"ГОЛОВКОМ РОЗПОВІВ ПРО ДРОНИ" - Дмитро "Калинчук" Вовнянко

"ГОЛОВКОМ РОЗПОВІВ ПРО ДРОНИ" - Дмитро "Калинчук" Вовнянко

Головнокомандувач ЗСУ генерал Сирський підвів підсумки року і повідомив, що окупанти втратили за цей рік 421 тис. рил убитими та пораненими. Проекти Deep State i War Mapper додають, що потягом року окупанти захопили 2800 кв. км. і це приблизно як три Києва. Враховуючи що під час визволення Києва у 1943 р. Червона армія втратила вбитими і пораненими 118 тис осіб (за даними українських істориків), можна сказати що за рівнем втрат Росія цілковито вийшла на рівень Другої Світової війни. Насправді - навіть перебільшила.

Але очевидно, цього всього недостатьно. Бо ворог продовжує перти вперед і його треба зупиняти. Тому дуже цікави наступні дані.

Генерал Сирський повідомив, що поставки дронів до ЗСУ зросли у 19 разів, а кількість вражених цілей зросла у 3,7 рази. У ці цифри я готовий повірити цілковито. Але з нюансами, про які генерал Сирський не згадав.

Зростання надходження дронів у 19 разів не означає що у певному підрозділі ЗСУ не було дронів, а тепер їх стало зразу 19. Це означає, Що раніше їх було умовно 40, але всі вони були волонтерські. А зараз їх 19 державних, а решта...

Треба розуміти. Найчисельніша позиція серед дронів це ФПВ-дрони. Їх треба от просто нереально багато. Минулого року ФПВ у ЗСУ були, але кількість волонтерської складової серед них тяжіла до 100%. Цього року ситуація ніби як покращилася. Ніби як - тому що на державні дрони з фронту йде чимало нарікань, але солдатська кмітливість в поєднанні з умілими руками роблять дива. Що майстерні з виробництва й переробки ФПВ існують в частинах у великій кількості, вже ні для кого не секрет.

Але враховуйте. У перший рік вторгнення забезпечення ЗСУ безпілотниками не витримувало критики - я весь рік пролітав на суто волонтерських бортах, і на моїх очах екіпажі "Лелек" збирали на полях упавші "Лелеки" аби зібрати з трьох одну. Вже минулого року ситуація із забезпеченням дещо покращилася, цього року стало ще краще. Але.

Дронів на фронті все одне критично бракує. Бо в ці роки стали з'являтися роти і батальйони ударних БПЛА, які потребують безпілотників всіх типів - і розвідницьких (коптери і літаки) і ударних (ФПВ і "баби-яги"). Все це потребує техніки у великих кількостях.

Депутат Ірина Геращенко (ЄвроСолідарність) щойно повідомила, що потреби ЗСУ в дронах задовольняються лише на 54%. 54% - держава, а решта...

Власне саме тому ЄвроСолідарність вимагає аби 55% коштів військового ПДФО надходили на рахунки бригад, аби ті самі закуповували собі техніку - прямо у виробників. Аби бригади просто мали кошти на це. Як розумієте, пропозицію ЄвроСолідарності не чують.

І отут питання вже стає руба.

Я цілком погоджуюся, за неповних три роки Україна здійснила грандіозний ривок у справі розвитку безпілотників. На фронті існують пілоти ФПВ на рахунку в яких цілі ворожі роти. Вже були випадки коли підрозділи БПЛА вибивали ворога з позицій і тримали їх протягом певного часу, при чому на позиції не заходив жоден піхотинець. Вже є прогрес в галузі наземних дронів - маємо випадок коли наземні дрони спільно з БПЛА захопили ворожий ВОП і утримали його.

Я дещо сумніваюся, що ЗСУ готові зараз використовувати дрони як взагалі окремий род військ. Але в поєднанні дронщиків, піхоти, артилерії і танків результати можуть бути карколомні.

Проблем дві. Це забезпечення підрозділі технікою (воно найбільш кричуще) і правильна організація роботи підрозділів. Бо вибачте, це ідіотизм, що ми мусимо навчати пілотів поводитися обережно не тільки над ворожою територією, а й над своєю - бо координація, як би сказати м'якше... Потрібна координаці служб РЕР, РЕБ та ППО. Потрібна розвідка ворожих РЕБів. Потрібно насичувати свої підрозділи засобами РЕБ - аби прикрити їх від ворожих дронів.

А в нас (і це не секрет) виникають ситуації коли безпілотчиків забирають у піхоту - бо піхоти нема. Але змагатися по піхоті - це шлях у нікуди. Ми не маємо людей у такій кількості як Росія.

Тому у 19 і в 3,7 разів - це добре. Але треба більше. І це проблема не тільки військових.