11 серпня: це цікаво знати

11 серпня: це цікаво знати

Мало нас, та се – дарма,

Міцна віра рушить скали.

Тим загибелі нема,

Кому світять ідеали!»

Павло Грабовський

У народі 11 серпня називають Калинів день або Туманник. О цій порі дозрівала калина, тож люди зазвичай присвячували день заготівлі цієї корисної ягоди на зиму. Починаючи з цього дня ночі ставали все прохолоднішими і все частіше падали тумани. Наші пращури помітили, якщо на Калинів день туман, буде гарний врожай на овес та ячмінь.

За церковним календарем 11 серпня вшановують мученика Калинника; преподобних Константина і Косму Косинських, Староруських; мученицю Серафиму, діву; мученицю Феодотію і трьох дітей її; пресвятого мученика Михаїла і мученика Євстафія Мцхетського.

Іменинники 11 серпня:

Кузьма, Костянтин, Михайло, Богдана.

11 серпня народились:

1908 – Валентин Бакуль – український вчений-матеріалознавець, організатор науки і виробництва. Розробки Інституту надтвердих матеріалів, яким керував Бакуль до 1977 р., лягли в основу створення алмазних заводів, у тому числі в Україні – Полтавського, Львівського, Бориславського. Інститут надтвердих матеріалів НАН України носить його ім’я.

1949 – Віктор Положій – український письменник-фантаст. Автор збірки оповідань «Щось негаразд…», «Сонячний вітер», роману «Попіл на рани», повісті «Жив-був Іван» та інших.

11 серпня відзначають:

  • День будівельника.
  • День працівників ветеринарної медицини.

Події 11 серпня:

1866 – у США відкрито першу в світі ковзанку.

1926 – компанія «Кодак» оголосила про початок роботи зі створення кольорової кіноплівки.

1947 – у газеті «Правда» опубліковано статтю Дмитра Шепілова «Радянський патріотизм», яка стала початком кампанії зі звинувачення діячів культури у космополітизмі.

1959 – у Москві перший літак здійснив посадку у аеропорту «Шереметьєво».

1962 – вперше в СРСР проведений прямий телесеанс із космічного корабля.

1979 – у небі над Кам’янським (колишній Дніпродзержинськ) зіткнулися два літаки Ту-134. Через помилку диспетчера загинуло 173 людини, зокрема 17 футболістів команди «Пахтакор».

1989 – пленум Верховного суду УРСР реабілітував усіх засуджених у справі Спілки визволення України.

2003 – український миротворчий контингент введений в Ірак.

Чи знаєте ви, що:

Гроза в Єгипті буває усього один раз на 200 років. Блискавки приносять користь. У своєму «блискавичному» польоті вони встигають вихопити з повітря мільйони тон азоту, «зв’язати» його і направити в землю. Це безкоштовне добриво збагачує ґрунт.

Самим «мертвим» водоймищем є не Мертве море, а озеро Смерті в Сицилії, на берегах якого відсутня рослинність, а будь-яку живу істоту в його воді чекає миттєва смерть. На дні озера б’ють два джерела сильно концентрованої кислоти, яка й отруює воду.

Кожен знає, що таке гірська хвороба: підйом на високі вершини супроводжується підвищенням кров’яного тиску. Єдине місце на земній кулі, де такої залежності не спостерігається – Північний Тянь-Шань. У жителів його гірських районів тиск нижчий, ніж у мешканців рівнин.

Кількість води, «законсервованої» в льодовиках земної кулі, в 50 разів менша, ніж вся маса океанських вод. Але якби льодовики розтанули, то рівень світового океану підвищився б на 800 метрів.