"Четвер, вечір. Що важливого?" - Тетяна Геращенко

"Четвер, вечір. Що важливого?" - Тетяна Геращенко

Бажаю здоров'я і дякую за день Захисникам України.
Вічна слава живим. Світла пам'ять полеглим.
*
Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга заявив, що останній обстріл Росією об’єктів української енергосистеми є черговим нагадуванням, що у Кремлі не думають про справжні мирні перемовини
*
Нафта падає на тлі зростання запасів бензину в США та очікування зустрічі ОПЕК+
*
Ізраїль і «Хезболла» обмінялися звинуваченнями в порушенні режиму припинення вогню на наступний день після початку перемир'я
*
Один з найвідоміших льодовиків Норвегії настільки зменшився у розмірі, що більше не буде видимий для туристів під горою
*
Адміністрація президента США Джо Байдена готує новий пакет озброєнь на суму $725 млн для України, пише Reuters 28 листопада із посиланням на двох офіційних осіб США. Президент прагне підтримати Україну перед тим, як залишити свою посаду в січні.
Ключові факти
За словами чиновника, знайомого з планом, адміністрація Байдена планує надати різну протитанкову зброю із запасів США, щоб стримати війська Росії, що наступають, включаючи міни, безпілотники, ракети Stinger і боєприпаси для високомобільних артилерійських ракетних систем (HIMARS).
Згідно з повідомленням, з яким ознайомилося агентство, очікується, що до комплекту постачання також увійдуть касетні боєприпаси, які зазвичай використовуються в ракетах системи керованого залпового вогню (GMLRS), що запускаються пусковими установками HIMARS.
За словами одного з чиновників, офіційне повідомлення Конгресу про пакет заходів може надійти вже у понеділок, 2 грудня. Вміст і розмір пакета можуть змінитися найближчими днями перед підписом Байдена.
Нещодавні оголошені пакети зазвичай варіювалися від $125 млн до $250 млн.
Сполучені Штати не експортували міни десятиліттями, і їх використання спричиняє суперечки через потенційну шкоду для цивільного населення. Хоча понад 160 країн підписали договір, який забороняє їх використання, Київ просив про них з того часу, як Росія розпочала повномасштабне вторгнення на початку 2022 року, і російські війська використали їх на передовій.
США очікують, що Україна використатиме міни на своїй території, хоча вона зобовʼязалася не застосовувати їх у районах, населених власним цивільним населенням.
Контекст
Президент США Байден, який допоміг провести кілька раундів військової допомоги через Конгрес та Пентагон, заявив, що для США дуже важливо продовжувати підтримувати Україну.
14 листопада радник з національної безпеки США Джейк Салліван заявив, що адміністрація Байдена має намір звернутися до Конгресу щодо виділення додаткових коштів Україні. За його словами, кошти необхідні, аби забезпечити Україні сильнішу позицію під час можливих переговорів із РФ.
15 листопада заступниця прессекретаря Пентагону Сабріна Сінгх заявила, що міноборони США щотижня надсилатиме Україні партії зброї, аби встигнути використати $7,1 млрд, що залишилися, до закінчення терміну адміністрації Джо Байдена.
26 листопада видання Politico з посиланням на документ Адміністративно-бюджетного управління Білого дому повідомило, що Байден таємно запросив у Конгресу додатково $24 млрд для допомоги Україні.
Наразі російські війська просуваються в Україні найшвидшими темпами з перших днів вторгнення 2022 року, за останній місяць зайнявши значну територію, стверджують аналітики та військові блогери.
Дональд Трамп 27 листопада призначив відставного генерал-лейтенанта Кіта Келлога, який представив йому план із припинення війни в Україні, спеціальним посланцем по Україні та РФ. Швидке припинення війни в Україні було однією з центральних передвиборних обіцянок Трампа, хоча він уникав обговорення того, як він це зробить.
*
Північна Корея готує нові постачання військ і ракет до росії, США закликають Китай втрутитися
КНДР уже поставила росії понад 18 тисяч контейнерів боєприпасів і супутнього обладнання, а також понад 100 балістичних ракет
*
Президент США Джо Байден заявив у телефонній розмові прем'єр-міністру Ізраїлю Біньяміну Нетаньягу, що після угоди про припинення вогню в Лівані тепер слід зосередитися на досягненні угоди про звільнення заручників і припинення вогню в Газі
*
Азія виграє від дешевшої канадської та мексиканської нафти, якщо Трамп запровадить мита
*
У США розпочали масштабне антимонопольне розслідування проти Microsoft
*
Виконавчий директор компанії Meta Марк Цукерберг провів у середу «рідкісну зустріч» з обраним президентом Дональдом Трампом, щоби налагодити стосунки після років напружених відносин та обговорити можливу подальшу взаємодію
*
Дональд Трамп зустрівся із Марком Цукербергом. Раніше він закликав посадити засновника Meta у вʼязницю
*
Американський мільярдер Ілон Маск та близький радник обраного президента США Дональда Трампа розкритикував нібито заклики до України, що лунають від адміністрації чинного президента Джо Байдена, дозволити мобілізацію до війська з 18 років
*
Американський мільярдер Ілон Маск та близький радник обраного президента США Дональда Трампа у середу назвав недемократичним розподіл повноважень між Єврокомісією і Європарламентом
*
Генерал-лейтенант у відставці Кіт Келлог, якого обраний президент США Дональд Трамп обрав на посаду свого спеціального представника з питань України та Росії, заявив, що готовий забезпечувати мир через силу
*
Майк Волтц, майбутній радник новообраного президента США Дональда Трампа з національної безпеки, останніми днями розглядає кілька пропозицій щодо припинення війни між Росією та Україною
*
Розвідка США вважає, що рішення Вашингтона дозволити Україні запускати американську зброю вглиб Росії не збільшило ризик ядерної атаки з боку РФ
*
Парламентська група дружби Канада-Україна обговорила безпекові питання - Порошенко
Лідер поліичної партії "Європейська солідарність" Петро Порошенко зустрівся в Оттаві з парламентською групою дружби Канада-Україна. Він повідомив про детальну та відверту розмову з усього спектру питань безпекового порядку денного, повідомляється на сайті "Європейської солідарності".
