Якщо вам здалось, що нічних дискотек стало менше – вам не показалось. І не через комендантську годину під час війни. Виявилось у всьому світі народ все менше йде в нічні загули з алконаркотою. Молодь стає все здоровішою. На графіках видно як у 12 з 15 крупних міст світу зменшилась кількість клубів, що закриваються після 3 ночі. І як збільшилась кількість тих, що закриваються до 10 вечору.
В общім, з новим роком))) Я з Мурсульом теж по-домашньому планую звернення президента і олівьє)))
Хто вбив рейв? Нічні танці переживають глобальний занепад
Новорічні гуляки, які зустрічали 2025 рік на 35-годинній вечірці, стануть останніми, хто вийде на танцпол клубу Watergate, культового берлінського закладу, який став останньою жертвою clubsterben - смерті клубу.
«Дні, коли Берлін був наводнений відвідувачами, що полюбляли клуби, закінчилися», - йдеться у прощальній заяві керівництва клубу. Співвласник Watergate звинуватив у закритті клубу тиск витрат, зниження туризму, зменшення ентузіазму покоління Z та зростання кількості музичних фестивалів.
Тиск, що призвів до закриття Watergate, лежить в основі тенденції, яка трансформує нічні столиці від Берліна до Барселони і від Мельбурна до Нью-Йорка: незважаючи на стрімке зростання популярності танцювальної музики, відвідувачі клубів закінчують свої вечори раніше.
Згідно з аналізом подій на сайті Resident Advisor, проведеним Financial Times, частка клубних ночей, що тривають після 3 години ночі, скоротилася в 12 з 15 міст світу в період між 2014 і 2024 роками.
«Люди можуть виходити на вулицю лише на стільки годин, - каже Лутц Лейхсенрінг, співзасновник міжнародної консалтингової компанії VibeLab, що спеціалізується на нічних розвагах. «Існує велика конкуренція між нічними та денними заходами».
За словами Лейхсенрінга, власники закладів часто зачиняють свої двері раніше, щоб заощадити на витратах, оскільки дохід від продажу напоїв, як правило, падає рано вранці.
Більш обмежувальні правила ліцензування після Covid-19 також стали проблемою для клубів та промоутерів у містах по всьому світу. Хоча в останні роки міста призначали нічних мерів та запроваджували політику «24-годинного міста», додатковий нагляд за нічною економікою після пандемії призвів до більш суворого контролю за роботою нічних закладів, додав Лейхсенрінг.
Зростання популярності денних заходів і фестивалів - ще один фактор. Майк Востерс, чия компанія Matinee Social Club організовує ранні вечірки в Нью-Йорку, каже, що хоча заходи з 5 до 10 вечора спочатку призначалися для міленіалів, які більше не хотіли веселитися допізна, вони отримали «тонну інтересу» від відвідувачів вечірок у віці 20 років.
За словами Востерса, відхід від клубної культури «обслуговування пляшок» і новий акцент на здоровий спосіб життя між поколіннями стали двома основними рушійними силами сплеску ентузіазму до танцювальних вечірок, які закінчуються рано.
Дані Resident Advisor свідчать про зростання кількості денних вечірок, причому в кількох великих містах спостерігається сплеск заходів, які закінчуються о 10 вечора.
Мельбурн претендує на звання світової столиці живої музики і 20 років тому міг похвалитися яскравою сценою нічних клубів. Проте цей сектор у місті різко занепав через зміну споживчих звичок і зростання витрат на проведення заходів, особливо після пандемії.
Один з керівників індустрії розваг сказав, що молодь менш схильна гуляти до 6 ранку, оскільки вона більше піклується про здоров'я і менш легковажно ставиться до грошей, ніж попередні покоління. Це знаходить своє відображення у закритті нічних клубів Мельбурна - за останні роки їх закрилося понад 100 - і меншій кількості клубів, що залишаються відкритими всю ніч.
У Дубліні учасники кампанії борються за зміну обмежувальних законів про ліцензування, які вимагають від клубів платити 410 євро за ніч, щоб залишатися відкритими з 12.30 до 2.30 ночі.
Суніл Шарп, діджей і співзасновник організації Give Us the Night, каже, що затримка з прийняттям запропонованого закону, який би продовжив час закриття до 6 ранку, залишила індустрію в невизначеності, а оператори не хочуть інвестувати в нові заклади.
За його оцінками, у місті та передмісті, де проживає 1,3 мільйона людей, залишилося близько 20-25 клубів. «Зараз дуже дорого відкрити новий заклад... або навіть відчинити двері на один вечір», - додав він.
Але є ознаки надії для танцювальної музики. Дослідження, оприлюднене Міжнародним музичним самітом, щорічною конференцією, що проходить на Ібіці, показало, що індустрія електронної музики зросла на 17 відсотків у 2023 році, досягнувши річного доходу в $11,8 млрд.
У 15 містах, проаналізованих FT на основі даних Resident Advisor, кількість майданчиків, на яких відбулося більше п'яти подій, зросла на 60% у 2024 році порівняно з десятирічною давністю. З 2014 року в цих містах виступили понад 35 000 артистів - на 90 відсотків більше, ніж за той самий період.
«Люди все ще прагнуть спільноти. Люди все ще хочуть виходити на вулицю», - сказав Востерс. «Це не зменшилося, і музика все ще залишається найкращим способом зробити це».