Цей день в історії - 31 травня

Цей день в історії - 31 травня

151-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 214 днів. Іменинники - Андрій, Богдан, Давид, Денис, Іраклій, Клавдія, Олександра, Павло, Петро, Семен (Симеон), Фаїна, Федот, Христина, Юлія. Міжнародний день боротьби з тютюнопалінням, Всесвітній день боротьби з нерівністю, в Південній Африці святкують День Республіки, у Великобританії відзначають День весни.

Головні події

• Битва на Калці, 1223

• Фрідріх Великий — король Пруссії, 1740

• Південно-Африканський Союз, 1910

• Незалежність Південної Африки, 1961

• «Великі угоди» між Україною і Російською Федерацією, 1997

Всі події

455 - На 78-й день свого правління імператор Петроній Максим був схоплений розлюченими римлянами, невдоволеними його бездіяльністю перед загрозою захоплення Риму військами Гейзеріха, короля вандалів у Північній Африці. Максим був забитий до смерті камінням, після чого його тіло розірване на шматки і скинуте у Тібр.

СЕРЕДНІ ВІКИ

1223 - У битві на річці Калка спільні війська руських князів, під керівництвом Мстислава Романовича Київського, Мстислава Мстиславовича Галицького, Мстислава Святославовича Чернігівського, і половецького хана Котяна Сутоєвича зазнали нищівної поразки від монголо-татар, очолюваних полководцями Чингізхана Джебе Нойоном і Субедеєм Баатуром.

1380 - Між великим князем литовським Ягайлом і великим магістром Тевтонського ордену Вінріхом фон Кніпроде підписано Давидішковський договір, яким сторони домовилися про спільний ненапад і Ягайло погоджувався не перешкоджати Ордену воювати з його дядьком Кейстутом Гедиміновичем і його сином Вітовтом. Він став однією з причин першої громадянської війни у Великому князівстві Литовському.

1433 - У Римі на престол Священної Римської імперіїкоронований король Німеччини, Богемії, Угорщини і Хорватії та Ломбардії Сигізмунд, останній імператор з династії Люксембургів.

1578 - З англійського Гарвіча на чолі ескадри з 15 суден у свою третю експедицію відплив Мартін Фробішер, який мав заснувати постійне поселення на відкритій ним кількома роками перед цим території поблизц Гренландії.

НОВА ІСТОРІЯ

1740 - По смерті «фельдфебеля на троні» Фрідріха-Вільгельма I на престол Пруссії і Бранденбургу зійшов його 28-літній син Фрідріх II, який за 46 років свого правління домігся перетворення Пруссії на велику європейську державу.

1793 - Триденне паризьке повстання санкюлотів, очолюваних якобинцями, привело до вигнання з Конвенту депутатів-жирондистів і встановлення диктатури якобинців.

1859 - На башті Біг Бен у Лондоні запрацювали знамениті сьогодні чотири годинники, розміщені на висоті 54,9 метрів над землею. Вони мають циферблат діаметром 7 метрів, вкритий матовим склом, і стрілки довжиною 4,2 та 2,7 метри; об'ємні деталі годинників вкриті позолотою.

1862 - В ході Громадянської війни в США відбулась битва біля Севен-Пайнса (штат Вірджинія), в якій федеральна армія підступила до столиці Півдня міста Річмонд. Це перша битва у світовій історії, де були застосовані кулемети.

1868 - У парку Сен-Клу на околиці Парижу пройшла перша велогонка. На трасі довжиною 1200 метрів переміг англієць Джеймс Мур. Велосипеди в той час мали різні за розміром колеса, а до винайдення пневматичних шин залишалось понад 15 років.

1870 - Професор Едвард Джозеф де Смедт із компанії American Asphalt отримав патент на технологію виробництва асфальту («французьке асфальтне покриття»). Вперше його застосували в липні того же року на Вільям-стріт у Ньюарку.

1879 - В Берліні на Промисловій виставці відкрилась перша у світі електрична залізниця і продемонстровано в дії перший електропоїзд, сконструйований Вернером фон Сіменсом.

1891 - У Владивостоці за присутності майбутнього імператора Миколи II почалось будівництво Транссибірської залізничної магістралі, яка мала з'єднати Південний Урал з далекосхідними містами Росії. Будівництво було завершене в 1916 році.

1902 - Підписанням Ферінігінського мирного договору Великою Британією і Бурськими республіками Південної Африки закінчилась Друга Англо-бурська війна, що тривала три роки. Жорстокі дії британців, очолюваних лордом Кіченером, котрі спалювали ферми бурів та африканців і сотні тисяч з них зганяли до концентраційних таборів, змусили бурів, очолюваних Луїсом Ботою, скласти зброю. За умовами договору Оранжева Вільна Республіка і Трансвааль підпадали під британський протекторат. У 1910 на основі цих держав, а також територій Наталь і Мис Доброї Надії британці утворили нову державу — Південно-Африканський Союз.

