Друга світова війна забрала життя понад 55 мільйонів людей у всьому світі, а втрати СРСР становили понад 26,6 мільйонів. Це справді страшні цифри, які болем пройшлися кожною родиною. Для справжніх фронтовиків день Перемоги ніколи не був святом, то був день пам’яті скорботи. Адже вони реально розуміли, якою ціною далася ця перемога.
Після закінчення війни 9 травня навіть не був вихідним днем, бо то була велика трагедія для народів, які її пережили. Сотні тисяч покалічених фронтовиків про це нагадували всім, тому щоб вони не псували міський ландшафт, їхня радянська влада стала посилати в закриті поселення, а точніше в табори подалі від людських очей. Одним із найсумніше відомих місць став Валаамський будинок інвалідів, розташований на острові Валаам. Як там ставилися до фронтовиків, багато описано у спогадах самих фронтовиків, і це було показником ставлення Кремля до своїх захисників.
Але 1965 року Кремль вирішив використати цю дату в пропагандистських цілях, тому вперше після Параду Перемоги 1945 року указом Президії Верховної Ради СРСР від 25 квітня 1965 року 9 травня було оголошено неробочим днем та всенародним святом. Також було проведено парад на Червоній площі, де було продемонстровано макети радянських міжконтинентальних ракет 8К713, 8К96 та 8К99, які були використані чисто з метою пропаганди. З цього моменту було дано старт так званому культу Перемоги, який вже за правління Путіна почали поширювати у світовому масштабі.
З кожним роком ветеранів ставало дедалі менше, а день скорботи та пам’яті все більше замінювали народні танці на кістках. Цей рік не став винятком і 80-ті Перемоги Кремль продовжує використовувати у своїх цілях. Ветеранів, які по-справжньому воювали, залишилося всього 7000 осіб. Це ті, кому вже глибоко за 90, і вони здебільшого майже не виходять навіть на вулицю, але на параді та святкуваннях давно їхнє місце вже зайняли ряжані ветерани.
Але Кремль потрібна картинка переможця, якої не вистачає на полях боїв. Тому загиблих та померлих фронтовиків вкотре понесуть на ціпках. Ця забава на Росії називається «Безсмертний полк», яку пропагандисти вигадали у 2011 році. Замість того, щоб просто прийти на могили до загиблих та вшанувати пам’ять, тепер їх фото носять на ціпках. Цей марш Победобесія пройде масово на території Росії, хоча в деяких регіонах «онуки пабедителей» не ризикнули через заходи безпеки проводити його наживо, і він пройде в онлайн-форматі. Також прогандони Кремля проведуть марш у 12 країнах, таких як Китай, Білорусь, Киргизстан, Вірменія, Узбекистан, Сербія, Туреччина, Індія, Іспанія, Ізраїль, Австрія та Португалія. Хоча більшість Європейських країн відмовилися святкувати 9 травня у стилі Кремля, і заборонили проведення ходи на території своїх країн. Пам’ять про героїв, перетворена на фарс, як це було в минулі роки, закінчиться, як завжди, сміттям.
Російський футбольний союз виявився більш креативним у цьому питанні, і тепер діди на ціпках братимуть участь у футбольних щоглах. Дякувати Богу, що футболісти просто вийдуть на поле з портретами предків — учасників ВВВ, а не гратимуть у футбол.
Мобільні оператори теж не відстають від колег із футбольних полів, і тепер Перемогу можна послухати.
Одне радує, що хоч дзвінок безкоштовний.
Благодійний фонд «Старість у радість» (виявляється є і такий) провів забіг «Перемога» на підтримку самотніх людей похилого віку в будинках-інтернатах Рязанської, Псковської та Тверської областей. Внісши пожертву, учасники могли пробігти 5 або 10 км Пушкінською та Андріївською набережними. Просто Кремль на них не має грошей, тому й збирає по світу. Усі гроші спрямовані на війну, а проблеми людей похилого віку нікого не хвилюють.
У Кемерово обласний пологовий будинок пішов ще далі. Там новонароджених у військовій формі виписали із пологового будинку. Мініатюрні пілотки та плащі для малюків пошили медсестри. Акцію присвятили 80-річчю перемоги у ВВВ. Радість народження теж вирішили мілітаризувати в такий спосіб. Хоча, здається, що прадіди цих малюків навряд чи були б захоплені цією ідеєю.
І, як виявилося, гімнастерка — це не тільки пам’ять про предків, що воювали, а й карнавальний костюм, який продається на російських маркетплейсах. Масштаби Победобесія дійсно вже давно перетворили народну пам’ять на карнавал і балаган.
Лікарі теж не залишилися осторонь, департамент охорони здоров’я міста Москви вирішив провести інформаційно-просвітницькі та профілактичні заходи «Лікарі Москви – ветеранам», присвячені Дню Перемоги у Великій Вітчизняній війні.
У масштабах заходу будуть показані відеолекції та інфографіка, присвячені профілактиці різних захворювань, правильному харчуванню та фізичній активності. Корисні поради, які дозволять зміцнити здоров’я, зберегти бадьорість тіла та духу. Краще б вони просто лікували, хоча про «імпортозаміщену медицину» це окрема тема.
Цікаво, скільки справжніх ветеранів прийшли на ці лекції?
У Свердловській області пропонується святкова функція – онук за листуванням. За логікою, наступна акція називатиметься «Здам онука в оренду. Недорого!».
А Всеросійське суспільство глухих вирішило приділити особливу увагу патріотизму та збереженню історичної пам’яті про Велику Вітчизняну війну і придумало свою акцію.
Все це більше нагадує сюр. Замість того, щоб матеріально і морально підтримати ту малу кількість ветеранів, що ще залишилися в живих, кожен чиновник просто намагається піаритися на їх немічності, вигадуючи все більш витончені конкурси, які точно не розраховані на фронтовиків.
У Курську пішли ще далі. 9 травня у Курському цирку відбудеться прем’єра військово-патріотичної вистави «Парад Великої Перемоги». Там глядачами місцеві клоуни пропонують глядачам побачити війну очима ветеранів: перший бій, листи з дому, концерти на передовій, штурм Рейхстагу та тріумфальний Парад Перемоги.
Видається картинка, як тигри грають роль німців, а клоуни п’яних поліцаїв. Ну а про штурм Рейхстагу на цирковій арені, думаю, що справжні ветерани просто не мають слів.
До слова, Сінгапур уже відзначив день Пабеди, і за словами організаторів, залишив “сильні враження”.
Тут, як кажуть, без коментарів.
Ну і яке ж гуляння Побєдобєсія без фронтової каші. І тут бізнес переміг розум. Якщо раніше кашу готували та роздавали безкоштовно, то тепер це окремий вид бізнесу.
При чому бізнес досить успішний, на російських маркетплейсах пайок Пабеди йде нарозхват і всім точно не вистачить. Вдячні онуки та правнуки наперед розкупили всю закуску, щоб було чим потішити себе під час триденного запою.
А тим, хто не встиг закупитися пайком, у Пермі пропонують «переможні» знижки на шаурму. Напевно, це теж входило у харчування на фронті.
І це лише мала частина розваг, яких Кремлівська влада пропонує росіянам на три дні гулянь. І мало хто з них розуміє, що Путін та Ко в черговий раз день Пам’яті перетворили на фарс із танцями на кістках справжніх ветеранів. Принцип політики «Хліба та видовищ» продовжує перемагати розум у Росії.