149-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 216 днів.
Іменинники - Георгій (Юрій, Єгор), Єфрем, Касьян, Лаврентій, Муза, Олександр, Федір. Міжнародний день миротворців ООН, Всесвітній день здорового харчування, в Домініканській республіці відзначають День матері, на Філіппінах - День прапора.
Головні події 29 травня
• Перший Валуа на престолі Франції, 1328 • Падіння Візантійської імперії, 1453 • Реставрація англійської монархії, 1660 • Підкорення Евересту, 1953
Всі події 29 травня
1108 - У битві біля Уклеса відбулась битва між християнськими військами Леона і Кастилії короля Альфонсо VI та мусульманськими військами альморавідів еміра Таміма ібн Юсуфа, в якій іспанці зазнали поразки і втратили сімох знатних вельмож, включаючи єдиного сина короля Санчо.
1328 - У Реймсі урочисто коронувався Філіпп VI, перший представник династії Валуа на французькому престолі. Його правління супроводжували династичні суперечки про правонаступництво, які зрештою привели до Столітньої війни з двоюрідним братом Філіппа королем Англії Едвардом III Плантагенетом.
1416 - Під Галліполі османський флот атакував венеційську ескадру і попри майже потрійну кількісну перевагу в дводенній битві був розбитий адміралом П'єтро Лореданом і втратив 15 галер та галеотів.
1453 - Під час оборони Константинополя від армії отоманських турків, очолюваної 21-річним султаном Мехмедом II, загинув 49-річний Костянтин XI Палеолог, останній візантійський імператор. Його голова була виставлена на іподромі, а тіло поховане з царськими почестями. Падіння Константинополя знаменувало припинення півторатисячолітнього існування Візантійської імперії. Грекам султан, який прийняв титул Цезар Риму, дарував права самоврядної громади всередині імперії, столиця якої була перенесена з Адріанополя в Константинополь. Багатьма істориками падіння Константинополя вважається датою закінчення епохи Середньовіччя.
1522 - Після кількох тижнів облоги війська Газі Хусрев-бега, правителя санжака Боснія, захопили Кнін, столицю королівства Хорватія. Центр протистояння османській агресії перемістився до Біхача.
1577 - У монастирі Бергер біля Магдебурга лютеранські богослови Якоб Андрее, Ніколаус Зельнеккер, Крістоф Кернер, Давид Хітреус, Андреас Мускулус і Мартін Хемніц підписали т. зв. «Формулу згоди», документ з 12 статей, що мав покласти край розколу в середовищі лютеран і об'єднати їх навколо нової церковної доктрини.
1606 - На престол Московського царства зійшов думний боярин Василь Шуйський із суздальської гілки Рюриковичів.
Нова історія
1660 - В Англії відновлено монархію, скасовану указом англійського парламенту від 17 березня 1649 року, - принц Карл Стюарт у день свого 30-річчя з тріумфом прибув до Лондона і став королем Англії, Шотландії та Ірландії. Основою його повернення до влади стала «Бредська декларація», в котрій він амністував прихильників Парламенту і визнавав церковні та економічні зміни, що відбулись в Англії з 1649 року.
1790 - Род-Айленд останньою з американських колоній Британії ратифікував конституцію і став 13-м штатом США.
1900 - Французький колоніальний адміністратор Еміль Жантіль заснував місто Форт-Ламі, яке у 1973 році було перейменоване у Нджамена, сьогодні - столицю Республіки Чад.
1900 - Американська компанія «Отіс» зареєструвала торгову марку «Ескалатор», яка з часом стала прозивним іменем всіх похилих конвеєрів у вигляді рухомих сходів, призначених для переміщення людей.
1913 - У Парижі в Театрі Єлисейських полях пройшла прем'єра балету Ігора Стравінського "Весна священна" у постановці Вацлава Ніжинського, яка закінчилась скандалом, - глядачі були настільки обурені музикою Стравінського, що освистали балет і не приділили належної уваги оригінальності та складності хореографії на тему язичницьких обрядів.
1928 - Фріц фон Опель на експериментальному автомобілі власної конструкції подолав рубіж швидкості в 200 км/год.
Новітня історія
1942 - В ході Другої Світової війни німецька армія під Харковом завершила оточення більш, ніж 250-тисячного угруповування військ Червоної Армії. Загалом втрати радянських військ в ході Другої битви за Харків становили більше 170 тисяч вбитими та 100 тисяч пораненими.
1948 - У ході арабо-ізраїльської війни Організація Об'єднаних націй санкціонувала розміщення на Близькому Сході миротворчих військ - це була перша миротворча місія ООН, на честь якої 29 травня відзначається як День пам'яті і скорботи для всіх миротворців ООН, які втратили свої життя.
