Обраний президент Дональд Трамп балотувався під гаслами ізоляції США від зовнішніх конфліктів, як от війна Росії проти України. Але останніми днями він запропонував агресивніший підхід до зовнішньої політики.
Спочатку він пожартував про Канаду як додатковий штат США. Згодом він погрожував повернути контроль над Панамським каналом. Він також повернувся до бажання свого першого президентського терміну - володіти автономною данською територією Гренландія, яка не продається.
У своєму різдвяному дописі Трамп повторив ці заклики.
Він "привітав" прем'єр-міністра Канади Джастіна Трюдо, назвавши його "губернатором" Канади, яка може стати ще одним штатом США.
"Якби Канада стала нашим 51-м штатом, їхні податки знизилися б на понад 60%, їхній бізнес негайно подвоївся б у розмірі, і вони були б під військовим захистом, як жодна інша країна в світі", - написав він.
Він також звернувся до "народу Гренландії, яка потрібна Сполученим Штатам для цілей національної безпеки". За його словами, гренландці "хочуть, щоб США були там, і ми там будемо!"
Навряд чи США візьмуть під контроль будь-який із цих регіонів. Але ці заяви можуть свідчити про те, що гасло Трампа "Америка в першу чергу" передбачає "гру мʼязами" супердержави за межами її кордонів заради інтересів США.
У неділю Трамп заявив на конференції консерваторів в Аризоні, що Панама стягує з американських кораблів "дуже несправедливу" плату за використання однойменного каналу.
Взявши на себе відповідальність за будівництво каналу на початку 20-го століття, США передали повний контроль над ним Панамі в 1970-х. Але цього тижня Трамп заявив, що якщо "обкрадання" не припиниться, він вимагатиме повернення каналу США – хоча він не уточнив, яким чином.
Трамп додав, що не хоче, щоб Панамський канал "потрапив у чужі руки", і, зокрема, згадав Китай, який має значні інтереси в цьому водному шляху.
Згідно з даними, другим за величиною користувачем Панамського каналу після США є Китай. Він також має великі економічні інвестиції в країні.
У 2017 році Панама розірвала дипломатичні відносини з Тайванем і визнала його частиною Китаю, що стало великою перемогою для Пекіна.
Панамський канал необхідний не лише для торгівлі США в Тихому океані, каже Вілл Фріман, науковий співробітник з латиноамериканських досліджень у Раді з міжнародних відносин. У разі будь-якого військового конфлікту з Китаєм він знадобиться для переміщення американських кораблів та інших активів.
Він також згадує часті коментарі Трампа про несправедливе ставлення торгових партнерів до США, а також обіцянку новообраного президента різко підвищити мита на іноземні товари, зокрема на китайські.
За словами Фрімана, скарги Трампа на транспортні збори, схоже, відображають його погляди на торгівлю.
Президент Панами Хосе Рауль Муліно заявив, що канал і прилегла територія належать його країні й так буде й надалі.
Трамп і Гренландія
Минулими вихідними Трамп заявив у дописі в соціальних мережах, що США "вважають, що володіння та контроль над Гренландією є абсолютною необхідністю" з міркувань національної безпеки та глобальної свободи.
США мають у Гренландії космічну базу Пітуфік. Ця територія багата природними ресурсами, зокрема рідкоземельними мінералами, і має стратегічне місце для торгівлі, оскільки світові держави прагнуть розширити свою присутність за Полярним колом.
Як стратегічну можливість цей регіон розглядає зокрема й Росія.
Трамп висунув ідею придбання Гренландії в 2019 році, під час свого першого президентського терміну, але вона так і не була реалізована.
Прем'єр-міністр Гренландії Муте Б. Егеде відповів на останні коментарі Трампа цього тижня: "Ми не продаємося і не будемо продаватися".
Тим не менш, Трамп продовжив робити провокаційні заяви у соцмережах.
Наприклад, у Truth Social в акаунті Трампа з'явилося зображення американського прапора, встановленого посеред Панамського каналу.
Його син Ерік Трамп опублікував на X зображення, на якому США додають Гренландію, Панамський канал і Канаду в онлайн-кошик для покупок Amazon.
Обіцянки використати могутність Америки на її користь допомогли Трампу провести дві успішні президентські кампанії.
Цю тактику він використовував під час свого першого президентства, погрожуючи митами та розгортанням "озброєних солдатів", щоб змусити Мексику посилити кордон зі США.
Схожі методи Трамп може використати, коли обійме посаду 20 січня.
Тим часом Данія оголосила про величезне збільшення витрат на оборону Гренландії через кілька годин після того, як Трамп повторив своє бажання придбати цю арктичну територію.