Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій, станом на 11.11.2024

Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій, станом на 11.11.2024

1. Товарообіг росії із січня по вересень 2024 року скоротився на 1,75% до $521,5 млрд порівняно з аналогічним періодом попереднього року.  

Експорт збільшився на $1,3 млрд і досяг $318,2 млрд, водночас імпорт зменшився на $10,6 млрд до $203,3 млрд.  

Найбільша частка експорту:

- мінеральні продукти - $197,7 млрд (+3,13%), метали та вироби з них - $45,1 млрд (-6,24%), сільськогосподарська продукція – $31 млрд (-4,02%).  

Найбільша частка імпорту:  

- машини, обладнання та транспортні засоби - $104,1 млрд (-3,79%), продукція хімічної промисловості - $38,8 млрд (-7,84%), сільськогосподарська продукція – $27,2 млрд (+3,03%).

2. 5 найбільших імпортерів російського викопного палива у жовтні.  

- Китай був найбільшим покупцем російського викопного палива в жовтні, на нього припадало 45% (6,1 млрд євро) місячних експортних надходжень росії від п'яти найбільших імпортерів. Сира нафта становила 65% (3,9 млрд євро) імпорту Китаю з росії.  

- Індія була другим за величиною покупцем російського викопного палива в жовтні, приносячи 19% (2,6 мільярда євро) місячних експортних надходжень росії від своїх п’яти найбільших імпортерів. Приблизно 77% імпорту Індії (на суму 2 мільярди євро) становила сира нафта. Використовуючи лазівку у закрнодавстві ЄС щодо нафтопереробки, Індія тепер стала найбільшим експортером нафтопродуктів до ЄС. У перші три квартали 2024 року експорт до ЄС із нафтопереробних заводів Джамнагар, Вадінар і новий Мангалор, які все більше залежать від російської сирої нафти, зріс на 58% порівняно з аналогічним періодом минулого року.  

- Імпорт Туреччини був третім за величиною, склавши 19% (2,5 млрд євро) від загального обсягу експортних надходжень росії від п'яти найбільших імпортерів. 56% імпорту Туреччини з росії складали нафтопродукти, а 23% становила сира нафта.  

- ЄС був четвертим за величиною покупцем російського викопного палива в жовтні, його імпорт становив 13% (1,8 млрд євро) від п’ятірки найбільших покупців. Трубопровідний газ становив найбільшу частку закупівель ЄС викопного палива в росії (47%), за ним йшов ЗПГ (32%).  

- Бразилія купила в жовтні 448 млн євро російського викопного палива, яке майже повністю складалося з нафтопродуктів. Із січня по жовтень 2024 року імпорт російських нафтопродуктів Бразилією зріс на 40% порівняно з тим же періодом минулого року.

3. Індія закликала скоригувати "односторонній" торговий баланс із росією.

- Дисбаланс у двосторонній торгівлі росії та Індії досягається за рахунок того, що основною експортною статтею для Москви є нафта, на неї ж і припадає більшість зростаючого товарообігу. Інші товари затребувані значно меншому обсязі.  

- У першому півріччі 2023-го росія експортувала до Індії нафту та нафтопродукти на $30 млрд, а імпорт при цьому становив приблизно $6–7 млрд на рік.  

- Так виникла проблема з мільярдами рупій російських компаній, які «зависли» на рахунках в індійських банках, і вона все ще не вирішена.

4. У Швеції російську церкву запідозрили у шпигунстві.  

- Влада Швеції запідозрила у шпигунстві на користь росії служителів православної церкви, яка нещодавно була побудована на околиці міста Вестерос приблизно за 80 км від Стокгольма.  

- Храм був зведений у безпосередній близькості від стратегічно важливого аеропорту, який може бути задіяний у разі війни, а також поблизу водоочисних споруд та об'єктів енергетичних компаній. Місце для будівництва церкви було схвалено владою Вестероса у 2017 році. Тоді це не викликало жодних питань.  

- У 2024 році Служба державної безпеки Швеції (Säpo) заявляла, що представники церкви мали контакти з особами, які працюють на російську розвідку.

- Після цього фінансову допомогу церкві припинило шведське Агентство підтримки релігійних громад (SST).  

- Після початку повномасштабного вторгнення в Україну європейські країни вислали сотні співробітників російських посольств для боротьби із впливом Кремля.

- У зв'язку з цим росія шукає нові засоби прикриття для своїх агентів, і російська православна церква може стати одним із них.  

- У липні уряд Швеції представив нову стратегію національної безпеки, за якою найбільшою загрозою для країни є росія.

5. Нафта дешевшає на тлі зменшення загрози шторму у США.  

- Ціни на нафту сьогодні продовжили падіння на тлі зменшення загрози перебоїв у постачанні через шторм у США, інвесторів також розчарував план стимулювання економіки Китаю.  

- Ф'ючерси на нафту марки Brent впали на 31 цент, або 0,4%, до $73,56 за барель, тоді як ф'ючерси на нафту West Texas Intermediate у США впали до $70 за барель, знизившись на 38 центів, або 0,5%.  