"Є розуміння того, що сьогодні безпека всього євроатлантичного простору залежить від перемоги над російським агресором саме в Україні", – написав Порошенко на сторінці у Фейсбук.
Він наголосив під час зустрічі, що всеохоплююча військово-політична та економічна допомога Україні має залишатися у топ пріоритетах канадської зовнішньої політики.
"Особливого значення така підтримка набуває напередодні головування Канади у Групі Семи у 2025 році та парламентських виборів у Канаді наступного року. Детально ознайомив канадських парламентарів із ситуацією на фронті і першочерговими потребами ЗСУ. На цьому етапі в пріоритеті далекобійні ракети, засоби РЕБ, дрони та сучасна підготовка українських військових підрозділів. Закликав канадських депутатів сприяти подальшому посиленню санкційного режиму проти росії та її союзників, щоб позбавити агресора ресурсів продовжувати війну", – пише Порошенко.
Він зазначив про особливу увагу щодо підтримки Канадою забезпечення членства України в НАТО, як єдиної дієвої гарантії безпеки України.
Раніше Петро Порошенко також зустрівся із депутатами та тіньовими міністрами від опозиційної Консервативної партії Канади і заручився підтримкою її ключових представників.
"Сьогодні ця опозиційна сила користується найвищим рівнем суспільної підтримки. Це важливо у контексті майбутніх парламентських виборів восени наступного року", – повідомив Порошенко.
Як повідомлялося, під час виступу на сесії Парламентської асамблеї НАТО у Канаді Порошенко закликав членів Альянсу дати Україні запрошення до членства і наголосив, що це буде правильною відповіддю Путіну на ескалацію.
*
Голова Світової координаційної виховно-освітньої ради Світового конгресу українців (СКВОР СКУ) Любов Любчик відвідала українську школу у столиці Австрії Free People School Educational Hub, яка працює у пʼятиденному режимі для українських старшокласників.
«Навчальному закладу лише третій рік, але це яскравий приклад того, як українці за кордоном не завдяки, а всупереч певним обставинам підтримують українську освіту та масштабують навколо себе україномовний освітній простір», – поділилася враженнями голова СКВОР.
За повідомленням, особливістю цієї української школи повного дня є можливість проживання учнів протягом навчального року. Це бордингова школа, школа-пансіон, і саме такого формату українських шкіл за кордоном одиниці.
Любов Любчик зустрілася з українськими учнями, які з початком повномасштабного вторгнення виїхали в Австрію і навчаються тут, поспілкувалася із засновницею, директоркою школи та педагогічним колективом про їхні освітні потреби та здобутки.
*
«Мого прадідуся вбили так само, як росіяни вбивають цивільних в Україні». Інтерв'ю з посолкою Канади
*
У Лондонському суді розпочався процес над трьома болгарами, обвинуваченими у шпигунстві на користь Росії, двоє з них визнали свою вину
*
У Великій Британії колишнього солдата визнали винним у зборі конфіденційної інформації для людей, пов'язаних з іранським Корпусом вартових ісламської революції, а також у зборі імен співробітників спецпідрозділів
*
Президент України провів телефонну розмову з прем’єр-міністром Великої Британії Кіром Стармером, у якій ішлося про потребу запрошення України до НАТО
*
Міграція до Британії знизилась на 20% після рекордного зростання
За попередніми даними Управління національної статистики Британії (ONS), чиста міграція до Великої Британії за рік, що минув до червня 2024 року, становила 728 000 осіб
*
Ексголова британської розвідки: це не «передвоєнна» ситуація, це «справжня війна» росії проти Європи
Керівники розвідувальних служб у Європі, США та Великої Британії схарактеризували росію як «здичавілу»
*
У четвер на пленарному засіданні у Страсбурзі Європейський парламент більшістю голосів ухвалив Резолюцію щодо посилення непохитної підтримки ЄС України проти агресивної війни Росії та зростаючої військової співпраці між Північною Кореєю та Росією: КНДР має вивести війська, а Росія - припинити ескалацію
*
Центробанки Східної Європи стали найбільшими покупцями золота на світовому ринку на фоні посилення напруженості через війну в Україні
*
Очільниця ЄЦБ Лагард закликала Європу «купувати американське», щоб уникнути торгової війни з Трампом
*
Європейські компанії планують запустити виробництво синтетичної нафти
*
Європейська комісія нібито пропонує скоротити персонал представництв ЄС по всьому світу з міркувань економії та підсилення стратегічно найважливіших посольств
*
Депутати Європарламенту закликають міжнародну спільноту вжити швидких і рішучих заходів у відповідь на тривожну ескалацію загарбницької війни Росії проти України - закликав надати Україні Taurus і більше Patriot на тлі "нової фази у війні"
*
Європейська рада сьогодні призначила за письмовою процедурою Європейську комісію на період з 1 грудня 2024 року по 31 жовтня 2029 року
*
У четвер Конституційний суд одноголосно ухвалив рішення звернутися до Центральної виборчої комісії з проханням перерахувати всі дійсні та недійсні бюлетені в першому турі президентських виборів
*
Румунське Постійне виборче агентство ініціює розслідування щодо фактів розміщення агітації на користь скандального переможця першого туру президентських виборів Келіна Джорджеску, який задекларував нульові витрати на кампанію
