Глобалізація Бронзової Доби. Частина 2.

Глобалізація Бронзової Доби. Частина 2.

Рамзес все і написав, власне на Рамзеса всі і посилаються. 8 рік правління Рамзеса у версії три. 1178 до нашої ери десь. Місце дії дельта Нілу та Середземноморське узбережжя. Єгипет знає що є проблеми, хети зникли, Угарит пав, на Кіпрі вторгнення. Атака йде як морем, так і ордою по суходолу. Тупо орди з волами, кибитками, жінками та дітьми.

То хто то був? А хєр його знає. Тупо коаліція всіх та нікого. Найбільш відомі мабуть пеле(с)шет. Їх вважають тими самими філістимлянами, яких потім євреї з Палестини(земля філістимлян) погонять. Але чогось вони у єгиптян зображуються з типово егейськими мечами(Naue II). Мабуть вони з Кріту, або Кіпру, або Пелопонесу. Або ще звідки. Якщо це філістим, то вони потом оселяться в сучасному Ізраїлі, загалом з себе нічого не представляють і мабуть не представляли на момент вторгнення. 

Другі це шардана. Думають що з Сардинії(або потім пішли туди), де нічого потужного на той час не було. Відомі були ще до всього цього. Відомі були тим, що єгиптяни брали їх найманцями у свою армію. І Рамзес взяв, війна то була складна. 

Треті це шекелеш. Хто такі невідомо. Можливо родичі шардана. 

Далі це денен або дануна. Не треба думати про данців, вони б не доплили, вікінги тут з’являться через дві тищі років. Тут скоріше мова про якихось данайців, тобто вони або з Анатолії(де хети) або прям з Мікенської Греції. Але це не Мікени. 

Далі ще треш(назва така), можливо це етрускі. Є ще вешеш. Про них нічого не відомо. Є ще ескі. Можливо це також грекі, бо назва схожа на ахейців. 

Ну то мож все ж такі греки там гібридну операцію під чужим флагом провернули? Та ні, в той самий час вони там всіх бусіфікували у армію, бо у самих проблеми були. Відправити кудись величезну армію, в той час коли тобі торба? Не найкраща ідея, бо треба плисти через хетів, а там гайки кажуть. Та і атака методом переселення не схожа на сплановану операцію розвиненої цивілізації. 

І всі інші пишуть так само. Якісь незрозумілі тіпи, не Мікени, не хети, не єгиптяни, не ассирійці. Тупо пруть зі всіх сторін, і морем, і суходолом. Причому їх так багато і усюди, що той же Угарит відправив армію комусь роздати люлей, але сам опинився під атакою іншої юрби. І гайки. І все це за півсторіччя, тупо одномоментно насправді з урахуванням відстаней. Просто нагадаю вам що Велике Переселення Народів, яке поховало Римську імперію, тривало дві сотні років. А передумови до нього складалися ще пару сотень років після закінчення античного кліматичного оптимуму(потепління закінчилося та почалася заваруха). І найголовніше був регіон з якого всі ці народи переселялися. Тобто вони збоку прийшли. А тут у розвиненому регіоні якісь зайві люди з’явилися і за півсторіччя всьому торба. Тупо тіпи в тапках закидали ДЕКІЛЬКА найрозвиненіших цивілізацій епохи, а всім іншим вломили так, що всі дуже довго оговтувались. Без осадних засобів, без професійної армії та розвиненої цивілізації. І весь регіон скинули у прірву, в яку самі і провалилися. І тому самі нічого не побудували. 

Корочі, всю цю юрбу племен назвали народами моря. І сказали що напад народів моря і призвів до Катастрофи Бронзової Доби. 

Ну окей, скажете ви. Народи моря. Може це пірати, які не просто пірати, а цілі піратські держави? Розіжралися під час глобалізації, як Китай, і давай плисти вдовж ланцюгів постачання до всіх бенефіціарів бронзового банкету? Культури та виробництва ніякого, воювати вміють, кораблі є. 

