Цей день в історії - 17 січня

Цей день в історії - 17 січня

17-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 348 днів. Іменинники — Ананія, Андроник, Арістарх, Артем, Архип, Афанасій, Денис, Євстафій, Зінаїда, Зосим, Йосип, Карп, Кіндрат, Климент, Лука, Марко, Микола, Никанор, Олександр, Онисим, Опанас, Остап, Павло, Пилип, Прохор, Родіон, Ростислав, Симеон, Степан, Танасій, Тадей, Тимофій, Трофим, Феоктист, Юхим, Юхимія, Яків. У Польщі святкують День звільнення, в Тунісі — День революції.


Головні події 17 січня

• Помер Феодосій Великий, 395

• Останній московський Рюрикович на престолі, 1598

• Переворот на Гаваях, 1893

• «Сухий закон» у США, 1920

• Зникнення Рауля Валленберга, 1945

• Вбивство Євгенія Кушнарьова, 2007


Всі події 17 січня

395 • У Медіолані (сучасний Мілан) у віці 48-и років помер Феодосій I Великий, останній правитель єдиної Римської імперії, фанатичний борець з язичництвом, який зробив християнство державною релігією, заборонив Олімпійські ігри і з мовчазної згоди якого були зруйновані шедеври елліністичної архітектури. По його смерті імперія остаточно розділилась на дві держави, Східну і Західну, правителями в яких стали сини Феодосія Аркадій і Гонорій.


СЕРЕДНІ ВІКИ

1377 • Остерігаючись втратити владу в Папській області і користуючись послабленям Франції, папа Григорій XI відгукнувся на заклик Катерини Сієнської і повернувся з Авіньона (Південна Франція) до Риму. Закінчилось т.зв. Авіньонське полонення пап, що розпочалося в 1309 році перенесенням папської резиденції з Риму на територію наймогутнішої католицької держави.

1462 • Португальським мореплавцем Діогу Афонсу відкритий острів Санту-Антал (острови Кабо-Верде) в Атлантичному океані.

1475 • У битві біля міста Васлуй 40-тисячне військо молдавського господаря Стефана III розгромило 120-тисячну турецьку армію.

1558 • У відповідь на відмову Лівонського ордену платити данину Москві російське військо вторглася в Лівонію. Лівонська війна, яка тривала 25 років і в яку всступили Велике князівство Литовське, Шведське та Датське королівства, закінчилась підписанням Ям-Запольського мирного договору, за яким Росія втратила всі свої завоювання, здобуті на початку юойових дій, а також земель на кордоні з Річчю Посполитою і ряду приморських балтійських міст.

1562 • У Франції видано Сен-Жерменський едикт, який забезпечував часткову свободу віросповідання гугенотам. Він був прийнятий за ініціативою королева-матері Катерини де Медічі, яка була регенткою малолітнього сина Карла IX Валуа.

1598 • У Москві на 41-у році життя помер цар Федір Блаженний, третій син Івана Грозного і останній представник московської гілки династії Рюриковичів на царському троні. Спадкоємцем престолу стала його дружина Ірина, яка правила лише тиждень і зреклась престолу на користь свого брата Бориса Годунова.


НОВА ІСТОРІЯ

1773 • Джеймс Кук і його екіпаж корабля Resolution стали першими європейцями, що проплили південніше Південного полярного кола.

1793 • Французький Конвент за пропозицією Робесп'єра проголосував за смертну кару позбавленого влади короля Людовика XVI: "Від імені французького народу Національний конвент оголосив Людовика Капета винним у зловживаннях проти свободи нації і загальної безпеки держави".

1878 • З метою посилити свій вплив у південній частині Тихого океану за рахунок послаблення позицій Німеччини США підписали з островами Самоа, розташованими на північний захід від Австралії, договір про дружбу та торгівлю і отримали дозвіл на будівництво стратегічно важливого порту Паго-Паго, в якому пароплави, що курсували трансокеанічними маршрутами мали поповнювати запаси пального.

