1. росія намагається побудувати поза Україною альтернативний шлях для російського зерна та вкраденого українського.
- москві не потрібна українська "зернова угода". Вона погодилась на українську "зернову угоду" у відповідь на звернення 2022 року африканських країн щодо необхідності підтримки зернового коридору, продовольчої безпеки.
- росія неодноразово пропонувала країнам Африки зерно безкоштовно, але тоді всі відмовилися.
- Зараз знову постало це питання і Туреччина пропонує росії стати рятівником африканських країн, вона готова переробляти російське зерно, яке надходитиме "зерновим коридором", на борошно, та відправляти його в бідні країни Африки.
- План Ердогана вмовити росію погодити пакетну угоду: зернову за участі України, а також тристоронню: Катар-Туреччина-росія. Остання передбачає транспортування 1 млн тонн російського зерна за заниженою ціною під фінансові гарантії Катару.
- Їх перероблятимуть на турецьких підприємствах і відправлятимуть до країн, що найбільше потребують, передусім в Африці.
2. ООН пропонує зняти з рф деякі санкції в обмін на відновлення зернової угоди.
- ООН за підтримки Туреччини підготувала новий пакет пропозицій для відновлення зернової ініціативи.
- Зокрема пропонується під'єднати дочірню компанію Россельхозбанку до SWIFT і розморозити активи у Європі російських компаній, що виробляють добрива. Про це розповів міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан на спільній пресконференції з главою МЗС рф Лавровим після переговорів у москві.
3. Підключення Россільгоспбанку до міжнародної міжбанківської системи розрахунків SWIFT для відновлення зернової угоди на даний момент не планується.
- «Раніше вже пропонувалося здійснювати розрахунки через систему SWIFT із дочірньою компанією Россільгоспбанку, але не з самим банком. Йдеться про розвиток цих ідей», — повідомили в ООН.
- ООН та Туреччина самостійно не можуть забезпечити підключення до SWIFT дочірньої структури Россільгоспбанку, оскільки для цього потрібна згода влади США та Євросоюзу.
4. Імпорт російських азотних добрив у Німеччині у сезон 2022-23 рр. зріс на рекордні 334%, обсяг імпорту становив 167 тисяч тонн.
- Вартість виробництва добрив у Німеччині зросла на 150%, тож хімічні виробництва стали нерентабельні через високу ціну на енергоносії.
- За рік частка російського імпорту добрив у Німеччині зросла із 5,6% до 18%.
- А загальний обсяг експорту російських азотних добрив до країн Євросоюзу минулого с/г-сезону збільшився вп'ятеро, дійшовши до позначки 19%.
- США також збільшили закупівлю добрив із рф удвічі лише у першому кварталі цього року.
5. У липні 2023 року обсяг експорту дизельного палива з російських морських портів до Туреччини в черговий раз оновив рекорд – 1,39 млн т порівняно з 0,5 млн т у липні 2022 р.
6. Латвія починає анулювати посвідки на проживання у росіян.
- Міграційна служба Латвії оголосила, що, починаючи з 2 вересня, приступить до анулювання посвідок на проживання у кількох тисяч росіян.
- Також їм буде надіслано повідомлення з вимогою залишити Латвію в 90-денний термін