1953 - Людина вперше здолала найвищу точку планети - на вершину Джомолунгми (8848 м) піднялись новозеландець Едмунд Персиваль Хілларі і шерп Норгей Тенциг. Новина про підкорення Евересту досягла Британії у день коронації королеви Єлизавети II, що дало привід пресі поширити домисли про присвяту альпіністського досягнення цій події. Тим не менш, Хілларі був посвячений у лицарі, а Норгей був нагороджений Георгіївською медаллю Великобританії і орденом Зірки Непалу.
1985 - У Брюсселі перед початком фінального матчу на Кубок європейських чемпіонів з футболу між італійським «Ювентусом» і англійським «Ліверпулем» британcькі болільники спровокували бійку з тифоззі і під натиском людей рухнуло бетонне огородження сектору. Трагедія на стадіоні «Ейзель» забрала життя 39 чоловік (32 італійців, 4 бельгійців, 2 французів та одног ірландця) і було поранено ще понад 500. Перенесений із-за цього інциденту на півтори години матч закінчився з рахунком 1-0 на користь «Ювентуса» (гол з пенальті забив Мішель Платіні). Після розслідування трагедії всі англійські клуби були дискваліфіковані на п'ять, а «Ліверпуль» - на вісім років (через рік після зняття дискваліфікації з інших клубів він був амністований). У 1995 році стадіон був повністю перебудований і названий «Стадіон короля Бодуена».
1990 - З третьої спроби Борис Єльцин обраний Головою Верховної ради РРФСР.
Наш час
1991 - 40 європейських держав, Європейський інвестиційний банк і Європейська економічна спільнота уклали угоду про створення Європейського банку реконструкції та розвитку - міжнародного фінансово-кредитниго інституту для надання допомоги країнам Східної Європи та Центральної Азії для проведення ринкових реформ, активного інтегрування економік цих країн у міжнародні господарські зв'язки. Сьогодні (2013) акціонерами ЄБРР є 64 держави світу (включаючи США та Японію), Європейська комісія та Європейський інвестиційний банк, а донорами - 29 держав, в тому числі і Україна.
1991 - Після 29 років 8 місяців і 4 тижнів закінчилась перемогою війна Еритреї за незалежність. За угодою з ефіопським урядом у квітні 1993 року в Еритреї був проведений референдум, за підсумками якого 24 травня країна офіційно була проголошена незалежною.
1992 - Компанія Apple продемострувала концептуальну модель кишенькового комп'ютера Newton, який, як виявилося пізніше, став найдорожчою і найневдалішою розробкою Apple.
1999 - Вперше за попередні п'ятнадцять років військових режимів президентом Нігерії стала цивільна особа - генерал у відставці і колишній президент Олусегун Обасанджо. Він пробув при владі до 2007 року, повторно перемігши на виборах 2003 року.
2003 - Форвард збірної України та італійського "Мілану" Андрій Шевченко, за чотири роки які провів в Італії, нарешті виграв свій перший трофей. У фіналі Ліги Чемпіонів "Мілан" у серії післяматчевих пенальті переграв туринський "Ювентус" з рахунком 3:2. Останній гол, який приніс перемогу "россонері" забив саме українець Андрій Шевченко, який разом із грузином Кахою Каладзе стали першими в історії колишнього СРСР гравцями, які вибороли найпочесніший європейський трофей.
2017 - 29-річний аргентинський нападник футбольного клубу «Барселона» та збірної Аргентини Ліонель Мессі вчетверте нагороджений «Золотою бутсою»: за підсумками сезону 2016/17 в чемпіонаті Іспанії він провів 34 матчі і забив 37 голів, набравши, 74 залікових очки.
Народились 29 травня
187 - 29 червня 226, Цао Пей, китайський поет і воєначальник, імператор царства Вей, засновник династії Цао Вей.
1630 - 6 лютого 1685, Карл II, король Англії і Шотландії Карл II (Карл Стюарт), король Англії, Шотландії, Ірландії (1660-1685 рр.); син Карла I, зійшов на престол після закінчення Англійської революції.
1692 - 16 червня 1752, Джозеф Батлер, англійський філософ-мораліст.
1759 - 27 січня 1806, Вільям Пітт, британський політик Вільям Пітт-молодший, британський політик; наймолодший прем'єр-міністр в історії країни (1783-1801, 1804-06 рр.).
1860 - 18 травня 1909, Ісаак Мануель Франсиско Альбеніс, іспанський піаніст, композитор ("Іспанська сюїта", "Іберія").
1874 - 14 червня 1936, Гілберт Честертон, англійський письменник Гілберт Кіт Честертон, англійський письменник ("Недовірливість отця Брауна", "Наполеон з Ноттінгхілла"), філософ ("Ортодоксія").
1868 - 30 березня 192, Абдул-Меджид, останній халіф з династії Османів (1922-24 рр.). 150 років з дня народження.
1880 - 8 травня 1930, Освальд Шпенглер, німецький філософ, історик ("Занепад Європи").
1903 - 27 липня 2003, Боб Хоуп (Леслі Таунз Хоуп), американський комедійний актор ("Дорога в Сінгапур", "Утопія", "Гонконг"), шоумен. 115 років з дня народження.
