Острівній державі Тайвань, якій загрожує Китай, у майбутньому знову доведеться покладатися на Дональда Трампа. Але наскільки надійною є американська гарантія безпеки для Тайваню?
“Золотий вік” – так тайванські ЗМІ неодноразово описували роки першого президентства Трампа. Навіть коли б мова йшла про переобрання Дональда Трампа у 2020 році, він мав би повну підтримку тайванців.
Це було пов’язано не лише з вітальним дзвінком тодішнього президента Тайваню Цай Інвень на адресу новообраного президента Дональда Трампа, який і сьогодні вважається “історичним” – жоден президент США не звертався безпосередньо до глави тайванської держави з початку дипломатичних відносин між США та Китаєм у 1979 році – але й з низкою законів, які зміцнили неофіційні відносини між двома країнами.
Трамп дозволив Тайваню придбати багато сучасної зброї, такої як винищувачі F16 або танки, і розпочав торговельну війну проти Китаю, яка лягає тягарем на економіку Китайської Народної Республіки і зв’язує китайські політичні сили.
Суперечка навколо тайванської індустрії мікросхем
У 2024 році від цього залишилося не так багато. В основному це пов’язано з фразою, яку Трамп виголосив у подкасті під час передвиборчої кампанії: “Тайвань вкрав наш бізнес з виробництва чіпів”.
Тайванці не сприймають жартів. Вони надто пишаються своєю напівпровідниковою промисловістю, зосередженою навколо лідера світового ринку TSMC, і вона надто важлива для процвітання країни. Що мав на увазі Трамп: TSMC розширила своє виробництво в Арізоні, щоб бути готовою до CHIPS Act, тобто протекціоністських заходів у США. Не більше і не менше.
Однак Трампу принципово не подобається той факт, що Тайвань настільки успішний і важливий у цьому секторі – галузі, в якій американські компанії колись були лідерами. Це просто не вписується в бачення республіканця “Америка понад усе”.
Але Трамп також знає, що без напівпровідників з Тайваню було б практично неможливо виробляти смартфони чи автомобілі в США. Мільйони робочих місць опинилися б під загрозою без високотехнологічних компонентів з Тайваню.
Тайвань хоче платити більше за оборону
Тому Трампу немає сенсу погрожувати каральними тарифами. Більш реалістичним видається те, що Тайваню доведеться платити значно більше грошей на свою оборону в майбутньому. Звичайно, острівна держава робить це вже давно і витрачає на оборону близько 2,5% свого ВВП – більше, ніж країни НАТО в середньому.
Тайвань також цілком готовий і здатен платити ще більше. Нещодавно країна придбала у США озброєння на кілька сотень мільйонів доларів, у тому числі безпілотники і сучасні системи протиповітряної оборони. І список покупок ще довгий. Острів хоче дедалі більше брати свою безпеку у власні руки.
А ще тому, що ніхто насправді не знає, чи зможе уряд США на чолі з Трампом дійсно захистити Тайвань від нападу Китаю. Трамп принаймні розвіяв сумніви, підкресливши, наскільки Тайвань насправді далекий від США, як географічно, так і з точки зору турбот і потреб американців. Президент США Джо Байден, з іншого боку, неодноразово запевняв Тайвань, що втрутиться в разі потреби.
Торговельна війна проти Китаю допоможе Тайваню
Багато чого залежатиме від того, як Трамп поводитиметься з Китаєм. Заяви, зроблені майбутнім президентом, поки що дають політичним оглядачам на Тайвані привід для оптимізму.
Трамп оголосив, що запровадить суцільні 60-відсоткові мита на весь китайський імпорт. У разі, якщо Китай нападе на демократичний острів, Трамп пригрозив запровадити тарифи від 150 до 200 відсотків.
Немає жодних ознак того, що Трамп розірве відносини з такими регіональними партнерами, як Південна Корея чи Японія, окрім вимог, щоб ці країни також платили більше за присутність США.
Для Трампа зовнішня політика – це завжди розрахунок витрат і вигод. Дозволити Китаю домінувати в Індо-Тихоокеанському регіоні, наприклад, шляхом виведення американських військ з Японії чи Південної Кореї – це те, про що навіть президент Трамп, ймовірно, двічі подумає.
Тому майбутнє Тайваню залишатиметься частково непередбачуваним під час другого президентського терміну Трампа. У будь-якому випадку, ніхто не очікує нового “золотого віку” на острові.