1. Експортні відвантаження нафтопродуктів через морські порти рф у лютому 2023 року скоротилися на 10,4% у добовому вираженні до попереднього місяця.
- Найбільше зниження минулого місяця – на 20,5% припало на порти Азово-Чорноморського басейну.
- Експорт нафтопродуктів через порти Балтійського басейну у лютому скоротився на 4,1% у добовому вираженні до попереднього місяця.
2. Ціни на нафту Brent вперше з початку січня впали нижче $79/барель.
- Ф’ючерсні ціни на нафту марки Brent у ході торгів 13 березня впали нижче $79/барель вперше з 10 січня, про це свідчать дані торгів.
- Найнижче значення було зафіксовано на рівні $78,35/барель. У порівнянні з попереднім днем ціни на Brent знизилися на 5,5%.
У той же час нафта марки WTI подешевшала до $72,6/барель, на 5,3% нижче, ніж у п’ятницю.
- Падіння нафтових цін пов’язане у першу чергу з обвалом акцій американських банків після краху Sillicon Valley Bank (SVB).
3. росія дедалі менше експортує зброю через війну проти України та санкції.
- рф досі залишається одним із найбільших експортерів озброєння, хоча у порівнянні з 2013-2017 роками її частка за період з 2018 по 2022 рік зменшилася на 6% — з 22% до 16%.
- За 10 років цей показник впав на 10%.
- Тому очікуємо подальше падіння експорту зброї з росії до інших країн через війну проти України та введення санкцій.
- Найбільшими імпортерами російської зброї в період за останні п'ять років стали Індія (31%), Китай (23%) та Єгипет (9,3%).
4. Профіцит зовнішньої торгівлі росії знизився в 2,8 рази.
- Профіцит рахунку поточних операцій платіжного балансу рф становив $12,9 млрд проти $37,7 млрд роком раніше, випливає з даних Центробанку росії.
- У повідомленні зазначено, що це зниження зумовлене скороченням обсягу експорту товарів на тлі зменшення кількості поставок.
- Світові ціни на основні товари, які експортуються росією, за цей період також знизилися.
- Зараз росія експортує значно більше, ніж закуповує за кордоном. Зокрема експорт виріс на 19,9%, а імпорт знизився на 11,7%.
5. Експорт російського свинцю та виробів з нього в 2022 році впав на 70 %.
- Закупівлі цього металу російськими компаніями також скоротилися на 56 %.
- Впав і експорт чорних металів: у минулому році російські постачальники продали на 15 % менше, ніж 2021-го.
- На ту саму частку скоротився і їхній імпорт — з 5,9 до 5 мільярдів доларів.
- Імпорт виробів із чорних металів скоротився на 10 %, з 6,5 до 5,8 мільярда.
- Ввезення алюмінію та виробів з нього скоротилося на 11 %, до 1,27 мільярда.
6. У минулому році в росії випустили 21,6 тис ліфтів, що на 30% менше, ніж у 2021 році.
- Ескалаторів випустили лише дев'ять одиниць, що на 65% менше, ніж у 2021 році.
- Зараз в росії близько 496 тис працюючих ліфтів, з них 20% вже виробили свій термін експлуатації, оскільки працюють понад 25 років.
7. З початку війни з 1583 світових компаній, які були в рф:
- 74% - частково або повністю вийшли з ринку рф;
- 26% - залишились або просто пообіцяли не розширювати представництво.
8. Імпорт російської нафти до Німеччини скоротився на 99,9%.
- Після того як другий етап нафтового ембарго ЄС набув чинності, до Німеччини майже не імпортується російська нафта.
- Так, у січні 2023 року до Німеччини надійшло лише 3500 тонн російської нафти.
- У січні 2022 року – за місяць до нападу росії на Україну – обсяг імпорту все ще становив 2,8 млн тонн.
- "Як наслідок, імпорт нафти з Росії практично зупинився. Арифметично він впав на 99,9%", – зазначає статистичне відомство.
- Частка росії в загальному обсязі імпорту нафти в Німеччину впала з 36,5% в січні 2022 року до лише 0,1% на сьогоднішній день.
9. ЄС на пів року продовжив без змін санкції, запроваджені проти майже 1500 фізосіб та 205 юридичних осіб з росії у зв’язку з агресивною війною рф проти України.
- "Замороження активів та заборона в’їзду для 1473 осіб і 205 юросіб, застосовані ЄС за дії, спрямовані на підрив територіальної цілісності України, продовжені на шість місяців".
10. Адміністрація президента США Джо Байдена вирішила схвалити великий проект розробки родовища нафти на північному заході Аляски.
- Розробкою родовища Уіллоу, запаси нафти якого оцінюються в 600 млн бар., займеться компанія ConocoPhillips.
- Родовище Уіллоу знаходиться на північному заході Аляски, передбачувана вартість його розробки — близько $8 млрд.
- Очікується, що щоденний видобуток сягатиме 180 тис. бар. нафти, що становитиме приблизно 1,6% від загального обсягу видобутку в США.
11. Міжнародний кримінальний суд планує відкрити дві справи про воєнні злочини рф в Україні: у зв’язку з викраденнями українських дітей та навмисними атаками росії проти цивільної інфраструктури України.
- Ці справи представлять перші міжнародні звинувачення після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну.
- Перша справа стосується викрадень українських дітей - від немовлят до підлітків, - про які широко повідомлялося в засобах масової інформації. Як стверджувалося, рф вивозила дітей з України і насаджувала російське громадянство або відправляла в так звані "літні табори" для перевиховання.
- Очікується, що друга справа стосуватиметься безперервних атак росії проти цивільної інфраструктури України, включаючи водопостачання, газо- та електростанції, які перебувають далеко від зони бойових дій і не вважаються законними військовими цілями.
12. Казахстан заарештував майно «Роскосмосу».
- У Казахстані заарештували майно головного оператора російських космодромів — Центру з експлуатації наземної космічної інфраструктури через заборгованість на 13,5 млрд. тенге, (близко 28 млн. долларів) перед СП „Байтерек“.
- Служба приставів Казахстану заборонила Центру виводити активи з країни, а її керівнику заборонено залишати республіку до закінчення слідчих дій.
- Спільне казахстансько-російське підприємство «Байтерек» було створено у 2005 році для реалізації спільної програми освоєння космосу.
- Вона передбачала перехід до використання екологічно чистих ракет-носіїв замість ракет на небезпечному гептилі.