Philip Morris та Japan Tobacco International продовжують заробляти мільйони на російському ринку. При цьому вони допомагають фінансувати військову машину Кремля.
Компанії Philip Morris International (PMI) та Japan Tobacco залишаються на російському ринку і сплачують там мільйонні податки. Обидві компанії управляються зі Швейцарії. PMI базується в Лозанні, а штаб-квартира JTI знаходиться у Женеві. Це означає, що обидві компанії є значними платниками податків у Швейцарії.
Інші великі гравці тютюнової індустрії швидко вирішили залишити ринок після початку війни росії та України. Наприклад, компанія British American Tobacco (BAT) оголосила у березні 2022 року, що більше не вважає себе відповідним власником. Через півтора роки, у вересні 2023 року, було оголошено про продаж компанії місцевому консорціуму, який очолює керівник російської філії.
Imperial Brands відвернулася від росії лише через два місяці після початку конфлікту в Україні. І в цьому випадку новими власниками компанії стали російські інвестори.
Проте проблема полягає в тому, що кожна компанія, яка продовжує працювати в росії, прямо чи опосередковано, наприклад, через податки на заробітну плату своїх співробітників, допомагає російській державі отримувати податкові надходження.
Виробник сигарет PMI на своєму російському сайті продовжує хвалитися тим, що є одним із найбільших платників податків у росії. Росія є шостим за величиною ринком збуту тютюнової промисловості. Для PMI це навіть третій за величиною ринок після Індонезії та Туреччини за обсягом продажу за минулий рік. За власними даними, її частка ринку становить не менше 15% у 100 країнах світу та майже 32% у росії.
На частку росії припадає 6 % обороту групи, що у 2023 року становив 35,2 мільярда доларів. Прибуток групи у росії зріс більш ніж удвічі проти попереднім роком. Ймовірно, це стало можливим завдяки тому, що PMI зіткнулася з меншою конкуренцією через догляд конкурентів. Тютюнова компанія з Лозанни минулого року заплатила в росії на 14% більше податків, що загалом еквівалентно 220 мільйонам доларів.
Це ставить її на третє місце серед найбільших платників податків серед міжнародних компаній, що залишаються в росії, яку випереджають лише австрійська фінансова група Raiffeisen Bank International та китайський виробник автомобілів Chery.
На четвертому місці – з податковими відрахуваннями у розмірі 182 мільйони доларів – знаходиться компанія JTI. За дев'ять місяців цього року кількість цигарок та тютюнових виробів, проданих у росії, зросла більш ніж на 6%.