Ну можливо. Але проблема в тому, звідки тоді піхотна атака у вигляді переселення? Тактика піратів проста, це рейд. Пограбували порт і домів. З чого вони будуть кудись гнати своїх жінок та дітей? Та і як вони синхронізували свої дії? Радіозв’язку нема. Вождів десятки, племен сотні, родів тисячі, як всім цим керувати? А керувати треба, бо ніфіга собі експансія, а карт то нема. Сьогодні туди, завтра сюди, через два роки ще кудись. Можна сказати, що пірати дали кораблі і тупо висадили чужу армію. Але Рамзес пише саме про величезні морські битви. Тобто це був не просто десант в режимі до побачення. 

Відомо що викликало раніше масові переселення без появи потужних держав, типу монголів. Це зміни клімату. Але вони ж не бувають настільки швидкі та травматичні. Для прикладу Рим. Кліматичний оптимум закінчується десь за двісті років до нашої ери. І десь там посеред Євразії починаються неврожаї, в смислі стада випасаються погано і хтось кудись починає переселятися, що запускає процес переселення інших, а так через 500 років гуни вторгаються у Причорномор’я. Тут так просто на пляше, чисто по часу, пізній бронзовий оптимум закінчується у 1250 до нашої ери десь. 

Ну і Велике Переселення Народів це континент, це Євразія. А тут жеж море, в ньому риба є завжди, тим більше, якщо мова йде про народи моря, які корабель не тільки бачили, а й будували самі. Їм то навіщо кудись рухатися? Вони тут в комфорті жили до розвитку цивілізації, жили б і після її зникнення. Пертися за пів відомого світу, брати штурмом міста в режимі «в посадці нікого нема» зі списом в руках і жінками в обозі, тільки тому, що землеробство стало на 25% складнішим за останні сто років і в раціоні тепер буде більше риби? Не смішить. 

І головніше, якщо проблема була суто на морі, якщо це пірати, то як фінікійцями вдалося зробити колонізацію? Нагадую, навпростець через море плавати ще не вміють. Тільки вздовж узбережжя. Тобто мимо того самого Єгипту який там пірати осадили. Або мимо хетів, у напрямку Іспанії мабуть. Ну поплавай коли ТАКІ пірати у морі. Якщо ти у фортеці від них захиститися не можеш, то як це зробити на морі? Ніяк. 

Для всього цього є пояснення. Складне. Все вищеописане було. І зміни клімату. І можливо виверження якихось вулканів. І переселення внаслідок тих змін. І поступовий занепад торгівлі. І експансія оцих племен з незрозумілим походженням, і експансія фінікійців, які воювати не бажали, а просто лахали подалі, вони мають однакову природу. І пірати. І звісно боротьба наддержав між собою була. Той жеж Рамзес не відразу помер, він там у Палестині ще нормас начудив. 

Але на мою думку, головною проблемою стало те, що глобалізація спіткнулася. Не сталося ніякої ВЕЛИКОЇ події. Не було ніякої великої імперії збоку, яка всіх нагнула, а потім їй помстився хтось і вона сама зникла. Не було ніякої координації племен, і хетів гнули одні, а єгиптян інші, можливо ті кого нагнули у попередньому акті. Це був саме некерований колапс. Дуже складна глобальна система, та яку той світ утримувати тривалий час не міг, просто спіткнулася, і все що раніше давало розвиток стало тягарем. Економічну аналітику та біржі не вигадали ще, не було тіпів, які поясняють проблеми майбутніх звітних періодів. І проблемою стало те саме олово. Не головною, але однією з важливих. 

Олово їде аж з Британії і треба башляти всім на шляху? Це не проблема, бо на виході націнка така, що ти король. Якісь пірати бажають занадто багато? Ну відправимо флот захищати наші інвестиції. Спалимо села, захопимо полон, вб’ємо всіх чоловіків у селищах на три переходи морем від того місця яке визначили як піратське лігво, а інших загоним у гори та ліси. Потопимо всі кораблі, та спалимо всі дерева до яких дотягнемося, щоб не будували нові десятиріччя. Людство вміє в геноцид, та і регіон такий, що досі тим розважається регулярно. Пірати просять нормальні гроші, і за ці гроші ще й гарантують, що від точки А то точки Б ніхто і слово кривого не скаже нашим кораблям? Ну ок, заплатимо, це дешевше ніж флот ганяти. А ще заплатимо щоб єгиптян торбілі, якщо зустрінуть. Треба ж захищати інвестиції. 

