Борислав Береза у прямому ефірі з політологом, керівником експертної групи Бюро аналізу політики Віктором Бобиренком обговорюють найактуальніші теми дня.
Президент США Дональд Трамп провів телефонні розмови з президентом РФ Володимиром Путіним та президентом України Володимиром Зеленським. Складається враження, що долю України хочуть вирішити без самої України. Однак голова євродипломатії Кая Каллас заявила, що Європа підтримає Україну, якщо вона не погодиться на умови мирної угоди, укладеної між США та Росією. Чого тепер чекати українцям?
Bloomberg опублікував три сценарії завершення війни після розмови Трампа і Путіна.
1. Окуповані території залишаються під контролем РФ, можливі обміни територіями, зокрема й захопленою ЗСУ територією Курської області. Україна отримує певні гарантії безпеки, але не вступає в НАТО. Допомога США триває, якщо Європа збережe зв’язок із Вашингтоном.
2. Захід обіцяє втрутитися у разі порушення Росією мирної угоди. Посилюються санкції, а Київ отримує підтримку для оборонної промисловості та реформування ЗСУ, що відкриває шлях до ЄС. Однак ризик прямого зіткнення з РФ лякає навіть найбільших союзників.
3. Трамп втрачає інтерес до України, припиняється військова та фінансова допомога США. Європа залишається наодинці з проблемою. У результаті Україна зберігає суверенітет, але Росія отримує значні вигоди.
Який з цих варіантів найвірогідніший, чи можливо ще є четвертий?
Bloomberg пише про те, про що я багато попереджав. При відсутності реального покрокового свого плану дій нам дадуть чужий. І він буде вже узгоджений без нас. Зараз відбувається саме це. І на Зеленському та Єрмаку не мала провина за це. Чи можна ще щось виправити? Які ресурси треба підключити?
Керівництво ЄС вимагає від ОП посилення прав опозиції та припинення переслідування опозиції у ВР та поза парламентом. Лунають прямі вимоги. В той же час РНБО ввела санкції проти Порошенка. Є інформація, що влада готує арешт п’ятого президента України. Таким чином Зеленський хоче прибрати конкурента на майбутніх виборах, чи це щось інше?
Так Зеленський демонструє повну зневагу до рекомендацій наших європейських партнерів? До речі, вже з’явилась і реакція одного з найавторитетніших політиків ЄС, екс-міністра закордонних справ Швеції Карла Більдта. Він вважає, що санкції проти Порошенко зіпсують європерспективи України та репутацію Зеленського в ЄС, бо це неприхована політична помста. Він також акцентував увагу на тому, що звісно що у Порошенка був бізнес в РФ, але як і у президента Зеленського. Однак ми не бачимо санкцій накладених на нашого президента. До чого це все може призвести? Чи може це нести загрози для просування України до ЄС?
Крім Порошенка помітний тиск і на мера Києва Віталія Кличко. Нещодавно представники столичної влади заявили про намагання відібрати у них повноваження новопризначеним головою ОВА Тимуром Ткаченком. Після цього у Києвраді та КМДА почались обшуки. Затримали одного з заступників Кличка, а у банківських ячейках підозрюваних у корупції міських чиновників знайшли мільйони доларів. Що відбувається? Це боротьба з корупцією, чи тиск на опозицію, зачистка політичних конкурентів та намагання перед виборами взяти під контроль Київ?
Під час обшуків у ще одного фигуранта по справі махінацій з київською землею, так званого “смотрящего по Києву”, а за чутками, ще й кума нардепа Тищенка, Дениса Комарницького знайшли документи про фінансування партії "Слуга народу". Про це повідомив колишній народний депутат Олександр Черненко. Невже це той випадок, коли розслідувачі вийшли саме не себе?