1893 • Група американських власників цукрових плантацій під керівництвом Сенфорда Доула скинула владу гавайського монарха королеви Ліліукалані і сформувала новий уряд на чолі з Доулом. Переворот на Гаваях відбувся з відома посланця США Джона Стівенса, котрий під приводом захисту "життя американців" викликав на допомогу заколотникам крейсер "Бостон" з 300-и морськими піхотинцями.

1899 • Француз Каміль Женаци на електромобілі власної конструкції розвинув швидкість 41,425 миль/год (бл. 67 км/год), однак попередній рекордсмен, Гастон Шасселуп-Лабо, на електомобілі "Jeantaud" цього ж дня знову став першим з результатом 43,69 миль/год. Через десять днів Женаци встановив новий рекорд швидкості, котрий знову ж таки був побитий Шасселупом-Лабо 4 березня, однак ненадовго, — 29 квітня Женаци востаннє в історії автомобілів з електричним двигуном встановив рекорд швидкості. З тих пір і до 1963 року всі нові рекорди встановлювались на авто з двигунгунами внутрішнього згорання або на паровій тязі, а в 1963 році Крейг Брідлав першим досягнув рекордної швидкості на машині з реактивним двигуном, і з тих пір всі нові рекорди встановлювались на авто або з реактивним або з ракетним двигуном.

1917 • Данія і США підписали договір за яким останні ставали власниками Віргінськими островами 3 31 березня поточного року, придбавши їх за 25 мільйонів доларів.

1919 • Польський піаніст і композитор Ігнацій Ян Падеревський став прем'єр-міністром Польщі.

1920 • Набула чинності Вісімнадцята поправка до Конституції США, якою заборонявся продаж, виробництво та транспортування алкоголю. «Сухий закон» діяв до 5 грудня 1933 року, коли він був скасований Двадцять першою поправкою до Конституції США. На рівні окремих штатів обмеження залишались до 1948 (Оклахома, Канзас) чи навіть 1966 (Місісіпі) року.

1929 • В серії щоденних коміксів «Thimble Theatre» компанії «King Features Syndicate», що друкувалися в «New York Journal», вперше з'явився персонаж моряк Попай, створений американським художником Елзі Сегаром. Згодом він став героєм і мультфільмів. У більшості випадків Попай постає перед читачами і глядачами моряком середнього віку з незалежним характером, своєрідним голосом і манерою мови (перекручує слова і «ковтає» звуки), сили которого неймовірно збільшувались після з'їденої порції шпинату.


НОВІТНЯ ІСТОРІЯ

1944 • Англо-американські війська розпочали операцію "Пантера": висадившись в центральній Італії в районі міста Кассіно, вони до травня подолали і зруйнували німецьку оборону лінію "Густав", що перетинала Аппенінський півострів і опиралася на природні водні рубежі — ріки Рапідо, Гаріоьяно та Сангро. Це змусила німецькі війська швидко відступити на північ Італії.

1945 • В ході Вісло-Одерської військової операії радянські війська під командуванням Георгія Жукова звільнили від німців столицю Польщі Варшаву. На цей час з 1.3 мільйона передвоєнного населення в місті залишилося лише 153 тисячі чоловік.

1945 • У Будапешті, зайнятому радянськими військами, зник шведський дипломат Рауль Валленберг, людина, яка зберегла життя десяткам тисяч переслідуваних фашистами євреїв. Лише у 1957 році російські власті офіційно визнали, що Рауль Валленберг був заарештований НКВС як військовополонений і вивезений до Радянського Союзу, де помер у тюрмі через два роки.

1959 • Сенегал і Французький Судан підписали угоду про створення Федерації Малі, яка проіснувала півтора роки, допоки окремим її частинам була надана повна незалежність.

1961 • У провінції Катанга страчений Патріс Лумумба, перший прем'єр-міністр Демократичної Республіки Конго, викрадений в ході громадянської війни за наказом міністра оборони Мобуту Сесе Секо.