Олово йде суходолом з Таджикистану та Афганістану? Не знаємо де це, але пофік. Скажи що платимо норм, і нехай відправляють побільше. Диверсифікація це важливо. Бо он там Мікени на Британію сіли і ціни ломлять офігієш. Хети сидять на олові? Ну давай проти них воювати. Відправимо тіпів корочі, наших мікенських, міцних, Ахіллеса оцього, нехай там Трою якусь нагнуть, я тобі кажу епос буде зашибісь! Привід треба? Ну давай скажемо, що вони чиюсь дружину вкрали. Або не вкрали, а вона сама. І Рамзес у версії два такий, нє, давай братан ще посперечаємося кому там Сирія, якої ще нема, башляє з бронзи. Мита там куди йдуть, треба ж щось робити, я тут наддержава, хулі. Епоса не буде, ми тут не грекі якісь, ми про прості речі. Але про перемогу напишу так, що ти закачаєшся. І написав. 

Отак і побудували, геноцидами та експансією, війнами та торгівлею, дипломатією та експедиціями дуже потужний, але дуже крихкий і перший в нашій історії глобальний світ. В окремому регіоні. Перша об’єднана економіка, ну там де хоч якась цивілізація була, а не там де вона зараз є. Буквально всі хто щось вміли у відомому світі були у схемі. Уявіть собі відстань від Британії до Месопотамії в ті часи. І хтось жеж доплив до тіпів у яких бронзи завались, бо олова завались. І доповів куди треба і став там місцевим Ілоном Маском. 

Бонусом десь ліси на горах перетворилися на пустелю. І ті люди вміли всрати екологію, бо фараон нормас платить за кедри і тому рубали куди паде око. Поколіннями. Остаточно Левант на пустелю перетворило людство. Хтось два покоління будував іригацію, а хтось за одну війну все знищував і пустеля йшла вперед. Десь глобалізація була геноцидом, буквальним знищенням, а десь дуже сильно зростало населення. А переписів ще нема. Давай, матінко, народжуй майбутніх воїнів та побільше. І ще більше, бачиш як фінікійці та хети башляють за супровід караванів та їжу. Ну і за жінок під час стоянок. Давай, матінко. Бо так буде завжди. 

А потім сталося це. Дякую невідомим васянам в тапках за миттєве захоплення Угарита. Ось черговий лист про те, що звітний період крадеться усмішкою хижею.

«Немає олова на місці. Я послав його [агента] у всі кінці, але він не може його знайти. Якщо ти знайдеш хоч трохи — прийшли нам». Ну це Угарит, в них свого і не було ніколи. Така собі бронзова біржа пополам з Шанхаєм тих часів. 

Хети знали, що олово у них закінчується, можливо в той момент всі запаси вже й вичерпані. Як я казав, оброблення заліза не від гарного життя з’явилося. Саме тому олово шукали багато де. І аж до Афганістану. Караванний маршрут від хетів до Бадахшану у сучасному Афганістані це 4000 кілометрів по пердям світу. І все це йшло через посередників, які ж одночасно то друзі, то вороги, і ще питання що гірше. Через Вавилон(який вже повиздихав), через ассирійців, через когось ще. І на кожному етапі мита, війни, кордони і всяке таке інше. Вони там не дураки були, і тому пробували і інші домішки замість олова, і вигрібали мишʼякову бронзу, у відкладеннях все дуже чітко просліджується. Ну і на залізо плигали, але це так складно і такий гемор. І олово стає дипломатичним даром. І у хетів, і у єгиптян. Олово. Не золото. 

