1. Санкції США проти Мосбіржі, Національного розрахункового депозитарію та Національного клірингового центру набули чинності після закінчення двох генеральних ліцензій OFAC, які дозволяли деякі транзакції за участю Мосбіржі, НРД чи НКЦ.
- Ліцензії закінчилися о 7 ранку за московським часом, OFAC про їхнє продовження не повідомляло, а напередодні також застерегло проти переведення цінних паперів з НРД у місцеві російські реєстратори (власники реєстру акціонерів).
- Закінчення ліцензій означає, що іноземні контрагенти Мосбіржі можуть опинитися під загрозою вторинних санкцій США.
2. Сербія намагається зменшити залежність від імпорту викопного палива з росії.
- США підтримають зусилля Сербії щодо зниження залежності від імпорту викопного палива з росії та прискорення переходу на відновлювані джерела енергії, заявив заступник держсекретаря з питань економічного зростання, енергетики та довкілля Хосе Фернандес під час візиту до балканської країни.
- Сербія, що тривалий час залежала від імпорту газу з росії, прагне розширити маршрути поставок енергоносіїв за рахунок нових трубопроводів, у тому числі від терміналу зрідженого природного газу в Греції на півдні, а також імпорту з Азербайджану на сході.
- Однак єдина нафтопереробна компанія Сербії, NIS, контролюється "Газпром нафтою". Це робить країну з населенням 6,7 мільйона людей уразливою для путінської «енергетичної зброї».
- Минулого місяця США та Сербія підписали у Вашингтоні угоду про співпрацю в галузі енергетичних проектів та постачання найважливіших корисних копалин. Rio Tinto Group планує відкрити в Сербії найбільшу в Європі літієву копальню.
- Очікується, що наступного тижня компанія з Флориди UGT Renewables підпише угоду про будівництво в Сербії сонячної електростанції потужністю 1 гігават, а підрозділ американського машинобудівного гіганта Bechtel Corp розглядає плани будівництва гідроелектростанції потужністю 2,4 гігавата на річці Дунай на кордоні.
3. Французька компанія нарощує потужності з видобутку та збагачення урану в умовах зменшення ринку.
- Французька компанія Orano SA нарощує потужності з видобутку та переробки урану, оскільки постачання ядерного палива скорочуються у зв'язку зі зростанням попиту та прагненням зменшити залежність світу від росії.
- Компанія, контрольована державою, вкладає кошти у продовження терміну служби копалень у Канаді та Казахстані, а також у розвідку прилеглих та більш віддалених районів у цих країнах.
- Orano також розробляє нові проекти в Монголії та Узбекистані, залишаючись при цьому «в режимі моніторингу» щодо потенційних придбань.
- Ціни на уран зросли за останні три роки, оскільки інвестори вкладають кошти у цей товар, а уряди від Китаю до Європи планують будівництво більшої кількості атомних електростанцій.
- У той же час на видобуток урану вплинули проблеми з виробництвом у Казахстані та військовий переворот у Нігері. Вартість збагачення урану — ключового етапу перетворення радіоактивного металу на паливо — також підскочила після початку війни в Україні.
- Деякі західні компанії прагнуть відмовитися від послуг «Росатому», який контролює Кремль.
- «Росатом» є найбільшим у світі виробником збагаченого урану, частку якого припадає 43% всіх виробничих потужностей. За ним слідують британсько-нідерландсько-німецька група Urenco Ltd. з часткою 31% та China National Nuclear Corp. із 13%.
4. Іран відправив два супутники власного виробництва до росії, де вони будуть виведені на орбіту за допомогою російського космічного корабля.
- Передача супутників – це частина посиленої космічної співпраці між Іраном та росією, які знаходяться під санкціями США.
- Супутник Kowsar призначений для зйомки високої роздільної здатності, а Hodhod – супутник зв'язку. Вони є першими великими проєктами іранського приватного космічного сектору.
- У лютому 2024 року росія запустила іранські супутники на орбіту, як це робила і раніше у 2022 році. У той час представники США висловлювали занепокоєння через співпрацю між москвою та Тегераном у космічній сфері, зазначаючи, що ці супутники можуть не тільки посилити можливості росії в Україні, але й допомогти Ірану відстежувати можливі військові цілі в Ізраїлі та інших країнах Близького Сходу.
- Зазначається, що супутники можуть мати мирне застосування. Kowsar може використовуватися для сільського господарства, моніторингу природних ресурсів та екологічних катастроф, тоді як Hodhod призначений для супутникового зв’язку в важкодоступних районах.
5. Росія використовує "казахську схему" обходу санкцій для ремонту військового літака Су-30.
- На третій рік війни росіяни без проблем обслуговують і ремонтують Су-30 СМ з рідкісними деталями, використовуючи таємні схеми обходу санкції через казахську компанію-прокладку ARC Group.
- Росіяни ще задовго до війни розробили план, як підтримувати бойові винищувачі у робочому стані й досі активно ним користуються через низьку ефективність санкцій.
- Російський винищувач Су-30СМ є модернізованою версією Су-27. До війни західні компанії активно співпрацювали з рф та допомагали їй із модернізацією літаків. Серед них були й французькі концерн Thales та компанія Safran.
- На російських літаках ще й досі залишаються французькі авіоніка та дисплей, які росіяни замінити не змогли.
- Розуміючи, що санкцій уникнути не вдасться, росіяни ще до у 2021 році почали співпрацювати з підозрілою казахською компанією ARC Group, яка співпрацює з французьськими компаніями щодо обслуговування франузьських деталей на російських літаках сертифікованими спеціалістами.
- Протягом 2022 року був запланований ремонт деталей на 1,5 млн євро, а у 2024 році мова йшла вже про ремонтні роботи на 6,5 млн.
- У січні 2023 році ці компанії обговорили відправлення своїх працівників на навчання до французької компанії Thales, а далі все підготовлені фахівці відправлялись на завод до російського Іркутська, де вони ремонтували та обслуговували СУ-30 СМ.
Більше на https://t.me/Omelyan_News