- Минулої п’ятниці обидва показники впали більш ніж на 2%.  

- Пакет заходів стимулювання Пекіна, оголошений на засіданні постійного комітету Всекитайських зборів народних представників (ВНП) у п’ятницю, не виправдав очікувань ринку, зазначив аналітик IG Тоні Сикамор у своїй записці, додавши, що його прогнози натякають лише на скромне стимулювання житлового будівництва й споживання.

6. Стармер і Макрон спробують переконати Байдена дати дозвіл Україні на удари вглиб рф.

- Прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер і президент Франції Емманюель Макрон проведуть зустріч, на якій планують обговорити можливість переконати президента США Джо Байдена дозволити Україні удари ракетами Storm Shadow по цілях у глибині території рф.  

- За інформацією видання, у Лондоні сподіваються, що Байден нарешті дасть дозвіл на далекобійні удари по рф, якого Київ домагався кілька місяців.  

- Суперечки про те, чи можна дозволити Україні запускати ракети Storm Shadow вглиб російської території, велися в кулуарах протягом кількох місяців.  

- Як зазначає видання, наразі Україні дозволено використовувати ракети на російській території тільки в обмежених випадках, наприклад, для ударів по військах, які перебувають біля кордону, хоча точні домовленості ніколи не оприлюднювалися.

7. Литва посилює контроль на кордонах за товарами подвійного призначення.  

- З 11 листопада литовська митниця посилює контроль за товарами подвійного призначення, які задекларовані як експорт з країн ЄС.  

- Таким чином митниця Литви продовжує свої ініціативи щодо запобігання постачанню товарів подвійного призначення до рф та білорусі.  

- Особливу увагу буде приділено експорту електронних товарів, таких як чипи, мікросхеми та інші електронні компоненти.  

- Також буде посилено контроль за товарами, на які не поширюються санкції, такими як медичне діагностичне обладнання, експорт різних механізмів і їхніх частин та аналогічних товарів.

8. Китай вимагає від Великої Британії зняти санкції з китайських компаній у зв'язку з підозрами у промислових постачаннях для російських військових.  

- Посольство Китаю у Великій Британії висловило незгоду з санкціями Лондона, введеними проти Пекіна. Заява про це опублікована на сайті посольства.  

9. Ще один виробник із Китаю почав блокувати смартфони росіянам.

- Китайський виробник смартфонів Infinix почав масово блокувати телефони за кордоном через регіональні обмеження. Під час подорожей та відряджень до інших країн телефон у росіян перестає працювати, а на екрані з'являється повідомлення «Ваш пристрій заблокований».  

- На початку лютого повідомлялося, що інший китайський виробник смартфонів – OPPO має намір запровадити функцію регіональних обмежень на флагманську модель OnePlus.

- Повідомлялося, що модель OnePlus 12, призначена для китайського ринку, за межами цієї країни не працюватиме і почне блокувати дзвінки.  

- У росії смартфони OPPO продаються у версіях, випущених для Китаю. Раніше OnePlus вже блокував дзвінки на своїх апаратах. Перші повідомлення про подібні проблеми з'явилися в 2023 році на моделі OnePlus 11.

- Потім популярний у росії бренд Realme впровадив аналогічну функцію.

10. У жовтні Індія та Саудівська Аравія були основними напрямками експорту російського морського мазуту та вакуумного газойлю (VGO).  

- Згідно з підрахунками на основі даних LSEG, загальний експорт мазуту та VGO з російських портів минулого місяця знизився на 3% порівняно з вереснем до приблизно 4,15 мільйона метричних тонн.  

- Оскільки в лютому 2023 року набуло чинності повне ембарго Європейського Союзу на російські нафтопродукти, країни Азії стали основним напрямком поставок російського мазуту та VGO.  

- Прямі поставки мазуту та VGO з російських портів до Саудівської Аравії скоротилися в жовтні на 9% у порівнянні з попереднім місяцем до 0,65 млн тонн через падіння попиту.  

- Завантаження російського мазуту та VGO до Індії зросли минулого місяця на 56% до приблизно 0,51 млн тонн, тоді як поставки темних нафтопродуктів з російських портів до Китаю скоротилися на 35% до 0,47 млн ​​тонн.  

- Китай та Індія імпортують прямогонний мазут і VGO як дешевшу альтернативу сирій нафті марки Urals для своїх нафтопереробних заводів.  

- Тим часом Китай планує податкову реформу, яка підвищить витрати та може сповільнити попит на імпортний мазут.  

- Росія в жовтні відправила близько 220 000 тонн мазуту до Фуджейри в Об’єднаних Арабських Еміратах, третього за величиною бункерного порту в світі.  

- Майже 200 000 тонн VGO і мазуту, завантажених у російських портах у жовтні, відправилися для завантаження судно на судно біля грецьких островів. Згідно з джерелами ринку, більшість цих вантажів призначені для Азії.

Більше на https://t.me/Omelyan_News