Ну і на це все накладається те саме похолодання. Я чому кліматичний скептик, тому що потепління завжди у минулому то гарні часи, а як похолодання, то торба прям. Пізнє бронзове похолодання це 1250 рік до нашої ери. Початок. Саме по собі похолодання це пофіг в цьому регіоні, бо я ж кажу, що море є. якщо б чисто проблеми з землеробством у цьому регіоні були, то їх би вирішили. 

Але під час похолодання опади зменшуються драматично. Посуха тривалістю у десятиріччя. Іригація, яку ще й війни знищують, не відновляються, бо нема з чого. І все це працює назад. Угарит пише, що не тільки олова нема, а ще й їжі. У Рамзеса страйки та бунти через нестачу їжі. Голодують ремісники та навіть держслужбовці. У Ханаані та Сирії скорочення орних земель травматичне, селяни полишають селища, вони тупо зникають, всі кудись втікають. Той самий Вавилон беруть у 1155 році до нашої ери штурмом(!) війська держави Елам, а це як раз Іран. Хтось таки пройшов по шляху олова до бенкету, але то вже коли катастрофа Бронзової Доби по факту сталася. 

І хто знає там, навіщо насправді Елам напав на Вавилон. Може були об’єктивні причини. Міграційний тиск якихось племен на Елам(майбутні мідяни чи перси) чи посуха та голод серед підмандатного населення. А може була стара ідея фікс вивезти статую головного бога Мардука з храму Есагіла у Вавилоні. Бо так жреці сказали. А може просто вважали, що Вавилон слабкий, і Елам дійде до нього за три дні. І дійшов. І статую вивезли. 

І ось ти сидиш у централізованій державі і барижиш бронзою. Але олова нема і ціни на нього ломлять капець. Десь там у Євразії, про яку ти не знаєш нічого, посухи та проблеми. Там війни і торгівельні шляхи зникають, бо тупо проїхати неможливо. Каравани не доходять. І олово не доїжджає, а його прям потрібно багато, бо у тебе все побудовано на виробництві предметів з бронзи. У тебе самого населення страйкує, бо їжі нема, і треба вже з металурга перетворюватися на рибалку. 

Фортецю з товстенними стінами складно брати ззовні. Захекаєшся, тим більше коли на стінах мотивована піхота. Камінець зверху ламає і драбину нападника, і його хребет. А от якщо ти не маєш чим заплатити гвардії, бо тобі ремісники бабки не платять, бо олова(і не тільки) нема, то тут вже й питання, а твоя це все ще гвардія чи ні. Тим більш що родичі гвардійців вже сказали йому, що тут жити неможливо, посуха та неврожаї задрали, і вони збирають манатки та звалюють кудись ще. Ну і от тут гвардієць такий у роздумах, що можна тебе виставити, зняти залишки бабла(йому вистачить), і чухнути з родичами кудись, де є майбутнє. Бо здається тут його нема і скоро місто перетвориться на пастку, да і прилеглі землі, де родичі живуть, також хтось захопить. Бо володар жеж всім не платить, а сусіди такі, що їм тільки дай привід. Налетять, села з родичами попалять, і домів. А родичі на той час це святе. І тут володар гвадійцю каже, що хлопці, важкий період і треба затягнути пояси. Ну він і затягне пояс. У володара на шиї. І тут вже пофік, якої товщини в тебе стіни. І як багато бабла. І що нема наддержави, яка проти тебе воює. 

Бонусом пірати питають, так а де каравани, братан? Раніше було три за місяць. Тепер один. І башляєш ти саме за каравани, а їсти хочеться завжди. Хто винний, ти скажи, отець, ми всіх вставимо. Та ніхто не винний хлопці, то так економічна ситуація складається. Аридність там, посуха, і загалом вичерпання родовищ. Корочі, ситуація така склалалася, йди нахєр, пан пірат, не до тебе зараз. І йде той пірат з перемовин сумний, бо людей в нього вже дофіга, матінка народжувала як просили, а роботи для них нема. І нічого ж не зробиш, бо флот у бронзових васянів такий, що тільки рипнісь, тут тобі і глина. І йде пірат у бронзовий бар хильнути перед від’їздом домів. А там такий же сумний гвардієць горе заливає. Ну і домовились. Пірати людей підкинуть у потрібний час, а ви там пояси затягнете. У когось на шиї. І ворота відкриєте. Прибуток з половини. 

