Удар Ізраїлю по Ірану також вдарив по колись сильному іміджу російської оборонної промисловості

Удар Ізраїлю по Ірану також вдарив по колись сильному іміджу російської оборонної промисловості

Авіаудари Ізраїлю, завдані рано вранці в суботу, не лише знищили критично важливу іранську військову інфраструктуру. Вони також завдали удару по репутації російської військової техніки, яка вже постраждала від поганої роботи під час вторгнення Москви в Україну.

За даними американських та ізраїльських офіційних осіб, іранські засоби протиповітряної оборони російського виробництва зупинили лише кілька ракет, якщо взагалі зупинили, які Ізраїль запустив зі 100 реактивних винищувачів. Серед втрат Ірану в результаті ударів - три російські системи протиповітряної оборони С-300. На початку цього року Ізраїль завдав удару по єдиному іранському ЗРК С-300.

Це знищення відбулося на тлі аналогічних ударів по С-300 українськими силами, які воюють з Росією, а також ще більш прикрих втрат для Москви. Київ завдав ударів по більш досконалим системам С-400, в тому числі в травні і серпні, знищивши компоненти або цілі комплекси повітряних перехоплювачів.

С-400, вперше розгорнута в 2007 році, є найсучаснішою системою протиповітряної оборони Росії, її відповіддю на американську систему «Патріот». Західні аналітики з питань безпеки вже багато років занепокоєні тим, що вона значно послаблює довготривалу перевагу в повітрі країн-членів Організації Північноатлантичного договору та їхніх союзників. С-300 неодноразово модернізувалася з моменту її впровадження наприкінці 1970-х років.

Обидві російські системи використовуються деякими з найближчих союзників Москви, в тому числі Китаєм і Білоруссю, а також її найбільшими покупцями озброєнь, включаючи Індію, В'єтнам і Алжир.

Ці країни не обов'язково стикаються з потенційними супротивниками, чиї наступальні можливості еквівалентні ізраїльським. Точність ізраїльських атак на вихідних проти систем С-300 і критично важливих об'єктів ракетного виробництва Тегерана ще раз продемонструвала глибоке проникнення ізраїльської розвідки в Іран, що також було підкреслено вбивством політичного лідера ХАМАСу в Тегерані в серпні і попередніми ударами по його ядерній програмі.

Жоден протиракетний щит не є непроникним. Росія вразила щонайменше одну систему «Патріот» в Україні. Ізраїль має найсучаснішу у світі систему протиракетної оборони, проте Ірану і його союзникам вдалося пробити її під час ударів ракетами і безпілотниками цього року.

Ефективність російських систем також навряд чи матиме негайний вплив на військовий експорт Москви, оскільки вона використовує кожну одиницю зброї, яку може виробляти, що призводить до розчарування серед деяких клієнтів. За даними Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем миру, російський експорт озброєнь різко впав після широкомасштабного вторгнення в Україну в 2022 році.

За даними СІПРІ, які ґрунтуються на власних розрахунках вартості експорту, торік продажі Москвою зброї за кордон впали на 52% порівняно з 2022 роком. Низький обсяг невиконаних замовлень «свідчить про те, що російський експорт озброєнь, ймовірно, залишиться значно нижчим за рівень, досягнутий у 2014-18 роках, принаймні в короткостроковій перспективі», - йдеться у звіті SIPRI.

«Вторгнення Росії в Україну стало катастрофою для її оборонної промисловості, - сказав Ян Сторі, старший науковий співробітник Інституту ISEAS-Юсофа Ішака, аналітичного центру в Сінгапурі. «Традиційні клієнти Росії втратили віру в оборонну промисловість країни і шукають нових постачальників», - сказав він.

За словами аналітиків, найбільші російські клієнти мають небагато найближчих альтернатив, тому, ймовірно, вимагатимуть від Москви подробиць про нещодавні події.

«Ви будете ставити питання своєму постачальнику» про рівень продуктивності і заходи з її підвищення, сказав Дуглас Баррі, старший науковий співробітник з питань військової аерокосмічної галузі Міжнародного інституту досліджень безпеки, лондонського аналітичного центру.

Потенційними бенефіціарами російських проблем є Південна Корея, Ізраїль, США і Китай, кажуть аналітики.

Серед найбільш важливих клієнтів Росії - і найбільш вразливих - Індія, на яку, за даними СІПРІ, припадає понад третина російського військового експорту в період з 2019 року по минулий рік. Індія була серед головних клієнтів Москви ще з часів холодної війни, коли відносини з Радянським Союзом були тісними.

Індія отримала три системи С-400 з п'яти замовлених. За словами індійських силовиків, поставлені установки розміщені вздовж кордонів з Пакистаном і Китаєм.

Індійські ВПС очікують, що Росія доставить решту два до кінця наступного року. Індійська влада неодноразово тиснула на Москву з вимогою прискорити постачання системи, яке, за словами офіційних осіб, затримується через війну в Україні.

Індійські чиновники заявили, що не вважають удар Ізраїлю по Ірану попередженням для себе.

«С-400 не можна порівнювати з жодною іншою системою протиповітряної оборони у світі, - сказав чинний індійський чиновник з питань безпеки. «Те, що є у Ірану, - це гірша версія. У нас немає жодного занепокоєння щодо її передових технологій або характеристик», - сказав чиновник про С-400.

Тим не менш, за останні роки Індія скоротила закупівлі російських озброєнь і працювала над розробкою власних систем, як самостійно, так і у співпраці з іншими країнами. За даними SIPRI, індійський імпорт російського військового обладнання в період з 2019 по 2023 рік впав на 34% порівняно з попереднім п'ятирічним періодом.

Індія покладається на С-400 як на перехоплювачі великої дальності. Для систем малої і середньої дальності вона використовує обладнання власної розробки, а деякі з них розроблені у співпраці з Ізраїлем.

Індійська влада також розробляє на місцевому рівні зенітно-ракетну систему дальнього радіусу дії, яка, як очікується, матиме дальність дії, подібну до С-400, за словами представників сил безпеки.  

Ізраїльський удар по Ірану береться до уваги в Індії, сказав інший чиновник з питань безпеки. «Але що стосується Індії, то вона не залежить виключно від російських технологій. Її кошик диверсифікований».