*
Заступник голови телекомунікаційного регулятора Румунії ANCOM Павел Попеску закликав призупинити роботу TikTok в країні до завершення розслідування державними установами щодо потенційних маніпуляцій на президентських виборах
*
Соціал-демократична партія Німеччини (СДПН) і ліворадикальний Альянс Сари Вагенкнехт (АСВ) у коаліційній угоді в Бранденбурзі залишили без змін суперечливі формулювання щодо війни в Україні та розміщення ракет США у Німеччині
*
Міністр фінансів Франції Антуан Арман заявив, що готовий піти на поступки щодо законопроєкту про бюджет на 2025 рік, щоб уникнути повалення уряду опозиційними партіями в найближчі тижні
*
Понад половина французів виступають за відставку уряду через запропонований ним проєкт бюджету
*
Голова Українського інституту національної пам'яті Антон Дробович розповів, що відомство у вересні звернулося до Інституту національної пам'яті Польщі з проханням надати список щодо бажаних місць пошуково-ексгумаційних робіт, але відповіді поки не отримало
*
У Фінляндії почнуть виробляти безпілотники для України
*
Литовська телекомунікаційна компанія Telia повідомила про те, що кабельне сполучення через Балтійське море було успішно відновлене у четвер, 28 листопада
*
Прем'єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон направив офіційний запит до Китаю з проханням співпрацювати у розслідуванні пошкодження кабелів у Балтійському морі
*
Естонські військові порушили питання про ризики будівництва морських вітропарків у Ризькій затоці, оскільки вони заважають військовому моніторингу місцевості
*
У Міністерстві оборони України озвучили результати проведених восени зустрічей і переговорів з країнами-партнерами про військову допомогу Україні у 2025 році
*
Турецький виробник наземних систем Otokar та румунська державна компанія Romtehnica підписали контракт вартістю майже 860 млн євро на постачання понад 1000 легких броньованих машин COBRA II для Міністерства національної оборони Румунії
*
Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус обгрунтував необхідність розгортання у Польщі німецьких комплексів Patriot потребою захистити важливий для допомоги Україні логістичний хаб
*
Німеччина готується тимчасово передислокувати свою систему протиповітряної оборони Patriot до Польщі
*
У четвер, 28 листопада, на авіабазі Збройних сил Литви в Шяуляї відбулась церемонія передачі повноважень, де французькі військовослужбовці і новий контингент військовослужбовців ВПС Італії розпочали місію НАТО з патрулювання повітряного простору країн Балтії
*
У Міністерстві оборони Молдови заперечили інформацію про те, що кілька ракет, якими Росія атакувала Україну вранці 28 листопада, заходили на цілі через територію Молдови
*
Міністр оборони Нідерландів Рубен Брекельманс 28 листопада повідомив про передачу Україні трьох пускових установок ЗРК Patriot
*
Фінська група оборонних та безпекових технологій Summa Defence Ltd у співпраці з українськими партнерами створює завод з виробництва безпілотників у Фінляндії
*
Очільник Бюро з нацбезпеки Польщі Яцек Севера вважає, що НАТО за теперішніх обставин не має розглядати відправку своїх військових на допомогу Україні
*
Командувач Військово-морських сил ЗСУ віцеадмірал Олексій Неїжпапа і представники промисловості Данії обговорили ключові напрямки співпраці, зокрема безпечне функціонування "зернового коридору", захист портової інфраструктури та створення сучасного флоту
*
Глава розвідки Німеччини - Росія готова до здійснення операцій у країнах Заходу, до війни з якими готується, без будь-яких засторог і обмежень. Якщо НАТО в таких випадках не задіє статтю 5 статуту, то зазнає провалу як оборонний альянс
*
В тимчасово окупованому Криму розвідники знищили російський радіолокаційний комплекс «Подльот», вартістю $5 млн
*
Унаслідок масованої ракетно-дронової атаки російських військ на Україну відбулися 12 влучань, в основному - в об’єкти паливно-енергетичного сектору
*
Війська РФ удень 28 листопада завдали авіаударів по Харкову та Харківському району
*
Російські війська проводять спроби зайняти позиції на островах у гирлі Дніпра, що на Херсонщині
*
Російські військові розстріляли п’ятьох захисників України, яких узяли в полон поблизу Новодарівки Пологівського району Запорізької області
*
Український оборонний завод замінить близько 24 тисяч неякісних 120-мм мін та посилить контроль якості продукції на всіх етапах виробництва після того, як у листопаді було виявлено нештатне спрацювання компонентів у боєприпасах
*
Російські загарбники проводять розвідку та підготовку до штурмових дій на Оріхівському та Гуляйпільському напрямках фронту
*
На сьогодні в місті Часів Яр Донецької області залишаються 302 цивільні особи, в Кураховому – 625 людей, які відмовилися евакуюватися
*
Сили протиповітряної оборони станом на 10:30 четверга, 28 листопада, збили 76 крилатих та три керовані авіаційні ракети, а також 35 безпілотників, якими росіяни з вечора атакували Україну
*
Станом на ранок ситуація на Куп’янському напрямку відносно стабільна, на Краматорському напрямку і напрямку Часового Яру кількість штурмів ворога знизилась, Сили оборони контролюють Курахове
*