Ну і виставили місто. Гвардійці з родичами на тапкі у далекі далі, кажуть у Єгипті взагалі пофік, які опади, там Ніл є. Неправда звісно, але інтернетів нема і перевірити складно. А пірати домів, бо ще на півроку вистачить награбованого. А це місто то важливий логістичний хаб у схемах інших поважних людей. І в них такі самі проблеми були і раніше, а тепер рейт їх проблем став ікс два. 

Проходить півроку, пірати вже здобич доїли і треба знову щось робити. Ну пірати по навколишніх сілах поплили і кажуть хлопці, копати землю то добре і ловити рибу ще краще. Але давайте з нами в похід, і візьмемо на меч одне місто. Є метод, бачиш які ми красиві і ти такий будеш, ось тих тіпів пограбували, знатна заруба була. Кораблі є, і ще нових побудуємо. От вже й десант ікс три. Далі пірати в Мікени і до селян. Бажаємо здоровʼя, хлопці, сьогодні ми грабуємо не вас, а от тих тіпів з міста. Та ну як їх пограбуєш, ти то місто бачив? Там стіни такі - ти крякнеш на них збиратися. Є метода пацани, давайте у день Д та у час Ч ви нам дасте своїх мисливців за подвійну долю здобичі. Здобичі з міста, яке вас грабує з дідів прадідів. Всім справедливо дамо. Ну ок, давай. А далі до чергових гвардійців з такими самими проблемами. 

І так далі. І далі. І дали. І ще дадуть. Просто глобалізація спіткнулася. І все що вона будувала почало працювати проти неї. Ну вже тепер знаєте, як це буває. Кому свобода слова, а кому і пропаганда. Кому система стримувань і противаг, а кому і медовий на посаді Президента США. 

І відразу все зрозуміло у Катастрофі Бронзової Доби Стає. Міцні фортеці? Так вони ззовні міцні, а не всередині. Діти тих людей, які відчиняють ворота, потім на береги Єгипту висадяться. Як народи моря. Торгівля прибуткова як капець? Так з неї жило багато людей і так довго, що після того як ця торгівля спіткнеться, ці всі люди прийдуть і запитають - а де МОЄ? Вони вже нічого іншого не вміють і навчатися не будуть. І всі ці народи моря, вони жити будуть з награбованого і шукати будуть, що ще пограбувати, бо минулого раз вийшло норм. І до всіх цих народів додадуться всі, хто постраждали у попередньому акті масового пограбунку. І будуть, відповідно, тіпи в тапках нізвідки у чисельності товарній. Так дофіга, що всі здивуються, але вже пізно буде. 

І навіть з Рамзесом все зрозуміло. Ну навалу-то ти відбив, питань нема. І ще там повоював. Полководець я грєбу, кожа як у бога. Та ти богом і є. Але тут питаннячка до економічного становища та неврожаїв. Ситуація така, каже фараон, озеро Вікторія не наповнюється і розливи Нілу не альо. Нє, падажжі братан, про те озеро ми дізнаємося вже за часів Наполеона. А зараз ти бог і обранець богів, якщо ситуація погана, так ти поганий бог. Давай, ми тобі голову відріжемо і якось там інакше жити станемо, може буде краще. З новим богом з людини. В нас так точно буде краще життя. Там далі твій син буде, він проправить недовго, і далі його син і ще менше, корочі ми тут все вирішимо. Йди нахєр. 

Ось так камінчик за камінчиком і розвалили всю глобалізацію. 

