"Що сталося під час останніх мирних переговорів між Росією та Україною?" - Юрій Ніколов

"Що сталося під час останніх мирних переговорів між Росією та Україною?" - Юрій Ніколов

Нещодавно довелось чути саркастичний бухтьож, мовляв цього разу ми підійшли до переговорів у Стамбулі в такому стані, що стамбульські вимоги рашистів 2022 року, якими тоді погордував Зеленський, цього разу можуть здатись просто чудовими. Чесно, я хз, і я на це не можу вже вплинути. Так само як і ви просто спостерігаю і аналізую.

Тому про всяк випадок нагадаю чернетки стамбульського комюніке 2022 року, щоб було з чим порівнювати нові. В старих говорилось, що міжнародні гарантії безпеки України не поширювались би на Крим, Севастополь та окремі райони Донецької та Луганської областей. Згадок інших окупованих на той момент територій - не було.


Аналіз від «Reuters».

Що сталося під час останніх мирних переговорів між Росією та Україною?

Росія та Україна, можливо, стоять на порозі проведення мирних переговорів вперше з перших тижнів війни.

Пропонуємо короткий посібник про те, що було на столі переговорів у 2022 році, коли дві країни востаннє проводили мирні переговори, і чому ці переговори провалилися.

ДЕ І КОЛИ ВІДБУЛИСЯ ПЕРЕГОВОРИ?

Російські та українські переговірники зустрілися в Білорусі 28 лютого 2022 року, через чотири дні після повномасштабного вторгнення Росії. Пізніше вони провели зустрічі по відеозв'язку, а потім знову зустрілися особисто в Стамбулі 29 березня. Після цього вони обмінювалися численними чернетками до середини квітня, поки переговори не зірвалися.

ЩО ОБГОВОРЮВАЛОСЯ?

- Згідно з чернетками Документів, опублікованих минулого року газетою New York Times, Україна була готова стати постійно нейтральною, позаблоковою і без'ядерною державою, без іноземних військ і зброї на своїй території. Ці умови унеможливили б її вступ до НАТО, але дозволили б можливість членства в ЄС.

- В обмін на це Україна отримала б гарантії безпеки від групи країн, включаючи п'ять постійних членів Ради Безпеки ООН - Великобританію, Китай, Росію, США і Францію.

- Частково узгоджений проект передбачав, що держави-гаранти, включно з Росією, поважатимуть і дотримуватимуться незалежності та суверенітету України і утримуватимуться від загрози силою або її застосування проти неї.

- Проект пропонував провести переговори протягом 10-15 років щодо статусу Криму, який Росія анексувала в України в 2014 році.

У ЧОМУ ПОЛЯГАЛИ КЛЮЧОВІ РОЗБІЖНОСТІ?

- У разі нападу на Україну Україна хотіла, щоб гаранти надали допомогу, яка могла б включати «закриття повітряного простору над Україною, надання необхідного озброєння, застосування збройної сили з метою відновлення і подальшого підтримання безпеки України як постійно нейтральної держави». Але Росія наполягала на тому, що будь-яке рішення має бути узгоджене з усіма країнами-гарантами, тобто Москва матиме право вето.

- Обидві сторони різко розійшлися в поглядах на майбутній розмір збройних сил України та її військовий арсенал. Наприклад, Київ був готовий погодитися на обмеження чисельності своїх збройних сил на рівні 250 000 військовослужбовців, 800 танків і максимальну дальність стрільби ракетами 280 км (174 милі). Росія ж вимагала обмежити чисельність українських військ 85 000 осіб, 342 танки і дальність польоту ракет до 40 км.

- Москва вимагала, щоб Україна визнала російську мову офіційною державною мовою і припинила те, що вона вважає дискримінацією російськомовних, що Україна заперечує.

- Росія вимагала скасування того, що вона назвала «законами України про нацифікацію та героїзацію нацизму». Україна відкидає звинувачення в нацизмі як абсурдне.

ЧОМУ ПЕРЕГОВОРИ ЗІРВАЛИСЯ?

До квітня 2022 року ситуація на полі бою, здавалося, змінювалася на користь України. Вона відкинула російські війська з-під Києва і продемонструвала світові докази ймовірних російських воєнних злочинів, які викликали міжнародний осуд, хоча Москва їх заперечувала.

Західні країни збільшували військову допомогу Києву і посилювали санкції проти Москви - всі ці фактори робили Україну менш схильною пристати на російські вимоги, йдеться у звіті у журналі Foreign Affairs історика Сергія Радченка та аналітика Самуеля Чарапа.

ЧИ АКТУАЛЬНІ ПРОЄКТИ 2022 РОКУ?

У лютому спецпредставник США Стів Віткофф заявив, що так звані стамбульські протоколи пропонують «дороговкази» для переговорів між ворогуючими сторонами.

Помічник Кремля заявив у неділю, що мирні переговори, які пропонуються зараз, повинні враховувати переговори 2022 року і той факт, що Росія зараз контролює майже п'яту частину України.

Президент України Володимир Зеленський заявив у грудні 2024 року, що не було ніяких «стамбульських угод», а були лише переговори, на яких Україна відповіла на «ультиматум» Росії, але нічого не підписала.

ЩО ЗМІНИЛОСЯ ПІСЛЯ НЕВДАЛИХ ПЕРЕГОВОРІВ?

Початкові переговори були зосереджені переважно на питаннях суверенітету, але з того часу позиція Росії посилилася, включивши в себе конкретні вимоги щодо території. У червні 2024 року президент Владімір Путін заявив, що Україна повинна повністю вивести свої війська з чотирьох областей країни - Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської, - які Росія вважає своїми, але контролює лише частково.

Україна заявляє, що ніколи юридично не визнає російську окупацію української землі. Водночас Зеленський визнав, що його сили наразі не здатні повернути всю втрачену територію, і що вона може бути повернута з часом дипломатичним шляхом.