На фронті минулої доби було зафіксовано 157 бойових зіткнень Сил оборони України з російськими загарбниками, найгарячіше на Покровському, Курахівському та Времівському напрямках
*
У Луцьку під час масованої атаки пролунали вибухи
*
У Миколаєві під час повітряної тривоги зранку у четвер, 28 листопада, було чутно вибух
*
У Чорному морі перебувають 14 ворожих кораблів, 4 з яких є носіями крилатих ракет «Калібр»
*
Уряди країн Північної Європи, Балтії та Польща домовилися про підтримку ОПК України
*
Військові, які вперше пішли в СЗЧ, зможуть повернутися на службу. Президент підписав закон
*
Німеччина постачатиме Україні безпілотники зі штучним інтелектом, які називають міні-Taurus
У рамках угоди між Міноборони та компанією Helsing передбачено постачання Києву 4000 таких дронів
*
Європейський Союз та Україна підписали меморандум про взаєморозуміння щодо надання макрофінансової допомоги на 18,1 мільярда євро за рахунок заморожених росактивів
*
Світовий банк затвердив $664 млн для України у межах проєкту в соціальній сфері INSPIRE
*
Україна отримала $235 млн від Японії на підтримку освіти та бізнесу
*
Італійський регіон Ломбардія підписав меморандум із Запорізькою областю щодо співпраці для відбудови регіону
*
Енергетики збільшили обмеження світла: вимикатимуть до 70% споживачів одночасно
*
До кінця доби будуть застосовувати три черги відключень світла одночасно – "Укренерго"
*
Норвегія й Німеччина виділяють €2 мільйони грантів на підтримку енергостійкості малого бізнесу
*
Росія атакувала об’єкти енергетичної інфраструктури: сотні тисяч людей без світла
*
Внаслідок масованої комбінованої атаки на енергосистему України пошкоджені енергетичні об'єкти у кількох областях. Продовжують діяти аварійні відключення
*
Ремонтні бригади енергетиків почали відновлювальні роботи після масованої атаки на інфраструктуру, забезпечуються резервні схеми живлення споживачів
*
Росіяни вчергове атакували об'єкти "Нафтогазу"
*
Атака на об'єкти "Нафтогазу" не вплине на надання послуг українським споживачам і клієнтам групи
*
На Донеччині у Краматорську фахівці замінили ділянку в декілька метрів газопроводу, яка була зруйнована черговою ворожою атакою
*
Укрзалізниця повідомляє про точкові знеструмлення
*
Президент підписав держбюджет України на 2025 рік
*
Марченко - З початку 2024 року станом на кінець листопада Державна податкова служба України перевиконала планові показники надходжень до бюджету на 48 млрд грн
*
Податковий закон підкорегують після підписання президентом. Марченко відкинув запровадження податків «заднім числом»
*
Українським морським коридором експортували 85 мільйонів тонн вантажів - АМПУ
Український морський коридор продовжує демонструвати свою ефективність та надійність, навіть у надскладних умовах війни
*
Рух транспорту через пункти пропуску на кордоні з Польщею нині відбувається вільно, проте ймовірність поновлення блокування кордону польськими фермерами залишається - ДПСУ
*
Цього тижня українські виробники отримали можливість підвищити ціни на цибулю високої якості до 12-17 грн/кг (0,29 - 0,41 дол./кг), що в середньому на 35% дорожче, ніж наприкінці минулого тижня
*
АМКУ розпочав антимонопольне розслідування через зростання цін на яйця
*
У Малинській громаді на Житомирщині в межах проєкту Програми розвитку ООН ECHO4SCHOOLS-UA: Build Back Better відновили п’ять навчальних закладів, пошкоджених внаслідок російських обстрілів
*
Із листопада 2022 року учасники програми "ВідновиДІМ" отримали понад 1 млрд грн грантів на відновлення багатоквартирних будинків, пошкоджених через російську агресію
*
У Запоріжжі на 80% виконані роботи з відновлення багатоповерхового будинку, в який у жовтні 2022 року влучила ракета
*
Громада Гостомеля власним коштом розробляє проєкт відбудови району військового містечка, що найбільше постраждав під час широкомасштабного вторгнення РФ. Орієнтовна вартість будівництва 1,5 мільярда гривень
*
Новоукраїнська міська рада у межах Програми з відновлення України, що реалізується за фінансування Європейського інвестиційного банку, перебудує та вдосконалить Новоукраїнську міську лікарню
*
Данські компанії допоможуть звести 10 будинків для великих прийомних родин у межах другої хвилі проєкту «Адреса дитинства» та відбудують дитячий творчо-спортивний центр у Бородянці на Київщині
*
"Укрзалізниця" незабаром представить концепцію зміни тарифу - Камишін
*
Мінвідновлення продовжить працювати з фокусом на регіональну політику
*
Продаж товарів у мережі "Епіцентр" зріс більш ніж на третину в перші дні акції "Чорна п'ятниця"
*
Райффайзен Банк очікує зростання ВВП України у 2025 р. на 4,9% за інфляції та девальвації по 8%
*
Програма воєнного страхування нерухомості під кредити Райффайзен Банку з квітня залучила 8 проєктів
*
Райффайзен Банк збереже лідерство в корпоративному сегменті та побореться за нього в роздробі - голова правління
*
Банківська система України замала, щоб потягнути левову частку відновлення - голова Райффайзен Банку
*
Профільний комітет ВР рекомендував ухвалити законопроєкт про підвищення акцизів на тютюнові вироби
*
На аукціоні «Земельного банку» передали в суборенду найбільшу ділянку. Переможна ставка сягнула 133 млн грн
*
Україна вичерпала квоту експорту кукурудзи до ЄС
*