Бо здається, що глобалізація це міцна та кремезна штука. Хєр ти її завалиш, дивись які тіпи за нею стоять. Якісь астрономічно багаті люди, у палацах посеред величезних міст за товстими стінами. У них величезні армії і величезні флоти, як торгівельні, так і бойові. В них технології. В них розвиток. В них храми та писемність. В них бухгалтерія. В них право, перше право в історії. В них порядок. 

Але насправді це всьо фігня. Глобалізація дуже крихка штука. Це складні та довгі торгівельні маршрути, які дуже дорого утримувати. Це складні технології, які потребують різних ресурсів з різних місць. І всі ці ресурси треба звідкись доставляти і робити це РЕГУЛЯРНО. А це кораблі, охорона, порти та стоянки. Це дипломатія і домовленості. А ще глобалізація це багато людей, яких треба банально кормити. Десь там у Євразії хтось вирішив повоювати, через свої причини, він і не проти вашої торгівлі. Тільки ваша торгівля стала. На рік. А може на два. А може на п’ять, війни то різні бувають. 

Глобалізація це домовленість купи людей спільно працювати над складними речами на великих відстанях. При цьому переважна більшість людей, які ту глобалізацію забезпечують, її НЕНАВИДЯТЬ. Ненавидять щиро, але зробити з чим нічого не можуть. Поки все йде норм, звісно. Ремісники не люблять податки та мита. Торговці не люблять володарів, які нічим не ризикують, а знімають собі найкраще. Пірати не люблять багатих торговців, які дивляться на них як на лайно. Землевласники-аристократи не люблять ремісників за високі ціни на знаряддя, не люблять торговців за ціни на пурпур та папірус, і володарів за необхідність давати людей в армію. Володарі не люблять один одного, а іноді і свої синів та прямих родичів, бо перевороти ніхто не відміняв. Кожному здається, що інший наварює більше, а ризикує та працює менше. Ну і ще десь селяни, невідомі племена на островах у стані родоплемінного строю, відомі племена на теренах Євразії, лісоруби, шахтарі, рибалки і прочі працівники. На цих взагалі всім плювати. Поки все йде норм.

А потім щось починає йти не норм. Навіть не тут, у середині цієї глобалізації, а десь на краю світу. За межами відомої вам географії навіть. Серед народів, про які ви не чули. У Месопотамію переселялись халдеї, арамеї, касити і мабуть багато хто ще. Бо у вас там кажуть життя айс, також так бажаємо. 

Ціла купа рішень цілої купи людей може призводити до дивних наслідків, які дуже і дуже складно передбачити. А може і неможливо передбачити в принципі. 

Кліматичні зміни після закінчення пізньої бронзи це поступове пониження температури на 1,5 градуси за двісті років. Всього. Але ці зміни, саме в цьому регіоні, припали на етап найвищого розвитку цивілізацій за тривалий час. Цей розвиток був створений за рахунок побудови дуже складних систем виробництва(як для того часу) і дуже великої та складної торгівлі(по всіх мірках до моменту відкриття Америк мабуть). Сама ВИСОТА цього розвитку і складність та протяжність логістичних маршрутів і стали проблемою, яка призвела до катастрофічного знищення всіх надбань декількох розвинених цивілізацій. Бо глобалізація тільки здається потужною в той момент коли вона працює. А от коли вона ламається, стає зрозуміло яка вона була крихка. Крах складної системи логістики призвів до необхідності технологічного розвитку ще десь. Людство переповзло у Залізну Добу. 

Я тут це все написав не для того аби захистити бідну сучасну глобалізацію. І не для того аби вас змусити ту глобалізацію якось захищати. Як ви бачите крах глобалізації це прям історичний процес, на нього впливає багато факторів, акторів і навіть сама наша планета разом з Сонцем. 

Не хотів я і сказати, що будь яка катастрофа(якщо виживемо звісно), призводить людську цивілізацію до якісного розвитку іншими шляхами. Просто раніше людство себе ПО СПРАВЖНЬОМУ знищити не могло. Тепер мабуть вже може. Тому ризики набагато вищі. Як для окремих людей, так і для цивілізації загалом. НЕ те щоб не було чого боятись.

