У багатовіковій історії України було немало славних козацьких гетьманів. Вивчено багато нюансів їх біографій, але місця поховань досі невідомі. І недивно — багато хто з них склав голови далеко від батьківщини: гетьман Іван Самойлович помер у царському засланні в глибинах Сибіру, пошуки могили Мазепи в Румунії поки не завершилися успіхом... Мабуть, достовірно можна вказати лише місця останнього заспокоєння трьох українських гетьманів — Петра Дорошенка, Данила Апостола і Кирила Розумовського. Це — церкви в підмосковному Малоярославцу селі Сорочинці на Полтавщині і місті Глухові на Чернігівщині.
Пошуки могили Богдана Хмельницького і його сина Тимофія (Тимоша) продовжуються вже понад сто років. 27 липня 1657 р. у Чигирині помер Хмельницький, а 23 серпня тіло гетьмана з великими почестями перевезли до його родового маєтку — Суботова, і поховали в місцевому храмі.
За Богдана Хмельницького Суботів став центром козацької сотні. Там знаходилися невелика фортеця і три церкви. Для зручності сполучення між Чигирином і Суботовим над заболоченою долиною річки Суботи спорудили гату з 14-кілометровою дорогою. Під керівництвом Тимоша в Суботові звели земляний замок, укріплений ровами і двома рядами валів з дерев’яними баштами. У 1953 р. для уточнення місця розташування садиби Хмельницького в Суботові на Богдановій горі були проведені археологічні розкопки. Знайдені кам’яні фундаменти із залишками дерев’яних надбудов дослідник Г. Логвін вважав залишками однієї із замкових башт. У 1969-1973 і 1990-1992 рр. були виявлені кам’яні фундаменти ще двох дерев’яних башт. Чи були ці знахідки залишками палацу Хмельницького або жилою баштою-донжоном — поки залишається загадкою.
Садиба гетьмана підземною галереєю з’єднувалася з Іллінською церквою, розташованою на протилежному від замку пагорбі. Як свідчать перекази, під час спорудження цього храму в XVII ст. були використані будівельні матеріали розібраної татарської мечеті, розташованої в степу неподалік від Суботова.
Іллінська церква була самостійним могутнім укріпленням на підступах до замку. У товщі її двометрових стенів, складених з цегли і брил вапняку, розташовувалися сходи, які вели на горище з вузькими вікнами-бійницями, пристосоване для обстрілу навколишньої місцевості.
«Оборонна» церква також була придворним храмом Хмельницьких і їх сімейною усипальнею. У «Чернігівському літописі» говориться, що в 1664 р. солдати польського генерала Стефана Чарнецького, напавши на Суботів, викинули останки Б. Хмельницького зі склепу Іллінської церкви. У кінці XIX ст. український етнограф М. Грушевський записав в Суботові переказ про те, що після цього місцеві жителі перезаховували кістки гетьмана під одним з кам’яних хрестів на цвинтарі. Інший же переказ оповідає, що справжня могила Богдана - в суботівському Михайлівському храмі, а біля Іллінської церкви для введення поляків в оману похований «підмінний Богдан».
Пошуки поховання Б. Хмельницького, розпочаті експедицією Київського археографічного товариства в 1861-1869 рр., не увінчалися успіхом. У 1954 р. в Іллінській церкві було встановлено символічний надгробок гетьмана. У 1969-1973 рр. біля входу в храм археологи знайшли три чоловічі поховання XVII ст., які могли належати членам його сім’ї. Проте могили Богдана і Тимоша в церкві виявлені не були.
Окрім кам’яної Іллінської церкви, за часів Б. Хмельницького в Суботові існували Воскресенський і Михайлівський дерев’яні храми. Михайлівську церкву на ринковій площі під Замковою горою спорудив ще батько Богдана, Михайло. У 1664 р. її спалили війська Чарнецького, проте з часом відбудували. У 1874 р. на цьому місці звели новий храм, що проіснував до 1935 р.
З Михайлівською церквою місцеві перекази пов’язують могилу гетьманича Тимоша, який в 1653 р. загинув у Молдові. В середині XIX ст. у склепі під церковним престолом було випадково виявлено поховання хлопчика. На думку дослідників, це міг бути молодший син гетьмана, забитий до смерті канчуками під час нападу на Суботів у 1648 р. військ чигиринського підстарости Д. Чаплинського. Місце ж упокою останків 22-річного Тимоша — старшого сина Богдана, невідоме.
Словом, пошуки зайшли в глухий кут. Дуже багато випробувань припали на долю хутора, заснованого батьком Богдана Хмельницького на степовому прикордонні. Час не пощадив ні замку, ні палацу, ні дерев’яних суботівських церков.