1966 • Над іспанським середземноморським містечком Паломарес відбулося зіткнення двох американських військових літаків — бомбардувальника B-52 і заправника KC-135. Загинуло вісім членів екіпажів і загублено чотири водневі бомби — три з них впали на сушу, одна в море. Жодна з бомб не була в бойовому стані, однак від падіння двох з них відбулися потужні вибухи і в довкілля Паломареса відбувся викид радіоактивного плутонію. 2 тисячі американських військових та іспанських національних гвардійців були змушені провести дезактивацію території і до США було вивезено 1400 тон радіоактивного грунту і овочів. Третю бомбу, що не вибухнула, було знайдено неушкодженою практично зразу, а четверту, котра впала в море, — лише 7 квітня.

1973 • На Філіпінах прийнято нову конституцію, котра проголошувала Фердинанд Маркоса довічним президентом.

1979 • На референдумі в Гренландії 70.1% віборців проголосували за самоуправління території. Відповідний закон датський парламент прийняв 16 лютого.


НАШ ЧАС

1996 • У федеральному суді Нью-Йорка засуджено на довічне ув'язнення Шейка Омара Абдель-Рахмана, ісламського клерикала, звинуваченого в участі у змові, що мала на меті проведення ряду терористичних актів на території США, Ізраїлю та Єгипту.

2006 • Еллен Джонсон Серліф прийняла присягу як 24-й президент Ліберії і стала першою жінкою на цій посаді в Африці. В 2011 році вона стала лауреатом Нобелівської премії миру «за ненасильницьку боротьбу за безпеку жінок і за права жінок на повноправну участь у досягненні миру».

2007 • Внаслідок нещасного випадку під час полювання в районній лікарні міста Ізюм помер народний депутат Верховної Ради України V скликання, голова комітету Верховної Ради з питань правової політики та заступник голови фракції Партії Регіонів Євгеній Кушнарьов.

2009 • У Перуджі (Італія) розпочався суд над американською студенткою Амандою Нокс, звинуваченою у вбивстві своєї сусідки по квартирі британки Мередіт Кечер. Разом з нею підозрюваними у вбивстві були Раффаель Соллечіто, бой-френд Аманди, і Руді Герман Геде, місцевий житель. У грудні Нокс була засуджена до 26, Соллечіто — до 25, а Геде — до 30 років років ув'язнення. Після подання апеляцій Геде отримав 16 років, а через три роки Нокс і Соплечіто були виправдані за недостатністю доказів.

2010 • Відбувся перший тур виборів Президента України серед 18 кандидатів. В другий тур вийшли Віктор Янукович і Юлія Тимошенко, які набрали 35,32% і 25,05% голосів, відповідно.


Народились 17 січня

1342 — †27 квітня 1404 • Філіп II (Філіп Сміливий), герцог Бургундії (1363-1404 рр.) з династії Валуа; син французького короля Жана II Доброго.

1463 — †5 травня 1525 • Фрідріх III (Фрідріх Мудрий), 9-й курфюрст Саксонії і 20-й ландграф Тюрингії (1486-1525 рр.); заступник Мартіна Лютера. 560 років з дня народження.

1600 — †25 травня 1681 • Педро Кальдерон де ла Барка, іспанський драматург та поет («Життя — це сон», «Чарівний маг»).

1706 — †17 квітня 1790 • Бенджамін Франклін, американський письменник, поет, винахідник, державний діяч (один з авторів "Декларації незалежності США" і Конституції США).

1732 — †12 лютого 1798 • Станіслав II Август (Станіслав Понятовський), останній король Польщі (1764-95 рр.) і Великий князь литовський.

1889 — †25 січня 1947 • Аль(фонс) Капоне, американський гангстер ("людина зі шрамом"), глава впливового кримінального угруповування періоду "сухого закону".

1863 — †7 серпня 1938 • Костянтин Сергійович Станіславський (Алексєєв), російський театральний діяч, засновник відомої театральної системи. 160 років з дня народження.

1928 — †9 травня 2012 • Відал Сасун, британський перукар-стіліст, бізнесмен, філантроп. 95 років з дня народження.

1933 — †3 травня 1987 • Даліда (Іоланда Христина Джильотті), французька співачка й акторка італійського походження. 90 років з дня народження.

1942 — †3 червня 2016 • Мухаммед Алі (Кассіус Клей), американський боксер, чемпіон світу у надважкій категорії (1964, 1974, 1978); єдиний спортсмен, хто двічі повертав собі найвищий титул.

