки з Брюсселя наголошено, що підприємства в ЄС мають право вільно укладати двосторонні газові угоди, але тривалість даного угорсько-російського контракту і передбачені в ньому обсяги передбачають потребу спеціальної уваги з боку європейських органів.
Контракт між Газпромом та MVM стосується обсягів, які перевищують 28% річного споживання Угорщини, і тому має бути поданий до угорського відповідного органу. А той орган повинен упродовж трьох місяців надати Єврокомісії свою оцінку даного контракту.Роз’яснення Єврокомісії
Україна гостро скритикувала підписання Угорщиною 15-річного договору з російською компанією Газпром на постачання газу в обхід України, позбавивши українську сторону багатомільйонних надходжень за транзит.
Угорщина у відповідь обурено засудила те, що в Будапешті назвали спробами Києва втручатися в угорські справи.
Документ був підписаний в Будапешті 27 вересня керівниками угорської енергетичної компанії MVM та керівником російського Газпрому Олексієм Міллером.
Українська газотранспортна система досі забезпечувала найкоротший шлях постачання газу з Росії в Угорщину, але нова угорсько-російська угода передбачає використання довшого маршруту - через новий трубопровід, що пролягає дном Чорного моря на Балкани і далі в центральну Європу.
У заяві Газпрому сказано, що Угорщина «вже з 1 жовтня почне отримувати газ Газпрому через Турецький потік і газопроводи південно-західної Європи».
Український уряд назвав ту домовленість «суто політичною» та «економічно необґрунтованою».
«Угорсько-російська газова угода матиме суттєвий вплив на енергетичну безпеку України та Європи», - заявили у Києві, і вирішили звернутися до Єврокомісії для «надання оцінки відповідності... європейському законодавству в галузі енергетики».
Після зустрічі 28 вересня українського міністра енергетики Германа Глущенка з комісаркою ЄС з питань енергетики Кадрі Сімсон в Брюсселі підтвердили, що вони обговорили новий угорсько-російський газовий контракт, і що Сімсон «пояснила роль комісії в оцінці таких контрактів відповідно до законів ЄС про безпеку постачань».
Також повідомлено, що Кадрі Сімсон «повторила добре відому позицію комісії, що ми вважаємо Україну важливою транзитною країною».
У роз’ясненні з Брюсселя, яке має Голос Америки, наголошено, що «назагал енергетична політика ЄС підтримує урізноманітнення джерел енергії, як інструменту для збільшення конкуренції та гарантування безпеки постачань».
З роз’яснення випливає, що Угорщина у цьому випадку повинна передати інформацію до Брюсселя з огляду на велику тривалість та значні обсяги передбачені у контракті з Росією.
«Відповідно до інформації якою ми володіємо даний контракт між Газпромом та MVM стосується обсягів, які перевищують 28% річного споживання Угорщини, і тому має бути поданий до угорського відповідного органу. А той орган повинен упродовж трьох місяців надати комісії свою оцінку даного контракту», - сказано в тексті.
Також там підкреслено, що «комісія може вимагати сам контракт, якщо є виправдані підстави вважати, що контракт може ставити під загрозу безпеку постачання до країни - члена, регіону, або ЄС».