Володимиру Зеленському надали урок європейської дипломатії. Союзників уже дістала манера Зеленського спілкуватися з ними в стилі криворізького бичка. Особливо за умов, що ані за вагою, ані за впливом на «бичка» в координатах міжнародної дипломатії Зеленський не тягне. Про що мова?
Ми всі спостерігали за поведінкою Зеленського перед самітом НАТО. За всіма цими просторікування про «дефіцит мужності» країн НАТО, про невизначеність приїде Зеленський на саміт чи не приїде тощо. Звісно це викликало реакцію у країн Заходу. Себе поставте на їхнє місце. Зеленський – президент який так гарно підготував свою країну до війни, що транспортом, зв’язком, генераторами та безпілотниками ЗСУ забезпечують волонтери і діаспора, а держава влітку та восени 2022 р. не могла забезпечити армію навіть формою. Зеленський – президент країни, в якій національна валюта на 60 коп. це іноземна економічна допомога.
І от такий президент поводиться так, ніби він керівникам країн Заходу як мінімум – рівня. Бо сам він явно повірив в казочку Єрмака, ніби він найвпливовіший президент світу. Він повірив, а весь інший світ – ні.
Про невдоволення Заходу першими повідомили «The Washington Post» - вони написали що в США були збурені критикою Зеленського на адресу НАТО. Далі більше. Міністр оборони Великої Британії Бен Воллес закликав Україну висловлювати більше вдячності партнерам за надану військову підтримку замість постійно ставити вимоги щодо розблокування нових видів озброєнь.
Треба розуміти, аби обурення висловили завжди стримані британці – це їх треба си-и-ильно дістати. Але тут пан Воллес, що називається рубонув правду-матку: «Ми надали 83 мільярди доларів чи скільки там; знаєте, ми не Amazon».
Очевидно, США і Британія, що називається докипіли. І є від чого. Пригадаємо початок війни. Зеленський в повний зріст стояв перед соціальною катастрофою і голодними бунтами біженців, які хаотично зірвалися з рідних місць аби ховатися від війни, до якої Україна була просто не готова. Але катастрофи не сталося – бо країни НАТО прийняли українських біженців, допомагали їм і допомагають досі. Країни НАТО надавали Україні «Стінгери», «Джавеліни», «Нлау» та іншу техніку в той час як депутати «Слуги народу» на ефірах розповідали як «Захід нагнітає воєнну істерію, аби завдати удару по економіці України». Було? Країни НАТО надають нам зброю, гроші, гуманітарну допомогу (яка розкрадається), готує наших військових. І що у відповідь?
А у відповідь заяви на кшталт «відучора кожен загиблий в Україні, гине з вини НАТО». Пригадуєте? Сам от це заявив Зеленський на початку березня 22-го, коли ще невідомо було чим закінчиться битва на Київщині. Тощо й тощо.
Я вже давно пишу, що країни НАТО зброю нам надають не завдяки нахабним заявам Зеленського, а тоді коли вони самі вважають за потрібне дати. Жорстка реакція британського міністра оборони і стаття в пресі США – підтвердження. Очевидно лідери Заходу вже замучилися кулуарно пояснювати президенту у флісці що серед серйозних дядечок поводитися як комік з «Кварталу 95» - не комільфо. Союзники озвучили своє обурення публічно. Певно – сподівалися що бодай це примусить Зеленського згадати про дипломатичний етикет.
Не примусило. Зеленський зразу ж відповів на заяву Уоллеса в своїй улюбленій манері криворізького сявки. «Хай він напише мені як треба подякувати і я так і подякую». Цій людині треба ще й пояснювати, що достатньо просто не бикувати.
Чим нам це все обернеться? Нам – нічим. Країни НАТО чітко дали зрозуміти, що для перемоги у війні вони нам допоможуть всім чим можуть. А от після війни Зеленському явно організують майстер-клас по дипломатичному етикету. І не тільки. Як він там казав про Порошенка? «На них чекає багато різних пригод»?
Чекає. Не сумніваюся.
До речі, про Порошенка. У той час як Зеленський через слова Воллеса вдавав ображунку, Петро Порошенко в ефірі SKY News просто подякував британцям. За «Шторм Шедоу», за танки, за все. Просто подякував – по-людськи.