Запозичення не було. Всеукраїнська рекламна коаліція опублікувала висновок щодо конфлікту між МХП та агенцією Vandog Agency
*
«Астарта» планує залучити $80 млн від IFC для будівництва заводу з переробки сої
*
Кількість айтівців в Україні та їхній медіанний дохід зменшилися майже на 2% – IT Research Ukraine
*
У третьому кварталі зросли активи фінансових компаній, ломбардів і страховиків ‒ НБУ
*
Імпорт легкових електромобілів до України оцінено у $989 мільйонів
*
Підприємства можуть забронювати працівника лише після трьох місяців його роботи
*
Будівництво Подільського мосту: посадовець КП отримав підозру через завищення вартості робіт
*
Мільйонна афера в Міноборони: викрито ексрадника та колишнього нардепа
Нацполіція викрила масштабну корупційну схему із закупівлі військової форми
*
На Харківщині ліквідували МСЕК – депутатка облради
Його персонал переведуть до обласної клінічної лікарні
*
Кіпр позбавив «золотих паспортів» Коломойського, Бахматюка, Григоришина. Politis оприлюднив список із 77 іноземних бізнесменів
*
Обвал рубля тисне на Банк Росії з вимогою різкого підвищення ставки

*******
Всі, всі, всі на корабель
*
Азія виграє від дешевшої канадської та мексиканської нафти, якщо Трамп запровадить мита
*
Обвал рубля тисне на Банк Росії з вимогою різкого підвищення ставки
*
Китайська компанія відмовилась збирати преміальні авто для російської влади
*
Гонконг планує криптоподаткові пільги для хедж-фондів та сімей мільярдерів
*
Обрив кабелів у Балтійському морі: китайське судно тягнуло якір понад 160 кілометрів
*
Кіпр анулював "золоті паспорти" 77 інвесторам, серед них бізнесмени з України та Росії
*
Фінська поліція завершує масштабне розслідування міжнародної справи, пов’язаної із телефонним шахрайством, до якого, ймовірно, були залучені данські угрупування
*
Премʼєр-міністр Грузії від партії влади "Грузинська мрія" Іраклій Кобахідзе заявив про відмову Тбілісі від ведення переговорів про вступ до Європейського Союзу "до кінця 2028 року"
*
Європарламент заявив, що через значні порушення парламентські вибори в Грузії повинні бути проведені повторно під міжнародним наглядом
*
Парламент Грузії, що працює без опозиції, у четвер затвердив уряд на чолі з прем’єр-міністром Іраклієм Кобахідзе
*
У керівній партії Грузії "Грузинська мрія" поки не визначилися, коли винесуть на розгляд заяви опозиційних депутатів щодо складання депутатських мандатів через невизнання ними результатів виборів
*
Кількість антисемітських інцидентів у німецькому Берліні за перші шість місяців 2024 року вже перевищила загальну кількість за весь минулий рік
*
Міністерство оборони Туреччини в четвер розкритикувало Республіку Кіпр після того, як її президент Нікос Хрістодулідіс підтвердив прагнення острівної держави до вступу в НАТО
*
Нелегальні мігранти знайшли новий спосіб перетину кордону з Білорусі до Польщі
*
У Данії залишили за ґратами громадянина Росії, затриманого у квітні за перевезення вибухівки і підозрюваного у підриві банкомата
*
Посла Росії у Німеччині викликали до МЗС у зв’язку з рішенням Москви вислати двох німецьких журналістів
*
З будівлі російського консульства в Познані триває виселення працівників і дипломатів – Польща наказала закрити диппредставництво до кінця осені
*
У Мазовецькому воєводстві Польщі сталась аварія за участю військової вантажівки, заповненою понад 20 військовими, одна людина у результаті загинула
*
Поліція Ісламабада заарештувала пакистанського телеведучого Матіуллу Джана, який висвітлював протести прихильників ув'язненого колишнього прем'єр-міністра країни Імрана Хана
*
Міністерство внутрішніх справ Казахстану порушило кримінальну справу через демонстрацію українського прапора на одному з вуличних екранів під час візиту російського диктатора Володимира Путіна
*
Міністр оборони Південної Кореї Кім Йон Хьон заявив, що розгорнуті в Росії північнокорейські військові з великою ймовірністю будуть використані як гарматне м'ясо на небезпечних ділянках фронту
*
Російський диктатор Володимир Путін підвищує інформаційну складову залякувань словами про «центри ухвалення рішень»
*
Російський диктатор Володимир Путін на саміті країн ОДКБ в Астані заявив, що ціллю ударів новими балістичними ракетами "Орєшнік" можуть стати "центри ухвалення рішень у Києві"
*
Бразильський реал упав до історичного мінімуму
*
У російській армії запровадили посаду «духовника командувача»
*
Число подій з літаками російських авіакомпаній у 2024 році досягло рекорду
За неповний 2024 кількість авіаінцидентів з пасажирськими літаками російських авіакомпаній перевищила показники попереднього року, досягнувши рекорду як мінімум за останні шість років. 161 інцидент за аналогічний період 2023 року.
З цих подій щонайменше 90 разів літаки поверталися в аеропорт вильоту або здійснювали екстрені посадки через виявлені технічні несправності вже у польоті. , виявлені на етапі передпольотної підготовки, не враховувалися, хоча їх, ймовірно, значно більше, зазначає видання.
Найбільше зростання аварійності зафіксовано у літаків Superjet 100. У 2024 році на ці лайнери припало 56 інцидентів - стільки ж, скільки і на літаки Boeing, яких у парку найбільших російських авіакомпаній майже вдвічі більше (188 проти 93 за даними Росавіації).
