У світі великий скандал, який знову вказує українським корумпантам, що мати справу з США небезпечно для них (чому я і кажу, що антиамериканізм доведе нас до малоросійського цугундера).
Отже США ввалили звинувачення в корупції мільярдеру з Індії Адані (№2 у рейтингу багатії Індії). Його фірма однією рукою брали американські інвестиції. А другою рукою роздавала хабарі чиновникам в Індії, щоб вони купували у неї сонячну енергію по завищеному тарифу. Суми хабарів – сотні мільйонів доларів, суми оборудок – мільярдні. При цьому в звітах американським інвесторам індійська фірма казала, що у неї комплаєнс зашибісь, і хабарів вони не дають. Тобто прокурори ще й це оцінили як шахрайство. Ефект від звинувачення миттєвий – фірма Адані на ринку за добу після оприлюднення звинувачень ФБР подешевшала на 27 мільярдів доларів.
Як виникла та розплуталася схема хабарництва індійського мільярдера Гаутама Адані
У червні 2020 року компанія з відновлюваної енергетики, що належить індійському мільярдерові Гаутаму Адані, виграла, як вона сама назвала, найбільший тендер на розробку сонячних електростанцій, який коли-небудь проводився: угоду на постачання 8 гігават електроенергії державній енергетичній компанії.
Але виникла проблема. Місцеві енергетичні компанії не хотіли платити за цінами, які пропонувала державна компанія, що ставило під загрозу угоду, за словами американської влади. Щоб врятувати угоду, Адані нібито вирішив підкупити місцевих чиновників, щоб переконати їх купити електроенергію.
Це звинувачення лежить в основі кримінальних і цивільних звинувачень, висунутих у середу проти Адані, який наразі не перебуває під вартою в США і, як вважають, перебуває в Індії. Його компанія, Adani Group, заявила, що звинувачення є «безпідставними» і що вона буде шукати «всіх можливих юридичних засобів захисту».
Ймовірні хабарі в сотні мільйонів доларів, обіцяні місцевим індійським чиновникам, привернули увагу Міністерства юстиції США та Комісії з цінних паперів і бірж, оскільки компанії Адані залучали кошти від американських інвесторів у кількох транзакціях, починаючи з 2021 року.
Ця розповідь про те, як розгорталася ймовірна схема, взята з 54-сторінкового кримінального обвинувачення федеральних прокурорів проти Адані та сімох його спільників і двох паралельних цивільних скарг до Комісії з цінних паперів та бірж, які широко цитують електронні повідомлення між ймовірними учасниками схеми.
На початку 2020 року Корпорація сонячної енергії Індії уклала з Adani Green Energy та іншою компанією, Azure Power Global, контракти на реалізацію проєкту сонячної енергетики потужністю 12 гігават, який, як очікується, принесе обом компаніям мільярди доларів доходу, йдеться в обвинувальному висновку.
Це був великий крок вперед для Adani Green Energy, якою керує племінник Адані, Сагар Адані. До цього моменту компанія заробила лише близько 50 мільйонів доларів за всю свою історію і ще не отримувала прибутку, згідно зі скаргою Комісії з цінних паперів і бірж.
Але незабаром ініціатива наштовхнулася на перешкоди. Місцеві державні розподільники електроенергії неохоче брали на себе зобов'язання купувати нову сонячну енергію, очікуючи, що ціни впадуть у майбутньому, згідно зі звітом Інституту економіки енергетики та фінансового аналізу від 7 квітня 2021 року, аналітичного центру.
Сагар Адані і генеральний директор Azure в той час обговорювали затримки і натякали на хабарі, відкриваючи нову вкладку в додатку для обміну зашифрованими повідомленнями WhatsApp, згідно з даними SEC.
Коли 24 листопада 2020 року генеральний директор Azure написав, що місцеві енергетичні компанії «мотивовані», Сагар Адані нібито відповів: «Так... але оптику дуже важко приховати». У лютому 2021 року Сагар Адані нібито написав генеральному директору: «Щоб ви знали, ми подвоїли стимули, щоб домогтися цих погоджень».
SEC не назвала ім'я генерального директора Azure в якості обвинуваченого, але в документах з цінних паперів Azure зазначено, що генеральним директором на той час був Ранджит Гупта.