1917 - 22 листопада 1963, Джон Кеннеді, президент США Джон Фіцджеральд Кеннеді, 35-й президент США (1961-1963 рр.), перший і єдиний католик на цьому посту, перший президент США, що став лауреатом Пулітцерівської премії; убитий в результаті замаху, деталі й досі лишаються невиясненими.
1939 - Леонід Семенович Каневський, ізраїльський і російський актор ("Слідство ведуть ЗнаТоКи", "Діамантова рука").
1942 - Кевін Конвей, американський актор ("Швидкий і мертвий", "Геттісберг", "Хорошой коп", "Чужі гроші", "Райська алея").
1944 - Гельмут Бергер, німецький актор ("Проклятий", "Загибель богів", "Сімейний портрет в інтер'єрі", "Доріан Грей", "Хрещений батько: Частина 3").
1945 - Гарі Брукер, рок-музикант, співак (соло: "No More Fear of Flying", "Echoes in the Night"; Procol Harum: "Whiter Shade of Pale").
1953 - 3 січня 2008, Олександр Абдулов, російський актор Олександр Гаврилович Абдулов, російський актор театру і кіно ("Убити дракона", "З коханими не розлучайтесь", "Геній", "Некст"). 65 років з дня народження.
1954 - Сергій Петрович Головатий, український юрист і політик.
1956 - Латоя Джексон, американська співачка, модель, зірка "Playboy"; сестра Майкла Джексона.
1958 - Аннет Беннінг, американська актриса Аннет Беннінг, американська актриса ("Річард III", "Любовні справи", "Багсі", "Краса по-американськи"). 60 років з дня народження.
1959 - Руперт Еверетт, англійський актор Руперт Еверетт, англійський актор ("Інші хороші речі", "Закоханий Шекспір", "Одруження мого кращого друга", "Безумовне кохання").
1962 - 6 березня 2013, Андрій Володимирович Панін, російський актор театру і кіно ("Всесвітня виставка отруєнь", "Водій для Віри", "Сволота").
1967 - Ноел Галлахер, гітарист англійської групи Oasis.
1968 - Блейз Бейлі, вокаліст англійської рок-групи Iron Maiden. 50 років з дня народження.
1975 - Мелані "Scary Spice" Браун, англійська поп-співачка (Spice Girls).
Померли 29 травня
1453 - Костянтин XI, візантійський імператор Костянтин XI, останній візантійський імператор (1448-53 рр.), з династії Палеологів. 565 років років тому, в 48 років (нар. 8 лютого 1405 р.).
1500 - Бартоломеу Діаш, португальський мореплавець Бартоломеу Діаш ді Новаіш, португальський мореплавець, першим з європейців обігнув Африку з півдня, відкрив мис Доброї Надії і вийшов у Індійський океан. 518 років тому, в 49 років (нар. 1451 р.).
1814 - Жозефіна Богарне, імператриця Франції (1803-07 рр.), перша дружина Наполеона Бонапарта. 204 роки тому, в 51 рік (нар. 23 червня 1763 р.).
1829 - Гемфрі Деві, англійський фізик і хімік, один із засновників електрохімії; винахідник дугової лампи. 189 років тому, в 51 рік (нар. 17 грудня 1778 р.).
1979 - Мері Пікфорд, американська актриса Мері Пікфорд (Гледіс Луїс Сміт), американська актриса, зірка німого кіно, лауреат премії «Оскар» ("Кокетка" [1928-29]; "Бідна маленька багата дівчинка"). 39 років тому, в 87 років (нар. 8 квітня 1892 р.).
1982 - Ромі Шнайдер, французька актриса Ромі Шнайдер (Розмарі Магдалена Альбах-Ретті), французька актриса австрійського походження (Свідок убивства, Головне - кохати, Поїзд, Кривавий слід). 36 років тому, в 44 роки (нар. 23 вересня 1938 р.).
1994 - Еріх Хонеккер, керівник НДР (1973-1989 рр.). 24 роки тому, в 82 роки (нар. 25 серпня 1912 р.).
2004 - Штепсель (Юхим Березін), український естрадний артист, Народний артист УРСР (1961). 14 років тому, в 85 років (нар. 11 листопада 1919 р.).
2006 - Омелян Йосипович Пріцак, український історик, мовознавець, філолог-орієнталіст; засновник і довголітній директор Українського наукового інституту Гарвардського університету. 12 років тому, в 87 років (нар. 7 квітня 1919 р.).
2010 - Деніс Хоппер, американський актор Деніс Хоппер, американський актор ("Апокаліпсис сьогодні", "Повстанець поневолі", "Гігант", "Справжня любов", "Швидкість"). 8 років тому, в 74 роки (нар. 17 травня 1936 р.).
2017 - Мануель Норьєга, президент Панами Мануель Антоніо Норьєга, президент-диктатор Панами (1981-89 рр.). 1 рік тому, в 79 років (нар. 11 лютого 1938 р.).