Найбільш поширеними несправностями є проблеми з двигунами (30%) та шасі (20%). Крім того, часто фіксуються збої в роботі гідросистем, гальм та навігаційного обладнання. за три місяці до цього встиг здійснити кілька вимушених посадок через технічних несправностей. Літак Airbus однієї з російських авіакомпаній, у якого в польоті відмовили автопілоти та система управління носовим колесом, повернули в експлуатацію вже через добу після інциденту.
Після початку війни в Україні російська авіація зіткнулася з безпрецедентними санкціями США, ЄС та інші країни закрили повітряний простір для російських авіаперевізників, а виробники Boeing та Airbus припинили постачання запчастин та технічну підтримку. Це змусило авіакомпанії перейти на «канібалізацію» - та використання деталей з перевищенням нормативних термінів експлуатації.
Міжнародна організація цивільної авіації (ІКАО) надала Росії «червоний прапорець» — знак низького рівня безпеки польотів, який окрім Росії мають лише три країни: Бутан, Ліберія та Демократична Республіка Конго. За прогнозами консалтингової компанії Oliver Wyman, до 2026 року російський авіапарк може скоротитися більш ніж удвічі.
*
"Все йде за планом". Путін закликав не панікувати через долар по 110 рублів
*
Регіони зіткнулися з нестачею ліків від розсіяного склерозу
*
Путін: РФ і Казахстан обговорювали збільшення постачання нафти до Китаю через Казахстан
*
Прибуток Русгідро за 9 міс впав у 2,4 рази через зростання фінансових витрат
*
Уряд збереже імунітет від мобілізації лише для силовиків та працівників оборонних підприємств
*
Трампу запропонували зняти нафтові санкції з Венесуели
*
Китай захопив майже 70% російського авторинку
*
У Росії запропонували вважати молоддю людей до 60 років
*
Газпром запланував зниження інвестпрограми на 2025 рік до 1,5 трлн. руб.
*
«Роскосмос» через брак грошей відклав політ космонавтів на Місяць
*
The Insider: Лондон Медведєв купив нову яхту у Великобританії через підставний фонд
*
Адвоката засудженого за держзраду журналіста Сафронова засудили до 7 років колонії у справі про військові «фейки»
*
Путін зажадав від губернаторів, щоб росіяни любили владу та народжували дітей
*
Уряд вимагатиме закуповувати кожен другий монітор у Росії, попри скандал з фіктивним імпортозаміщенням
*
Російські диверсії можуть змусити НАТО вдатися до колективної оборони
*
Число шлюбів у Росії впало до мінімуму за 18 років усупереч вимогі Путіна заводити сім'ї
*
Четвертий російський регіон обмежить продаж алкоголю
*
ISW: Російській армії знадобиться рік, щоб повністю захопити Донецьку область
*
Глава Мінпромторгу пообіцяв росіянам багатство через обвал рубля
*
Європейські країни почали готувати населення до холодної та гарячої війни
*
Президент Мексики: Мита Трампа знищать 400.000 робочих місць у США
*
ФСВП та судові пристави слідом за поліцією займуться зміцненням «традиційних цінностей»
*
Патріарх РПЦ закликав не боятися кінця світу у разі ядерної війни
*
Китайські акції ослабли на тлі зростання напруженості у торгівельних відносинах, цінової війни в автопромі КНР
*
Експортери зерна з РФ не візьмуть участь в оголошеній єгипетській Mostakbal Misr закупівлі пшениці та олії - Rusgrain
*
Російська академія наук почала масово затримувати випуск наукових журналів
*
«Працювати нема кому». Як Росія наближається до кадрового колапсу
«Сьогодні з самого ранку не вийшов на рейс автобус номер 7. Диспетчер повідомила, що його не буде, бо нема кому працювати», — написала в соцмережах наприкінці жовтня мешканка міста Каменськ-Уральський Свердловської області Ольга Слатіна.
Цей випадок — лише один із прикладів повсюдного впливу нестачі робочої сили, яка набирає обертів з того часу, як Москва розпочала спецоперацію в Україні в лютому 2022 року.
У Свердловській області розташовані десятки підприємств оборонно-промислового комплексу, включаючи Уралвагонзавод, що випускає, зокрема, танки.
За даними департаменту праці та зайнятості Свердловської області, на початок жовтня 2024 року потреба у працівниках становила 54.912 вакансій за чисельності безробітних 8.762 особи.
У Центральному федеральному окрузі, до якого належить Москва, справи ще гірші — повноважний представник президента РФ Ігор Щеголєв повідомив у вівторок, що в ЦФО на одного безробітного припадає дев'ять вакансій.
Про дефіцит кадрів як головну проблему російської економіки говорять бізнес та чиновники всіх рівнів, включаючи президента РФ Володимира Путіна. Для опису ситуації на ринку праці деякі чиновники та підприємці дійшли до визначень «катастрофа» та «колапс», а експерти попереджають, що нестача працівників наростатиме.
За майже три роки «спецоперації» кадровий голод у Росії досяг небувалих масштабів: безробіття знизилося майже вдвічі, вийшовши в жовтні на новий історичний мінімум 2,3%, а опитування підприємств, що проводяться Центробанком, фіксують безпрецедентно низьку забезпеченість працівниками за всю історію спостережень.
Посилений набір до збройних сил і залучення до оборонної промисловості відтягує і без того обмежений через демографічну ями персонал з цивільних підприємств, які не можуть змагатися з виплатами контрактникам, що постійно зростають, і зарплатами на підприємствах ОПК.
Компанії та регіони скаржаться на брак інженерів, лікарів, технологів, будівельників, слюсарів, електриків, механіків, водіїв та машиністів.
За даними Банку Росії, 73% російських підприємств зазнають кадрового голоду. Опитування Російського союзу промисловців та підприємців (РСПП) показує дефіцит персоналу у 82,8% компаній.