Гупта був звинувачений Міністерством юстиції у змові з метою порушення закону про боротьбу з хабарництвом. Він не відразу відповів на прохання про коментар.
У четвер Azure заявила, що співпрацює зі слідством США, і що особи, причетні до звинувачень, покинули компанію більше року тому.
«РАПТОВА УДАЧА
У серпні 2021 року Гаутам Адані провів першу з кількох зустрічей з чиновником у південному штаті Андхра-Прадеш, якому, як стверджується в обвинувальному висновку Міністерства юстиції, він зрештою пообіцяв 228 мільйонів доларів хабара в обмін на згоду на купівлю електроенергії штатом.
До грудня Андхра-Прадеш погодився купити електроенергію, а незабаром за ним послідували й інші штати з меншими контрактами. За даними американської влади, чиновникам інших штатів також обіцяли хабарі.
За даними SEC, під час зустрічі в кав'ярні 6 грудня 2021 року керівники Azure нібито обговорювали «чутки про те, що Адані якимось чином сприяли підписанню» угод.
Гаутам Адані заявив, що компанія була на шляху до того, щоб «стати найбільшим світовим гравцем у галузі відновлюваної енергетики до 2030 року».
«Раптова удача для Azure та Adani Green викликала спекуляції на ринку щодо укладення контрактів», - йдеться у скарзі SEC.
ЛИСТ ВІД КОМІСІЇ З ЦІННИХ ПАПЕРІВ ТА БІРЖ
Невдовзі SEC почала розслідування. Агентство надіслало лист із «загальним запитом» до компанії Azure, яка на той час торгувалася на Нью-Йоркській фондовій біржі, 17 березня 2022 року, запитуючи про її нещодавні контракти і про те, чи шукали іноземні чиновники щось цінне, згідно з обвинувальним актом Міністерства юстиції.
За даними Міністерства юстиції, Гаутам Адані сказав представникам Azure під час зустрічі у своєму офісі в Ахмадабаді, Індія, наступного місяця, що він очікує на відшкодування понад 80 мільйонів доларів за хабарі, які він дав чиновникам, що в кінцевому підсумку принесло користь контрактам Azure.
Деякі представники Azure та провідний інвестор компанії вирішили відплатити Адані, дозволивши його компанії взяти на себе потенційно прибутковий проект. Представники та інвестор нібито домовилися розповісти раді директорів Azure, що Адані вимагав хабар, але приховали свою роль у цій схемі, стверджують прокурори.
Весь цей час компанії Адані залучали мільярди доларів у вигляді кредитів та облігацій через міжнародні банки, в тому числі від американських інвесторів. У чотирьох окремих транзакціях зі збору коштів між 2021 і 2024 роками компанії надіслали інвесторам документи, які свідчать про те, що вони не платили хабарів - заяви, які прокурори вважають неправдивими і такими, що становлять шахрайство.
ОБШУК ФБР
Під час візиту до США 17 березня 2023 року агенти ФБР вилучили електронні пристрої Сагара Адані. Агенти вручили йому ордер на обшук, виданий суддею, в якому зазначалося, що уряд США розслідує потенційні порушення законів про шахрайство та Закону про корупційні дії за кордоном.
За словами прокурорів, 18 березня 2023 року Гаутам Адані надіслав собі електронною поштою фотографії кожної сторінки ордера на обшук.
Тим не менш, його компанії уклали угоду про синдиковану позику на суму 1,36 мільярда доларів 5 грудня 2023 року і ще один продаж забезпечених облігацій у березні 2024 року, і знову надали інвесторам неправдиву інформацію про свої антикорупційні практики, як стверджують прокурори.
24 жовтня федеральні прокурори в Брукліні отримали таємний обвинувальний висновок великого журі проти Гаутама Адані, Сагара Адані, Гупти та п'ятьох інших осіб, які, як стверджується, брали участь у схемі.
Обвинувальний акт було оприлюднено 20 листопада, що спричинило падіння ринкової вартості компаній групи Адані на 27 мільярдів доларів. Adani Green Energy негайно скасувала запланований продаж облігацій на суму 600 мільйонів доларів.