1910 - Набув чинності прийнятий британським парламентом і підписаний королем Едуардом VII Акт про Південну Африку, за яким чотири колонії на Півдні Африки об'єднувалися в Південно-Африканський Союз, який увійшов до складу Британської імперії на правах домініону. Акт діяв понад півстоліття і був покладений в основу конституції незалежної Південно-Африканської Республіки.

1921 - Активісти анархістського робітничого руху Нікола Сакко і Бартоломео Ванцетті постали перед американським судом за звинуваченням у вбивстві і пограбуванні фабричного касира і його охоронця.

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ

1940 - Емігрантський уряд Бельгії оголосив незаконним акт про капітуляцію бельгійської армії, підписаний пронімецьким урядом у Брюсселі.

1946 - Постановою ЦК ВКП(б) і Ради Міністрів СРСР затверджено рішення колегії Міністерства авіаційної промисловості про створення Дослідного Конструкторського Бюро на Новосибірському авіаційному заводі й про призначення Олега Костянтиновича Антонова Головним конструктором. Улітку 1952-го року бюро Антонова переведене до Києва, де серійно вироблявся літак Ан-2.

1961 - Проголошено незалежність Південно-Африканської Республіки від Великої Британії. Її першим президентом став останній британський генерал-губернатор Чарльз Сварт, а пост прем'єр-міністра зберіг основний ідеолог політики апартеїду Гендрік Ферверд.

1974 - Сирія та Ізраїль підписали угоду про припинення вогню, створення буферної міждержавної зони та обмін полоненими.

1988 - Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила 31 травня Всесвітнім днем без тютюну (World No-Tobacco Day).

НАШ ЧАС

1991 - Перемогою союзної армії Фронту визволення Еритреї і Народного фронту визволення Еритреї завершилась 30-літня війна за незалежність від Ефіопії.

1992 - На Республіканському стадіоні у Києві відбувся фінал розіграшу Першого Національного Кубка України з футболу, участь у якому взяли 49 команд. Перемігши харківський «Металіст» з рахунком 1:0, одеська команда «Чорноморець» стала першим володарем кубка України.

1997 - У Києві Президент України Леонід Кучма та Президент Російської Федерації Борис Єльцин підписали «Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією», який разом з домовленостями про умови перебування російського Чорноморського флоту в Україні становив комплекс «великих угод», що врегулювали відносини між двома найбільшими колишніми республіками Радянського Союзу.

1997 - В Куала-Лумпурі на зустрічі семи держав-учасниць АСЕАН, до котрого входили Таїланд, Сінгапур, Філіпіни, Індонезія, Малайзія, Бруней і В'єтнам, прийнято рішення прийняти до складу асоціації ще три держави — Бірму, Лаос і Камбоджу.

2001 - В рамках європейського турне під назвою "Brand New Day" Стінг дав два концерти (31 травня і 1 червня) у Києві, першого міста, з якого співак почав свої гастрольні виступи.

2002 - У Сеулі відкрився 17-й Чемпіонат світу з футболу, який вперше проводився в Азії, одночасно в Південній Кореї та Японії. В турнірі брали участь 32 збірні, матчі відвідало 2 705 134 глядачів. Збірна Бразилії вп'яте стала чемпіоном світу, перемігши у фіналі команду Німеччини з рахунком 2:0.

2003 - У Парижі завершився останній рейс англо-французького надзвукового пасажирського літака «Конкорд». За 27 років регулярних і чартерних рейсів на 20 «Конкордах» було перевезено понад 3 мільйонів пасажирів.

2012 - Індійський гросмейстер Вішванатан Ананд переміг Бориса Гельфанда і вчетверте поспіль став чемпіоном світу з шахів.

2014 - Відеокліп корейського співака PSY на пісню "Gangnam Style" встановив новий рекорд YouTube — 2 мільярда переглядів.

Народились

1243 - 29 травня 1311, Хайме ІІ (Хайме Добрий), король Майорки (1276–1311 рр.) з Барселонської династії.

1469 - 13 грудня 1521, Мануел I (Мануел Щасливий), 14-й король Португалії (1495–1521 рр.) з Авівської династії. 550 років з дня народження.

1557 - 17 січня 1598, Федір I (Федір Іванович Романов), московський цар; син Івана Грозного, останній представник московської гілки династії Рюриковичів.

1819 - 26 березня 1892, Волт Вітмен, американський поет, публіцист, реформатор американської поезії ("Листя трави"). 200 роківз дня народження.

1857 - 12 лютого 1939, Пій XI (Акіле Ратті), 259-й Папа Римський (1922-39 рр.); підписанням Латеранських угод (1929) добився автономії Ватикану.