Потреба економіки РФ у працівниках у другому кварталі 2024 року досягла рекорду 2,714 мільйона осіб, підрахували минулого місяця експерти Вищої школи економіки (ВШЕ).
«Кадровий голод» перетворився на універсальний феномен, захопивши практично всі ланки економічної системи», — йдеться у доповіді заступника директора Центру трудових досліджень ВШЕ Ростислава Капелюшнікова.
ЧИННИК СВО
Відхід десятків тисяч працездатних громадян в армію та еміграція після початку «спецоперації» загострили і без того непросту ситуацію на ринку праці, спричинену поганою демографією, про яку фахівці попереджали ще десятиліття тому.
За оцінкою Капелюшникова, через мобілізацію та релокацію цивільний сектор міг втратити до одного мільйона працівників, або близько 1,3% робочої сили.
Представник кадрового агентства в Єкатеринбурзі сказала, що у Свердловській області велика просадка персоналу через «відправку на СВО»:
«Клієнти скаржаться, кажуть: у мене раніше працювало сто людей, а тепер мужиків як би немає».
Тільки разова виплата за укладення договору в Свердловській області становить 2,1 мільйона рублів, що майже 25 разів перевищує середньомісячну зарплату у Росії. У Москві одноразова виплата військовослужбовцю-контрактнику становить 2,3 мільйона рублів, а з урахуванням щомісячного грошового забезпечення - понад 5,2 мільйона рублів.
Водночас оборонний сектор активно наймає співробітників — перший віце-прем'єр Денис Мантуров повідомив про залучення за півтора року 520 тисяч росіян та близько 850 цивільних підприємств до випуску продукції для збройних сил.
«У тебе в регіоні стояв якийсь напівдохлий завод, випускав пружини амортизаторів для яких-небудь оборонних заводів, для танків, тягнув жалюгідне існування. А тепер на нього посипалися замовлення – потрібно багато пружин», – описує ситуацію джерело в одній із промислових компаній.
Співробітник однієї з компаній цивільного сектору в Татарстані сказав, що багато хто знаходить роботу в особливій економічній зоні Алабуга, де збирають безпілотники:
«Зарплата там у рази більша. Один знайомий, котрий працював так, розповідав, що навіть не може витратити ці гроші, бо постійно на роботі».
Оскільки держоборонзамовлення не виконати не можна, а скарбниця не скупиться на оборонні витрати, підприємства ОПК нестримно збільшують чисельність працівників, і припиниться це лише тоді, коли скоротиться попит на військову продукцію, сказав на початку листопада гендиректор Челябінського ковальсько-пресового заводу Андрій Гартунг.
Скорочення поки що не передбачається. Заступник голови Ради безпеки Дмитро Медведєв минулого тижня під час відвідин Уралвагонзаводу пообіцяв його співробітникам «багато роботи».
«У галузях ОПК обмежень немає — вони отримали шалене фінансування, тож можуть підвищувати заробітні плати.
і переманювати працівників. У цивільних галузей обмеження це витрати. Якщо вони стають позамежними, ви не можете більше підвищувати зарплату», — сказала професор географічного факультету МДУ Наталія Зубаревич.
НЕДОКОМПЛЕКТ
Дефіцит робочої сили є актуальним для всіх регіонів Росії, йдеться в огляді ринку праці Headhunter. За даними Superjob, кількість вакансій загалом за два роки зросла в 1,7 раза, а в промисловості — у 2,5 раза. Найгостріше брак відчувається у виробничих та логістичних компаніях, сфері послуг та IT.
Абсолютним антилідером є будівельні організації, пише ВШЕ: індекс кадрової вразливості у другому кварталі досяг максимального значення за весь період проведення досліджень з 2000 року, збільшившись до 2023 більш ніж удвічі.
Кадровий голод у будівельній галузі призводить до зростання розцінок на монтажні роботи і згубно впливає на процеси: збільшуються терміни та страждає на якість, сказала директор з персоналу компанії Головбуд Лідія Катаскіна.
«У нас питання стоїть: брати новий проект чи не брати, ми його, в принципі, зробимо чи не зробимо? Не тому що грошей немає, а взагалі люди будуть, щоб прийти на будівництво попрацювати?» - сказав у листопаді директор уральської девелоперської компанії Група Голос Сергій Пахомов.
За оцінками голови Мінсільгоспу Оксани Лут, 2023 року з агропромислового комплексу Росії пішло близько 200.000 осіб, що становить 3,3% від загальної чисельності працівників АПК.
Дефіцит персоналу в сільському господарстві негативно позначається на всьому ланцюжку — від обробітку ґрунту та посіву до збиральної кампанії, що в кінцевому рахунку відбивається на якості врожаю та його безпеки, йдеться у дослідженні групи компаній Б1 та Національної асоціації сільгосптоваровиробників ІнтерАгроТех.
Нестача робочих рук змушує компанії знижувати вимоги до співробітників — дедалі більшу роль на виробництві відіграють недостатньо кваліфіковані кадри, що знову ж таки позначається на якості, зазначають експерти близького до уряду Центру макроекономічного аналізу та прогнозування (ЦМАКП).
«У кожній галузі на першому місці кадровий голод – конкуренція за кадри, необхідність підвищувати витрати на робочу силу. А її фізично немає», - говорив минулого тижня голова РСПП Олександр Шохін.
Голова верхньої палати парламенту Валентина Матвієнко скаржилася на «серйозний недокомплект кадрів» органів внутрішніх справ, який, за даними МВС, за два роки виріс удвічі, склавши на початок листопада 173 800 осіб, або 18,8% штатної чисельності.