 Я хотів вам сказати наступне. 

1.   Глобалізація крихка. Якщо створення вашого телефона або ноутбука потребує роботи десятків тисяч людей у двадцяти країнах, це крихка система. Диверсифікація рятує від проблем у окремих країнах, але у випадку глобальних негараздів одні проблеми потягнуть за собою інші. І рухне все. Глобальні кризи жодна глобалізація перемогти не може, бо у випадку глобальної кризи проблеми глобалізації працюють проти самої глобалізації. І майже все що було надбанням стає тягарем. Від промисловості і до географічного розташування. 

2.   Розвиток людства не є поступовим, саме тому, що будь-яка технологія після появи працює в напрямку здешевлення та підвищення ефективності. І простіше знайти Британію і там якихось тіпів з оловом, аніж почати працювати з залізом. Розвинута технологія масово доступна та дешева, і тому затуляє сонце для паростків нових технологій. Саме тому дуже часто великі війни ставали приводом для розвитку, бо на війні не вистачає нічого і треба щось видумувати. Якщо хтось, ну скажімо якийсь євангеліст примусового розвитку людства, це розуміє, він буде заганяти людство у глобальну кризу цілеспрямовано. У вас треба забрати все, аби ви захекались щоб отримати щось нове. І були раді хоча б цьому. 

3.   Цілеспрямовано створити глобальну кризу насправді не дуже складно. Треба просто вибити те на чому глобалізація тримається і зупинити зростання економіки та торгівлі. Далі люди все зроблять самі. Для цивілізацій Бронзової Доби це було олово, їжа та демографічна стабільність. Олово не зникло повністю, як і їжа. Їх кількість просто перестала зростати. Або їх вартість стала захмарною для сталого розвитку. В нас ситуація дещо складніша звісно, але Катастрофа Бронзової Доби і не була чиєюсь метою. 

4.   Передбачити наслідки зламу глобалізації неможливо. Як у випадку цілеспрямованого демонтажу, так і у випадку стихійного. Бо система настільки складна, що ніхто точно не знає що і на чому тримається. І тим більше неможливо передбачити реакцію мас людей та окремих потужних гравців. 

5.   Ми не можемо навіть бути впевненими, що хтось ламає поточну глобалізацію цілеспрямовано. Навіть якщо нам здається, що ми впевнені, ми можемо помилятися. Справа саме у ЗАХМАРНІЙ СКЛАДНОСТІ системи для ПОТОЧНИХ механізмів керування, контролю та обробки інформації. Навряд чи Трамп бажає стати Президентом США, який занурив свою країну у занепад. Дуже сумнівно, що голови величезних корпорацій бажають опинитися у світі, де ті корпорації застарілі(як торговці оловом та виробники бронзи), саме через глобальну геополітичну кризу, або, наприклад, через зміну глобальних юридичних практик. Вони щось інше планують, вони чогось іншого бажають, але впевнено передбачити наслідки своїх дій і дій інших гравців вони не можуть. Просто нема такого механізму, ну в глобальному сенсі. Вам можуть дати сценарний та математичний аналіз наслідків такий, можуть сякий, це правда. Але якщо сам механізм керування не здатний обрати з цих сценаріїв більш вірний, це і є ситуацією, коли складність системи більша за її можливість проаналізувати саму себе. Демократія, нагадаю, найгірша форма правління, за винятком усіх інших, які коли-небудь випробовувалися. Може нам потрібна буде якась нова. Але перед цим буде криза і як результат занепад. 

Історія вчить тому, що вона нікого нічому не вчить. Аналогії нічого не доводять та не спростовують. Така у нас там крихка глобалізація, як у Катастрофі Бронзової Доби, чи не така вам ніхто не скаже. Схоже що аналогічно, але висновки з цього можна зробити будь-які. Ось я зробив такі. Цінність їх мабуть не дуже висока.

Це просто роздуми про те, як легко можна втратити щось, що здається непохитним та міцним. Бо воно не є непохитним, і не є міцним, а є просто складним. І тому крихким.