1887 - 20 вересня 1975, Перс Сен-Жон (Алексі Леже), французький поет ("Вигнання", "Вітри"), Нобелівський лауреат (1960).

1899 - 8 серпня 1994, Леонід Максимович Леонов, російський письменник ("Борсуки", "Піраміда"). 120 років з дня народження.

1923 - 6 квітня 2005, Реньє III (Реньє Грімальді), князь Монако (1949-2005 рр.).

1930 - Клінт Іствуд, американський актор, режисер, продюсер, лауреат премії «Оскар» ("Непрощений" [1992], "Крихітка на мільйон доларів" [2004]; "Жменя доларів", "Брудний Гаррі", "Грубий і недолугий").

1933 - 19 липня 1990, Георгій Іванович Бурков, російський кіноактор ("Калина червона", "Гараж").

1945 - 10 червня 1982, Райнер Вернер Фассбіндер, німецький театральний та кінорежисер ("Заміжжя Марії Браун", "Сум Вероніки Фосс", "Александрпляц", "Остерігайся святої хвойди"), сценарист, актор, оператор.

1947 - 25 вересня 1980, Джон "Бонзо" Бонем, англійський рок-музикант, ударник «Led Zeppelin».

1948 - Світлана Олександрівна Алексієвич, білоруська письменниця та публіцистка («У війни не жіноче обличчя», «Цинкові хлопчики», «Чорнобильска молитва»); лауреат Нобелівської премії з літератури (2015).

1950 - Том Берінджер (Томас Майкл Мур), американський кіноактор ("Взвод", "Снайпер", "Життя за життя", "Якщо звтра не наступить ніколи", "Геттісберг").

1955 - Володимр Борисович Кузьмін, поп-співак, композитор ("Две звезды").

1961 - Ліа Томпсон, американська актриса ("Право зберігати мовчання", "Назад у майбутнє", "Правильний хід").

1963 - Віктор Орбан, угорський політик, прем'єр-міністр Угорщини (1998—2002, з 2010).

1965 - Брук Шилдс, американська топ-модель, актриса ("Блакитна лагуна", "Сьомий поверх", "Потаємні мрії").

1976 - Колін Джеймс Фаррелл, ірландський кіноактор («Олександр»,«Телефонна будка», «Особлива думка», «Рекрут», «Поліція Маямі. Відділ моралі»).

Померли

1009 - Ібн Юнус, арабський астроном; автор астрономічних таблиць. 1010 років років тому, в 59 років (нар. 950 р.).

1594 - Тінторетто (Якопо Робусті), італійський художник з міста Венеція, представник пізнього венеціанського Відродження і маньєризму. 425 років років тому, в 76 років(нар. 29 вересня 1518 р.).

1740 - Фрідріх Вільгельм I (Фрідріх Вільгельм Гогенцоллерн), король Прусії, курфюрст Бранденбургу (з 1713 р.); за свою увагу до армії і всього, що з нею пов'язано, отримав прізвисько "фельдфебель на троні"; батько Фрідріха Великого. 279 років тому, в 52 роки (нар. 14 серпня1688 р.).

1809 - Франц Йозеф Гайдн, австрійський композитор, "батько симфонії", автор понад 100 симфоній і 80 струнних квартетів. 210 роківроків тому, в 77 років (нар. 31 березня 1732 р.).

1832 - Еваріст Ґалуа, французький математик, автор загальної теорії розв'язування алгебричних рівнянь. 187 років тому, в 21 рік(нар. 25 жовтня 1811 р.).

1926 - Федір Фердинандович Андерс, український інженер-конструктор, творець першого вітчизняного дирижабля. 93 роки тому, в 58 років (нар. 2 червня 1868 р.).

1970 - Террі Савчук, легендарний канадський воротар українського походження, один з кращих голкіперів за всю історію НХЛ, чотириразовий володар призу Везини як кращому воротарю ліги. 49 років тому, в 41 рік(нар. 28 грудня 1929 р.).

1996 - Тімоті Френсіс Лірі, американський письменник, психолог, відомий попагандист психоделічних препаратів. 23 роки тому, в 76 років (нар. 22 жовтня 1920 р.).

2009 - В'ячеслав Михайлович Невинний, російський актор (Бережись автомобіля, Не може бути, Небеса обітованні, Гараж). 10 років років тому, в 74 роки (нар. 30 листопада1935 р.).

2017 - Любомир Ярославович Гузар, Верховний Архієпископ Києво-Галицький Архієпископ і Митрополит Київський, єпископ Кам'янецький (2005-2011 рр.), кардинал Католицької Церкви; глава Української греко-католицької церкви (2005-11 рр.). 2 роки тому, в 84 роки(нар. 26 лютого 1933 р.).

Loading...