«Один дільничний працює за чотирьох, за десятьох. Про яку якість роботи, який правопорядок можна говорити, у тому числі у питаннях міграції, поширенні наркотиків та інших?» - сказала Матвієнко.
ПРИВЕДИ ДРУГА — ОТРИМАЙ ГОТІВКУ
Внаслідок конкуренції за співробітників та перегонів зарплат прискорюється інфляція. Високі зарплати стимулюють більше витрачати та брати кредити, активізуючи споживчий попит, що змусило Центральний банк підвищити ключову ставку до рекордного рівня за 20 років.
Через зростання витрат компанії гальмуватимуть інвестиції та скорочуватимуть бізнес, попереджають аналітики. Чиновники та підприємці вже сигналізують про зниження інвестиційної активності в Росії, покладаючи провину на високу ключову ставку; ЦБР заперечує, що проблема у дефіциті кадрів.
Рейтер опитав десяток компаній будівельного та виробничого секторів щодо проблеми нестачі робочої сили. Крім підвищення зарплат підприємства намагаються утримати співробітників шляхом збільшення соцпакетів та бонусів, залучають до роботи студентів та школярів, залучають програмами «наведи друга — отримай кешбек».
Компанії також говорять про готовність роботизувати виробництва, проте, як зазначав Центробанк, проблеми з постачанням імпортного обладнання через санкції можуть стати на заваді автоматизації.
Голова Мінекономрозвитку Максим Решетніков цього місяця закликав регіони активніше залучати на роботу молодь, пенсіонерів та людей з обмеженими можливостями, а також зняти законодавчі обмеження на понаднормову роботу.
Вирішувати проблему дефіциту кадрів шляхом припливу мігрантів влада не поспішає. Зі складнощами при залученні іноземних працівників зіткнулися дві третини компаній, багато хто скаржиться на введену владою заборону на наймання мігрантів, випливає з опитування РСПП.
Голова банку ВТБ Андрій Костін сказав у вівторок, що без мігрантів російська економіка «дихати не буде» — «легко їх вигнати, але працювати треба комусь».
Касаткіна з Головбуду повідомила, що після відтоку працівників із Середньої Азії компанія розглядає варіанти залучення персоналу із Південно-Східної Азії.
БУДЕ ГІРШЕ
Конкуренція за робочу силу продовжиться, демографічна ситуація почне покращуватися лише ближче до кінця десятиліття, йдеться у листопадовому дослідженні Superjob, яке прогнозує посилення дефіциту кадрів у промисловості наступного року.
«На середньостроковому горизонті забезпеченість кадрами погіршуватиметься внаслідок завершення пенсійної реформи та відтоку частини трудових ресурсів у зв'язку з проведенням СВО, перш за все, через зростання числа контрактників. У більш віддаленому майбутньому високо можлива актуалізація негативних демографічних трендів», - писали влітку експерти ЦМАКП.
Дефіцит лікарів у Росії в найближчі п'ять-сім років може збільшитися до 40-45% із нинішніх 25,7%, прогнозує омбудсмен у Красноярському краї Марк Денисов.
За оцінками Капелюшникова, у найближчі десятиліття чисельність зайнятих може знизитися на 5–10 мільйонів у той час, як практично всі потенційно значущі джерела поповнення робочої сили вже вичерпані, включаючи мігрантів.
«Активізація трудової міграції, навіть якщо вона станеться, навряд чи виявиться значною. Навіть приріст частки трудових мігрантів у загальній кількості зайнятих на 1-2 відсоткові пункти не зможе компенсувати втрати в робочій силі, які очікуються в найближчі десятиліття», — вважає Капелюшников.
За оцінкою влади, російській економіці до 2030 року додатково знадобиться 2,4 мільйона зайнятих у обробних виробництвах, транспортуванні, охороні здоров'я та соціальному обслуговуванні, науково-дослідній діяльності та IT.
«Ми поки не розуміємо, звідки ми їх братимемо. Ми тепер усі віримо, що нас врятує штучний інтелект, бо що нас може ще врятувати?!» - сказав у червні віце-прем'єр Дмитро Чернишенко.
*
FOCUS-Дефіцит літаків стримує апетити російських авіапасажирів
*
У Росії різко подорожчає побутова техніка через обвал рубля
*
ЦБР: Інфляція за підсумками 2024 р. прагне верхньої межі прогнозу - 8,5%, не виключено перевищення - ІФ
*
Норнікель бачить 5-10 тонн додаткового попиту на паладій у Китаї за рахунок нових продуктів вже з 2026-2027 р.
*
ВТБ: Ми всі недооцінюємо обсяг кредитів, нечутливих до ставки
*
У МЗС Росії пообіцяли привести США в стан «тремтіння і оторопи» через підтримку України
*
Глава Мінекономіки РФ звинуватив у падінні рубля сильний долар та нові санкції
*
Інфляція в Росії встановила рекорд із квітня 2022 року
*
Виробництво сталі в Росії звалилося на 15%
*
Прибутки російських компаній обвалилися до мінімуму за два роки
*
Кіпр позбавив громадянства сімох російських мільярдерів та членів їхніх сімей
*
Сальдований прибуток підприємств РФ у вересні впав майже в 4 рази р/р
*
Зростання інвестицій у РФ у 3 кваврталі 2024 р. сповільнилося до 5,1% р/р
*
ВТБ поки не переглядав прогнози через послаблення рубля, чекає на його стабілізацію - фіндиректор
*
ЦБ вирішив подвоїти продажі юанів із резервів, щоб утримати карбованець від обвалу
*
ЦБР вирішив призупинити купівлю валюти до кінця року, збільшивши її пропозицію на ринку
*
Тихої ночі та скорішої Перемоги нам всім