1. росія конфіскувала 2 мільярди євро з рахунків Райффайзенбанку на користь пов'язаної з Дерипаскою компанії.
- Центробанк росії примусово списав 1,87 млрд євро з кореспондентського рахунку Райффайзенбанку на користь компанії «Распериа».
- Це стало наслідком судового позову, який було остаточно підтверджено рішенням апеляційного суду Санкт-Петербурга 24 квітня. Списання відбулося 30 квітня — того ж дня, коли «Распериа» звернулася до ЦБ рф з вимогою виконати рішення суду. Крім основної суми, Райффайзенбанк також зобов'язаний виплатити 174 млн євро відсотків, які залишаються непогашеними.
- Суперечка виникла через зірвану угоду — у 2023 році RBI погодився придбати у «Распериа» 24,1% заморожених акцій австрійського будівельного гіганта Strabag за 1,5 млрд євро.
- Але в травні 2024-го банк відмовився від угоди під тиском США. У відповідь «Распериа» подала позов на майже 200 млрд рублів компенсації.
- Хоча представники Олега Дерипаски заявляють, що бізнесмен більше не контролює «Распериа», компанія раніше була пов’язана з ним, а сама справа вважається прецедентом для подальшого тиску на західні банки в росії.
2. Канатні дороги в росії на межі зупинки через санкції та критичну залежність від західного ПЗ.
- Близько 90% сучасних канатних доріг на гірськолижних курортах росії працюють на іноземному програмному забезпеченні, яке більше не оновлюється через санкції та вихід європейських компаній з російського ринку.
- Після початку війни в Україні виробники обладнання «різко припинили співпрацю, не забезпечивши перехідного періоду», залишивши російських операторів без технічної підтримки.
- Як наслідок, системи керування підйомниками не оновлюються, що вже загрожує їх безпечній роботі. Щоб зберегти працездатність об’єктів, у росії змушені встановлювати неліцензійні запчастини, але цього недостатньо для забезпечення повноцінного функціонування.
- Найближчим часом обладнання почне виходити з ладу, оскільки програмне забезпечення потребує оновлення щонайменше кожні 1–3 роки.
- Ця ситуація ставить під загрозу безпеку тисяч користувачів гірськолижної інфраструктури та демонструє глибоку технологічну залежність росії від західних розробників, що стала критичною через міжнародну ізоляцію.
3. Єврокомісія готує обмеження на імпорт російського урану.
- Європейська комісія розглядає можливість запровадження заборони або загороджувальних мит на імпорт збагаченого урану з росії, намагаючись скоротити енергетичну залежність від країни-агресора.
- росія наразі забезпечує приблизно чверть потреб ЄС у збагаченому урані, що робить атомну галузь однією з останніх сфер критичної залежності.
- Частина країн, зокрема Угорщина та Чехія, мають АЕС, які працюють винятково на російському паливі. Втім, попри потенційні складнощі з переорієнтацією, Брюссель налаштований рішуче.
- У ЄС вважають, що дозволяти росії отримувати валюту від стратегічного енергоекспорту — означає підтримувати її військову машину, яка продовжує агресію проти України.
- Раніше Москва вже використовувала енергетику як інструмент шантажу.
- Тепер, попри складнощі з логістикою та перебудовою атомного сектору, ЄС розробляє довгострокову стратегію виходу з-під впливу "Росатому" та диверсифікацію постачальників.
- Серед альтернатив — США, Франція та Великобританія, які нарощують власні виробничі потужності.
- Введення обмежень на російський уран завдасть болючого удару по ключовому джерелу прибутку кремля, який використовує навіть цивільний атом як частину свого політичного впливу.
4. Грузія збільшує імпорт російського газу.
- У першому кварталі 2025 року Грузія імпортувала російського газу на $100,6 млн, що перевищує обсяги закупівель у традиційного постачальника — Азербайджану ($82,4 млн).
- Це стало першим випадком з 2006 року, коли Азербайджан втратив статус головного експортера газу до Грузії.
- За даними місцевої статистики, за дев’ять місяців 2024 року імпорт азербайджанського газу впав до $160,2 млн — майже вдвічі менше порівняно з 2023 роком ($313,5 млн).
- Водночас закупівлі з росії зросли на $90,1 млн, демонструючи приріст у 6,5% у річному вимірі. Це пов’язано з ціновими умовами контрактів та політичними розрахунками влади.
- Попри напружені відносини з москвою на тлі регіональної безпеки, російський газ поступово зміцнює позиції на грузинському ринку. Таке посилення енергозалежності від рф може мати довгострокові політичні наслідки.
5. Китайські компанії значно розширили свою присутність у європейських портах, що викликає зростаюче занепокоєння в Брюсселі щодо безпеки та стратегічної автономії ЄС.
- Державні підприємства Китаю, такі як COSCO Shipping і China Merchants Group, а також гонконгська компанія Hutchison Ports, наразі мають частки в понад 30 терміналах по всій Європі, включаючи ключові порти в Роттердамі, Антверпені та Гамбурзі.
- Європейські посадовці висловлюють стурбованість тим, що така економічна присутність може призвести до залежності від Китаю, створюючи ризики шпигунства або саботажу.
- У зв'язку з цим, Європейська комісія розглядає можливість посилення контролю над іноземними інвестиціями в критичну інфраструктуру. Зокрема, бельгійські порти Антверпен і Зебрюгге стали об'єктами китайських інвестицій, що викликало дипломатичні суперечки між Бельгією та Китаєм.
- Бельгійський міністр закордонних справ Хаджа Лахбіб висловила занепокоєння щодо потенційного використання китайських цивільних суден у військових цілях, що спричинило вимогу з боку китайських дипломатів відкликати ці заяви.
- Європейський парламент також закликає до обмеження іноземного впливу в портах ЄС та пропонує проведення Європейського портового саміту для обговорення питань безпеки, конкурентоспроможності та іноземного впливу.
- У світлі цих подій, ЄС прагне зменшити стратегічну залежність від Китаю та забезпечити безпеку своєї критичної інфраструктури, розглядаючи можливість запровадження обов'язкового механізму перевірки іноземних інвестицій та посилення співпраці між країнами-членами для блокування підозрілих інвестицій у критичну інфраструктуру.
6. Частка американського ЗПГ в іспанському імпорті газу за перші чотири місяці 2025 року зросла до 35% порівняно з трохи більше ніж 20% у 2024-му, витіснивши як алжирський, так і російський газ.
- Постачання з США зросли до 45 932 ГВт·год проти 24 885 ГВт·год роком раніше, згідно з даними Enagas.
- У той же час частка російського ЗПГ знизилася до 13,3% із 22,4% за аналогічний період минулого року.
- Це черговий сигнал щодо глибокої перебудови європейського енергетичного балансу після початку повномасштабного вторгнення рф в Україну, зокрема — в бік стратегічного переорієнтування на американських постачальників і зниження залежності від росії навіть у сегменті ЗПГ, який формально не потрапляє під санкції.
- Навіть попри загальне скорочення попиту на газ в Іспанії на 3%, американський експорт нарощується як ключовий замінник для втрачених обсягів з Алжиру та рф.
Більше на https://t.me/Omelyan_News