1948 • Мік Тейлор, англійський рок-співак, музикант (The Rolling Stones). 75 років з дня народження.

1956 • Пол Янг, англійський співак (Everytime You Go Away).

1961 • Майя Чебурданідзе, грузинська шахістка, шоста чемпіонка світу серед жінок.

1962 • Джим Керрі, канадський актор-комік ("Маска", "Тупий і ще тупіший", "Ейс Вентура").

1969 • Тіесто (Тейс Мішель Вервест), голандський діджей, музикант, композитор.

1987 • Олександр Олександрович Усик, український професійний боксер; олімпійський чемпіон (2012), чемпіон світу (2011), інтерконтинентальний чемпіон у першій важкій вазі за версією WBO (2014).

1993 • Христина Соловій, українська співачка, композитор («Тримай»). 30 років з дня народження.


Померли 17 січня

395 • Феодосій Великий (Феодосій Флавій), східноримський імператор (з січня 379 р.), останній імператор єдиної Римської імперії (з 394 р.). Пом. 1628 років тому у 49 років (нар. 11 січня 346 р.).

1468 • Георг Кастріоті (Скандербег), національний герой Албанії, вождь антиосманського албанського повстання. Пом. 555 років років тому у 63 роки (нар. 6 травня 1405 р.).

1598 • Федір I (Федір Іванович), московський цар, останній представник московської гілки Рюриковичів; син Івана Грозного. Пом. 425 років років тому у 41 рік (нар. 31 травня 1557 р.).

1869 • Олександр Сергійович Даргомижський, російський композитор, один з основоположників російської класичної музики ("Есмеральда", "Русалка", "Торжество Вакха"). Пом. 154 роки тому у 56 років (нар. 14 лютого 1813 р.).

1874 • Чанг і Енг Банкері, найзнаменитіші сіамські близнюки; народились в Сіамі (нині Таїланд), що й дало назву такій медичній паталогії; Енг пережив брата на три години. Пом. 149 років тому у 63 роки (нар. 11 травня 1811 р.).

1954 • Андрій Миколайович Лівицький, український політичний і державний діяч, міністр юстиції Директорії УНР (1919-20 рр.), голова Ради Народних Міністрів УНР (1920, 1922-26 рр.), 3-й голова Директорії УНР (1926-48 рр.), 1-й президент УНР в екзилі (1926-54 рр.). Пом. 69 років тому у 75 років (нар. 12 квітня 1879 р.).

1961 • Патріс Лумумба, заїрський революціонер, перший прем'єр-мінстр Демократичної Республіки Конго (1960). Пом. 62 роки тому у 36 років (нар. 2 липня 1925 р.).

1982 • Варлам Тихонович Шаламов, російський письменник, багаторічний в'язень радянських концтаборів ("Колимські оповідання"). Пом. 41 рік тому у 75 років (нар. 18 червня 1907 р.).

1991 • Олаф V (Олаф Глюксбург), король Норвегії (1957-91 рр.); син Хокона VII, батько Гаральда V. Пом. 32 роки тому у 88 років (нар. 2 липня 1903 р.).

1997 • Клайд Томбо, американський астроном, першовідкривач Плутона, колишньої дев'ятої планети Сонячної системи (1930). Пом. 26 років тому у 91 рік (нар. 4 лютого 1906 р.).

2007 • Євген Петрович Кушнарьов, український політик, глава адміністрації президента Леоніда Кучми (1996-98 рр.), глава Дніпропетровської облдержадміністрації (з 2000 р.). Пом. 16 років тому у 56 років (нар. 29 січня 1951 р.).

2007 • Арт Бухвальд, американський журналіст, фельєтоніст, лауреат Пулітцерівської премії (1982), письменник (Поки Рейган спав). Пом. 16 років тому у 82 роки (нар. 20 жовтня 1925 р.).

2008 • Боббі (Роберт) Фішер, американський гросмейстер, 11-й чемпіон світу з шахів (1972-75 рр.). Пом. 15 років років тому у 65 років (нар. 9 березня 1943 р.).