1. Банк росії підвищив облікову ставку із 12% до 13% річних.
- Крім того, регулятор підвищив прогноз щодо інфляції на кінець 2023 року - з 5-6,5% до 6-7%.
- Це вже третє поспіль підвищення облікової ставки: у липні Центробанк підняв її з 7,5% до 8,5%, у серпні – до 12%.
2. Середня ціна нафти Urals з 15 серпня по 14 вересня склала $77,03 за барель при котируванні North Sea Dated $88,61 за барель, таким чином, дисконт на російську нафту за цей період склав у середньому $11,58 за барель, випливає з даних Мінфіну рф.
- Місяцем раніше середня ціна нафти Urals становила $70,33 за барель, а вартість нафти North Sea Dated - $84,23, тобто знижка сягала $13,9 за барель.
- Російська нафта за звітний період подорожчала на 9,5%.
3. Нові санкції США "вдарили" по російському ЗПГ.
- Мінфін США ввів санкції проти підрядників будівництва ліній з виробництва зрідженого газу для проектів "Новатека".
- Також у чорному списку опинилися ТОВ "Арктична перевалка", що управляє двома суднами-сховищами ЗПГ у Мурманську та на Камчатці, і самі судна ("Саам ПСГ" та "Коряк ПСГ").
- "Новатек" збирався використовувати судна-сховища для перевалки ЗПГ з танкерів льодового класу до звичайних газовозів та продажу газу на умовах FOB (постачання на борт судна) на основі цих суден.
- Така концепція не тільки мала здешевити логістику газу з арктичних проектів "Новатека", а й знизити витрати на фрахт звичайних танкерів, оскільки покупці ЗПГ могли забирати газ на умовах FOB за допомогою власних суден.
- Тепер продаж газу на умовах FOB стає вкрай складним, оскільки клієнти ризикуватимуть вторинними санкціями на свої танкери при взаємодії з перевалочними терміналами "Новатека".
- В "Арктичній перевалці" є частка у французької Total (10%), вхід до проекту розглядали й інші іноземні акціонери "Арктик СПГ-2" (китайські CNPC, CNOOC та японський консорціум за участю Mitsui), але тепер угоди малоймовірні.
- Морські перевалочні комплекси відіграють важливу роль в оптимізації поставок ЗПГ як у західному, так і східному напрямках, особливо у зв'язку із затримкою будівництва газовозів льодового класу Arc7 для проекту "Арктик СПГ-2".
4. росія у 2023 році продала у США фанери на $50 млн.
- Російські лісопромисловці у січні – липні 2023-го продовжили постачати фанеру до США, незважаючи на загороджувальне мито у 50%.
- За сім місяців у США з росії експортовано 89 000 куб м. Це на 65,9% менше у порівнянні з аналогічним періодом 2022-го.
- У грошах поставки рік до року скоротилися на 76,8% до $52 млн.
- Підвищення мита в США справді вплинуло на поставки, але експортна ціна все ще конкурентна в порівнянні з внутрішньою в росії (25 000–30 000 руб/куб м) та в основних регіонах експорту, таких як Близький Схід та СНД ($300–350 /куб м).
5. США відрізали від світової валютної системи ще один російський банк.
- Казанський банк «Ак Барс», включений у новий пакет американських санкцій, оголосив про призупинення операцій в іноземній валюті.
- Банк попередив, що більше не здійснюватиме валютні перекази за кордон для клієнтів, а також припинить обмін іноземних валют.
- Призупинення операцій з конвертації торкнеться як доларів та євро, так і дирхамів ОАЕ, випливає із повідомлення банку.
- Банк був одним із ключових розрахункових центрів росії в Об'єднаних арабських еміратах, які стали хабом щодо обходу введених проти рф санкцій.
6. В росії можуть заблокувати WhatsApp, якщо месенджер відмовиться видаляти «недружні канали».
- 13 вересня WhatsApp оголосив про глобальний запуск функції каналів за аналогом Telegram. Ця функція вже доступна у 150 країнах.
7. Створення газового хаба в Туреччині для постачання російського палива до Європи призупинено.
Причина — розбіжності між росією та Туреччиною про те, хто має ним управляти.
8. США запровадили санкції проти російських підприємств та банків.
- Під обмеження потрапили 24 фізичні особи, серед них є громадяни Грузії та Польщі.
- Під санкції потрапили: "Автоваз"; ️ "Москвич"; "Трансмашхолдинг"; "Росавтодор"; ️ НВО "Сатурн"; "Сінко-Банк"; ️ "Російська мідна компанія"; ️ "Об'єднана металургійна компанія"; "Соллерс".
- Окрім російських компаній, під санкції потрапили юридичні особи з Бельгії, ОАЕ, Словенії, Туреччини та ЦАР.
9. Країни G7 у найближчі два-три тижні погодять заборону на імпорт російських алмазів.
- З 1 січня об'єднання планує запровадити пряму заборону на покупки, крім того, поступово впроваджуватиметься "непряма заборона". Вона націлена на обмеження перевезення російських алмазів через кордон.
- ЄС до осені теж зможе розробити свої санкції для цієї галузі.
- Бельгія була однією з тих європейських держав, які найбільше чинили опір санкціям проти російських алмазів.
- Країна, на території якої знаходиться світовий алмазний центр Антверпен, вважає, що проста заборона лише призведе до переміщення прибуткової торгівлі до інших місць.
- Однак тепер Бельгія, яка сама до G7 не входить, пообіцяла підтримати обмеження для російських алмазів, якщо буде знайдено ефективний механізм.
10. Словаччина оголосила персоною нон грата російського "дипломата".
- МЗС Словаччини винесло рішення вислати співробітника посольства росії через "грубе порушення" Віденської конвенції про дипломатичні зносини.
11. Фінляндія слідом за країнами Балтії планує заборонити в'їзд легкових автомобілів з російською реєстрацією.
12. МВС Великобританії внесло ПВК "Вагнер" до списку терористичних організацій.
13. МЗС України висловило протест щодо рішення Берлінської опери відновити співпрацю з пропутінською співачкою Ганною Нетребко.
- Посольство України в Берліні "вело роботу" над тим, щоб не допустити повернення Нетребко на сцену Берлінської опери відразу після появи перших повідомлень про її участь у майбутній виставі.
- Нетребко відкрито підтримувала диктатора Путіна і сепаратистів Донбасу.
14. Світовий тютюновий гігант British American Tobacco вийшов із росії та Білорусі.
- Компанія продала свій бізнес у цих країнах, але так і не засудила повномасштабне вторгнення в Україну, а також залишила собі можливість повернутися до рф і Білорусі.
- Покупцем став консорціум, очолюваний місцевим менеджментом.
- Це означає, що тютюновий гігант у майбутньому може повернутися до рф.