І нещодавно центробанк РФ підняв ставку до 21%.
Перед тим як продовжити, то одразу ж скажу, що я ніколи не вважав, що дефолт знищить їх економіку. І ще два роки тому, коли санкції тільки почали діяти, то я тоді звернув увагу що вони не тільки шкодять, а й мають певний позитивний ефект, дозволивши зберегти торговий профіцит. Бо разом зі зменшенням доходів від експорту впав також і імпорт.
З іншої сторони, я також не був прихильником ідеї відродження рос промисловості та чуда Бєлоусова (хоч і сам прихильник кейнсіанства). Також я не вважав, що рос економіка ефективніша за західні економіки, бо вона в моменті випускає більше снарядів)) ну як мінімум порівнювати країни перебуваючи в мирному стані та в стані війни трохи некоректно.
То в чому ж тоді проблема Росії зараз?
Інфляція це не стільки хвороба, як симптом більш глибокої хвороби економіки. А сама хвороба є наступною.
Головною причиною перегріву економіки, як виразилась голова ЦБ Набіуліна (вважаю іі на голову вищою ніж наші очільники ЦБ), в тому що вони використали весь резерв виробничих потужностей та трудових ресурсів.
Скажу навіть більше як особисту думку. Через низьку ефективність економіки, вони зараз на порозі досягнення ліміту продуктивності. Умовно кажучи, коли один працівник може робити певну кількість продукції і скільки його не змушуй, але він більше не зробить.
Так, зараз частково вони цю проблему намагаються закрити за рахунок імпорту сучасних ЧПУ-станків (CNC-machines). От тільки для максимальної ефективності такого обладнання також необхідна якісна система менеджменту (це довели японці), і якої в Росії ніколи не було.
Тому проблема цього ліміту продуктивності буде в тому, що будь-яке збільшення витрат на зброю не приведе до збільшення випуску продукції. А натомість ці гроші приведуть до зростання інфляції.
В економіці це явище називають стагфляція. І хоча це дуже небезпечне явище, але воно не вбʼє економіку та не змусить Росії відмовитись від своїх намірів. Скоріш, воно підірве і без того сумнівні довгострокові перспективи цієї країни.
Тому хоча проблема є, але й тішити себе ілюзіями також не треба.