Як армії країн НАТО готуються до війни з росією в Арктиці – NYT

Як армії країн НАТО готуються до війни з росією в Арктиці – NYT

Сили оборони Фінляндії розіслали термінове повідомлення: «Нас атакують. Нам потрібна допомога. Сотні американських солдатів, частина нової арктичної дивізії, сідають на літаки у Фербенксі, штат Аляска. Пролетівши над Північним полюсом, вони приземляються в аеропорту Рованіємі на півночі Фінляндії. Солдати швидко розпаковують свої штурмові гвинтівки M4, ракетні установки та кулемети та вирушають у тихі засніжені ліси, одягнені в арктичні білі костюми та водопроникні чоботи.

Це всього лише навчання, що стартували в середині лютого. Але сценарій стає дедалі ймовірнішим. У міру того як зміна клімату розтоплює льоди в Арктиці, ця частина світу, колись така віддалена і забута, стає дедалі доступнішою і дедалі спірнішою, пише The New York Times.

Найбільші армії світу: американська, російська, китайська та європейська – готуються до зимової війни. «Пройшло всього п’ять-шість років, як усі відійшли від глобальної війни з тероризмом», — каже Роберт Макбрайд, канадський бригадний генерал, який допомагає керувати військовими іграми. “Арктичні країни починають розуміти стратегічну важливість. Арктика тепер вийшла на перше місце”.

Нещодавні навчання проходили в дивний час для світових відносин. Президент Трамп відходить від НАТО і дружить з росією, а європейські лідери серйозно обговорюють, як створити власну оборонну промисловість, якщо Америка їх покине, що було немислимо кілька місяців тому.

Але принаймні на цій замерзлій землі американське військове співробітництво і сприйняття росії як зростаючої загрози залишилися незмінними. У Фінляндії, яка воювала з Радянським Союзом під час Другої світової війни, росія, як і раніше, залишається давнім і майбутнім ворогом. «Є стара фінська приказка, – пояснює Янні Куусела, представник фінського оборонного відомства, – «росія забере те, що не прибито до стіни».

Відносини Америки з Фінляндією, одним з найновіших членів НАТО, здаються міцними. Трамп нещодавно грав у гольф із президентом цієї країни Олександром Стуббом і сказав: «Я з нетерпінням чекаю на зміцнення партнерства».

Під час битви на снігу обидві сторони відмінно взаємодіяли. Фіни швидко атакували, пробираючись зигзагами через ліс на довгих вузьких лижах. Американці встановлювали кулемети на невеликих круглих вершинах та рили окопи у снігу. Обидві сторони говорили, що арктична війна відрізняється від інших. «Це схоже на дії в космосі», — каже Крістофер Брейлі, американський полковник. “Ніхто не прийде вам на допомогу. А довкілля уб’є вас».

Головне правило – залишатися сухим. Джексон Крайтс Відемана, військовослужбовець Фінляндії, розповів про виснажливе випробування, яке мають пройти фінські солдати. З усім своїм спорядженням, включно із лижами, вони занурюються в ополонку, прорубану в річці, і повинні вибратися назовні – не замерзнувши і не втопившися. У той день, коли він це робив, було мінус 36 градусів за Цельсієм. У нього було близько двох хвилин, щоб зняти промоклий одяг і переодягнутися в новий, перш ніж настане обмороження. І руки перестануть працювати. “Твої друзі повинні допомагати тобі застібати блискавки”, – пояснив він.

Крайтс Відман, наполовину фін, наполовину американець, був призваний до фінської армії кілька місяців тому. Фінляндія — одна з небагатьох західних демократій із обов’язковим військовим обов’язком. Це країна з невеликим населенням (5,6 млн. осіб) і найбільшим у НАТО кордоном з росією, і вона нещодавно збільшила витрати на оборону.

️Фінські експерти в галузі оборони кажуть, що десятки тисяч російських військ раніше базувалися біля цього кордону, але були знищені під час воєнних дій в Україні. Фіни вважають, що пройде від 5 до 10 років, перш ніж вони знову становитимуть загрозу.

До війни в Україні, кажуть фіни, росія інвестувала у свої арктичні сили, модифікуючи танки, щоб вони краще працювали в холоді, і розробляючи нові транспортні засоби для перевезення військ. Сполучені Штати роблять те саме. У 2022 році 11-а повітряно-десантна дивізія, що базується на Алясці, стала першою та єдиною арктичною дивізією. Дивізія експериментує з новою уніформою та різними бойовими лижами.

️Під час навчань американці продемонстрували нову гусеничну машину, яка прогризає собі шлях обмерзлими схилами, деякі з яких досить круті. Солдати харчувалися спеціальними пайками для холодної погоди, калорійнішими, оскільки вся енергія йшла на спроби зігрітися.

Воювати арктичним літом не набагато простіше. По-перше, є проблема сонця. Воно ніколи не заходить. Тому перевага, яку дає західним військовим обладнання нічного бачення, зводиться нанівець. Коли лід тане, земля стає неймовірно кашоподібною. Верхня Фінляндія, наприклад, покрита густими лісами, невеликими горами, болотами, річками, озерами та трясовиною, що робить її дуже складною для навігації. Багато в чому взимку пересуватися легше.

️Під час навчань нападники використовували замерзлі річки як шосе. Солдати мчали ними, пристебнувши зброю до спини. Командири, здавалося, були задоволені навчаннями і особливо раді були говорити про політику.

Коли фінського генерала Самі-Антті Такамаа запитали, чи турбує його дружелюбність Трампа до росії, він відповів: «Мене це зовсім не турбує. Американська повітряно-десантна дивізія щойно прибула з Аляски», – сказав він. «От що для мене важливе».